Први на листи новоформираног ФБИ-а, који је понудио 25.000 долара за корисне информације о њему. А то је био велики новац 1930-их током Велике депресије у САД. И требало је да се користи за лов на Џона Дилинџера, пљачкаша банке и вишеструког бегунца из затвора кога је америчка јавност у то време сматрала новим Робин Худом јер је наоружан аутоматским пушкама проваљивао у банке.

Америка је 1930-их била земља радија и филмских филмова, који су помно пратили сваки Дилинџеров корак. Такво праћење га је начинило медијском звездом, па није ни чудо што је постао један од гангстера који су се од криминалних икона трансформисали у иконе поп-културе током 20. века.

Осим што је био државни непријатељ број један, његовој „слави“ је допринело и то што је о његовом животу и смрти снимљено неколико филмова, од којих је свакако најпознатији „Државни непријатељ“ у којој је Дилинџеров лик веома убедљиво одиграо Џони Деп.

Дилинџеров рани живот, барем у почетку, није најављивао да ће постати један од најпознатијих пљачкаша банака у америчкој историји.

Рођен је у породици средње класе, а отац му је био вредан трговац немачког порекла који је држао продавницу. Али ствари се мењају када му мајка умре. Дилинџер је тада имао само три године, о породици се бринула његова старија сестра, док га је отац одгајао комбинујући строгост са куповином скупих поклона.

Због свега тога, Дилинџер је постао бунтовно дете које је око себе окупило малолетничку банду „Група прљавих“ (Dirty Dozen).

Фото: Јавно власништво

 

Дечаци су крали угаљ из возова, а када су имали 13 година, групно су силовали девојчицу и извукли се. Да се ​​ради о дечаку, младићу опасне нарави пред којим је светла криминална каријера, могло се наслутити када је једном приликом свог друга привезао за даску кружне тестере у пилани, а тестеру зауставио тек када је био неколико центиметара удаљен од тела свог пријатеља.

Када је имао 16 година, Дилинџер је напустио школу и неко време је радио као механичар, а када је ухапшен због крађе аутомобила, одлучио је да се придружи морнарици. Ипак, издржао је неколико месеци пре него што се вратио кући. Тада је упознао ситног криминалца Еда Синглтона, са којим је опљачкао продавницу.

Ухваћени су на делу, а Дилинџер је, по савету свог оца, признао злочин, и на крају је осуђен на казну од 10 до 20 година. Била је то престрога казна, која је Дилинџера гурнула у свет злочина, јер је у затвору срео неколико пљачкаша банака, са којима је планирао бекство.

Разматрали су опцију подмићивања чувара, али пре него што су то могли да ураде, Дилинџер је пуштен на условну слободу. Није одустао од плана да спасе своје затворске другаре, али се све распало јер је опљачкао банку на условној слободи . Поново је послат у затвор, а полиција је код њега пронашла план бекства.

Он је све негирао, а док је полиција сазнала шта се дешава, Дилиџерови затворски другови не само да су побегли већ су га и ослободили, при чему су ранили шерифа. Уследила је серија пљачки банака и полицијских станица из којих су крали оружје, при чему су убили двојицу полицајаца.

То их је учинило "познатим" сваком полицајцу у земљи, а хапшење Дилинџера и његове банде постало је приоритет новоформираног ФБИ.

Фото: Профимедиа

 

Током једне пљачке банке, у којој је Дилинџер лично убио полицајца, он је ухапшен и враћен у затвор. Али иза решетака није остао дуго. Побегао је тако што је направио пиштољ од дрвета и офарбао га црним лаком за ципеле. Искористио је тај дрвени пиштољ да разоружа чувара и дочепа се правог оружја и узме неколико талаца пре него што је побегао у управниковом аутомобилу.

После тог бекства његова медијска слава је постала још већа, а лов на њега и његове људе се појачао.

Окршаји између гангстера и ФБИ постали су чести, а жртве су се бројале на обе стране. У једној таквој пуцњави, Дилинџер је рањен, али је ипак успео да побегне. Постао је још познатији, и почео да верује да је недодирљив.

Фото: Јавно власништво

 

Отишао је у Чикаго, урадио мање пластичне операције и, захваљујући промени изгледа, буквално је шетао испред полицијских агената, чак и на бејзбол утакмице. Парадоксално, убио га је ФБИ, али не зато што су открили где се крије и како изгледа, већ зато што су га издали сопствени људи.

Федералцима га је дао власник бордела, који је био пријатељ његове девојке, а Дилинџер је убијен 22. јула 1934. док се враћао из позоришта са њих двоје.

Уочио је агенте и покушао да побегне, претходно извукао пиштољ. Али они су били бржи. Три агента ФБИ-а испалила су пет хитаца. Тројица су погодила и убила првог америчког јавног непријатеља број један.

БОНУС ВИДЕО:

(Вечерњи лист)