НЕПОВЕРЕЊЕ РУШИ ПЛАНОВЕ ОПОЗИЦИЈЕ: Противници власти не могу да придобију све незадовољне грађане

В. Мијатовић

14. 01. 2021. у 10:22

НИЗАК ниво поверења грађана у опозиционе лидере и расцепканост главни су проблеми странака које се боре против власти, потврдила су истраживања јавног мњења спроведена у последњих неколико месеци.

НЕПОВЕРЕЊЕ РУШИ ПЛАНОВЕ ОПОЗИЦИЈЕ: Противници власти не могу да придобију све незадовољне грађане

Архива

Резулатати последње анкете јавног мњења које је обавио "Ипсос" потврђују да се политички трендови не мењају ни у новој години. Да Србија иде у добром правцу сматра више од половине грађана, док њих око 30 одсто верује супротно. Ипак, тај релативно велики потенцијал противника власти међу грађанима ниједна од странака опозиције не успева да капитализује у иоле значајном проценту.

Највише грађана Србије, њих око 40 одсто, има поверење у Александра Вучића, на далеком другом месту је Ивица Дачић са нешто више од три процента, затим Ана Брнабић са 1,7. Једини опозиционар који "за длаку" премашује један одсто јесте лидер ДЈБ Саша Радуловић.

Бојан Клачар, из ЦеСИД, каже да и њихова истраживања показују трендове према којима је СНС задржао подршку са избора и да СПС и СПАС имају довољно гласова да пређу цензус. Остали су, каже, појединачно, испод црте, али би у коалицији сигурно још неко ушао у парламент.

- Разлози са то нису једноставни - каже Клачар. - У првој групи разлога су они који се тичу саме опозиције. Главни узрок такве ситуације сигурно је разједињеност. То не значи да морају сви да наступају заједно, али десетине партија на опозиционом полу једноставно не може да на прави начин артикулише ставове између 25 и 30 одсто грађана који су против власти. Други фактор је свакако то што лидери опозиције имају мало поверење грађана.

ИЗНАД ЦЕНЗУСА ВЛАСТ И ДЈБ

ОСИМ странака власти, изнад цензуса се у истраживањима агенције "Ипсос" појављује још само ДЈБ. Преко "црте" евентуално би могли СРС, ПОКС и ДСС. Остале странке, појединачно, немају ни два процента подршке.

Опозиција, верује Клачар, греши када превише инсистира на оштрој поларизацији јер, у друштву где више од половине грађана сматра да Србија иде у добром правцу, таква поставка више одговара напредњацима. Међу спољашњим факторима, Клачар истиче то што медијско окружење не иде у прилог опозицији:

- Мислим, међутим, да су они превише фокусирани на то и да пропуштају друге прилике које им се пружају. Друга ствар је то што СНС не штеди опозицију, раде пуно истраживања и константно су у кампањи. Опозиција не успева да се прилагоди тој ситуацији и да држи корак.

 

ДСС И ЛСВ О ЛИСТИ НЕПОЖЕЉНИХ ИЗ ЂИЛАСОВОГ ТАБОРА

ОПТУЖБАМА КРИЈУ СВОЈЕ ПРОМАШАЈЕ

КОЛИКО ће бити колона на следећим изборима и ко ће представљати опозицију на евентуалним преговорима са странкама власти, и даље су главне теме на опозиционом делу политичке сцене. Последњу линију поделе исцртао је Покрет за преокрет, који је део блока окупљеног око ССП Драгана Ђиласа. Они су поручили да се залажу за јединствену платформу опозиције у дијалогу са влашћу и заједничког председничког кандидата, али су саставили и списак странака са којима одбијају сарадњу. На листи непожељних, коју је саставио Јанко Веселиновић, налазе се ЛСВ, ЛДП и ДСС које су оптужили да су "део режима Александра Вучића".

- Немам намеру да се бавим политикантским и сада већ потпуно офуцаним и досадним квалификацијама и нападима - одговара на Милош Јовановић, лидер ДСС. - Имамо своју политику, визију и њу ћемо понудити грађанима на изборима. А на овакве ствари немам намеру да се обазирем.

Бојан Костреш, из ЛСВ, каже да су изјаве попут Веселиновићеве "израз немоћи и покушај да се прикрије одговорност ове групације за погрешне политичке потезе":

- Ти потези као последицу имају остваривање потпуне власти Вучића и СНС. Бојкот се показао као озбиљан политички промашај. Подсетићу на несналажење на председничким изборима, формирање сада већ пропалог СзС, Уговор са народом који су заташкали и остале потезе којима су појединци из самопроглашене праве опозиције желели да постигну монопол над опозицијом.

Костреш каже да зато што "не признају политичке промашаје онда кривце проналазе у групацији која јасно каже да је у опозицији у односу на Вучића зато што је централиста и националиста, због недовољно брзих ЕУ интеграција, зато што је преблизу Кинезима и Русима и зато што Цркви дозвољава да ради то што ради".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије