ПЕЧАЛБАРСКА ЈЕ МУКА ПРЕГОЛЕМА Исповест Срба који живе у иностранству: Оца нема ко да смести у болницу, а мајци...

Горан Чворовић дописник из Париза

20. 09. 2020. у 12:32

ПЕЧАЛБАРСКА је мука преголема. С једне стране, боравак у далеком свету уме да учини живот богатијим и стабилнијим, али често зна и да замеси хлеб са седам кора.

ПЕЧАЛБАРСКА ЈЕ МУКА ПРЕГОЛЕМА Исповест Срба који живе у иностранству: Оца нема ко да смести у болницу, а мајци...

Фото Depositphotos

Нарочито у ситуацијама као што је ова, која нас је задесила с пандемијом вируса корона.

Срби су исељенички народ, то је одавно познато. Поузданих статистика о нашој бројности у свету нема. Неки кажу да нам се у више миграцијских таласа, у даљој и ближој историји, на све четири стране света раселило чак пола нације и да нас широм планете има још толико колико и у Србији. После Београда, највише Срба живи у Бечу и Чикагу, па онда у Новом Саду и Нишу, а тек тада, после Бањалуке, иду Крагујевац и Лесковац, уз раме с Паризом.

Зато су приче о пропалим туристичким путовањима због блокираних граница само једна страна ковид-медаље. На оној другој су животне приче.

- Много сам се ужелео родбине и пријатеља, куће и родног краја. Син једва чека да види бабу и деду, који не живе у Француској. Планирали смо да кренемо колима, али смо чули да је успут био обавезан карантин, па смо одустали од те идеје. Морамо, нажалост, да чекамо бољу прилику - каже Чедомир Краснић из Фонтеблоа.

Јесте да они с двојним држављанством или регулисаним боравком на Западу, имају право да путују до Србије "санитарним коридором", али у пракси то изгледа много другачије.

Фото архива

Путује се, али ређе и на краће. Некад путује и само део породице, без летњих одмора и дужих задржавања.

- Први пут сам летео полупразним авионом - преноси своје искуство Ромео Милошевић из Епона у Француској, један од оних који се усудио да крене у ову авантуру. - Дошао сам јер морам да бринем о мајци. Чувамо се, немамо другог избора.

СТАО БИЗНИС, НЕ ИДЕ СЕ НА ЛЕЧЕЊЕ

НИЈЕ само породична љубав у питању, већ и посао. Много је сезонских радника који су због короне остали без примања. Има оних који ван граница склапају кратке уговоре који им касније омогућују да неколико месеци живе код куће од те зараде, пре него што поново крену на пут.

Многе породице живе од послова на релацији Србија - свет. Трговци половним аутомобилима, на пример. Практично је замро сав бизнис за који су неопходни путовање и директно преговарање. Неки не могу у оближње иностранство на већ започето лечење и третмане. Није на одмет ни огромна количина девиза коју "страни Срби" унесу у земљу приликом доласка, што сада недостаје.

Обавезна изолација пре одласка или у повратку, а некад и у оба случаја, нејасна правила од земље до земље, процедура која се непрестано мења, неизвесност на путу, страх да се због могуће изненадне опште изолације остане без посла и егзистенције, (не)признавање здравственог осигурања, опрезност да се најрођенијима у поодмаклим годинама не пренесе зараза - многе су у старту одвратили од путовања.

Понекад ни послодавци и власти, тамо где раде и живе, не препоручују путовања у одређене крајеве. Многи нису остварили ону врсту боравка која би им омогућила да се несметано врате. Има и оних који живе "на црно". Колико људи, толико и различитих прича. Јесте да су сами бирали, али сада су ту где су, а није морало баш овако.

Оца, тако, нема ко да смести у болницу, а мајци да донесе редовну терапију из иностранства. Било је претходних месеци чак и сахрана најближих које су, тешка срца за најмилије у печалби, морале да организују комшије.

Посећивања између Срба у свету и "домаћих", увек су ишла двосмерно. А ту је сада блокада потпуна. Бриселска администрација је претходних дана одлучила да рампу и даље држи спуштеном. Неки можда не би ни паковали кофере баш у овом тренутку, али помисао да се не може на пут, сама по себи веома онеспокојава.

Нема више оних дивних посета, када бака дође на три месеца у Вупертал, Цирих или Париз, да одмени мало маму и тату који су од јутра до мрака на послу, и свакодневно из кухиње, унуке обрадује мирисима својих ђаконија, а увече, пред спавање, необично лепим причама из родног краја. Да деца у туђини не забораве укусе из домовине и језик.

- Људи су од избијања епидемије иначе слабо путовали. Плаше се целе ове ситуације - истиче Рада Алексић, која са својим супругом Милисавом држи агенцију у Паризу "Војаж Рада".

Истекла су, тако, разна овлашћења, пропале годишњице и рођендани, отказане веридбе и венчања, потрошила се уштеђевина, појели ајвар и слатко.

За многе најмлађе Србе расејане по целом свету ово је био најтужнији и најдосаднији летњи распуст у животу. Очи су сада, заједно с мамама и татама, упрли ка Новој години, надајући се из свег срца да ће вирус до тада да изгуби битку са човеком, па да седну у авион и крену на пут. А још кад би дека, у међувремену, могао мало да скокне из Зајечара до Дижона, на пар недеља, да с њим право после школе прошетају парком, живот би поново имао смисла.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПОСЛЕДЊИ ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Није било геноцида, ово би умањило значај тог термина

ПОСЛЕДЊИ ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Није било геноцида, ово би умањило значај тог термина

Последњих година често се сусрећемо са разним покушајима људи који су погођени историјским трагедијама, или који имају намеру да воде кампању за тобоже „хуманитарне“ циљеве, да тврде да је њихово питање еквивалентно холокаусту, или да је у ствари случај геноцида, пише директор Центра "Симон Визентал" др Ефраим Зуроф за Јерусалем пост.

17. 04. 2024. у 17:57

И ЗВАНИЧНО: НИШТА ОД ЕУ ДОК КОСОВО НЕ ПРИЗНАМО Брисел следеће недеље убацује анекс из Охридског споразума у Поглавље 35

И ЗВАНИЧНО: НИШТА ОД ЕУ ДОК КОСОВО НЕ ПРИЗНАМО Брисел следеће недеље убацује анекс из Охридског споразума у Поглавље 35

ВИШЕГОДИШЊА дилема "Косово или Европска унија" која је лебдела над Србијом, добиће свој практични израз следеће недеље сажет у бестијалној и званичној уцени Брисела - нема ништа од чланства у ЕУ док не признамо лажну државу и помиримо се са њеним чланством у УН.

17. 04. 2024. у 12:00

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га одузели ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га "одузели" ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ТУЖНА прича дечака који је прошао пакао на земљи због својих родитеља и деде алкохоличара. Морао је да проси и живи на хладној улици, а данас је жив захваљујући Џеси, Гоги, Маши и Севи.

16. 04. 2024. у 14:14

Коментари (7)

РУСИЈА ХИТНО ОДРЕАГОВАЛА: Најновија ситуација везана за Олимпијске игре Париз 2024 изазвала реакцију Кремља