РЕЧЕНИЦА КОЈУ ПАМТИ СРБИЈА: Зар је требало да цео мој народ изгуби слободу да бих је ја стекао

Раде Драговић/Иван Миладиновић

01. 08. 2020. у 10:00

ВАШЕ височанство, ви сте слободан човек - рекао је принцу Ђорђу немачки генерал, окупациони командант Београда.

РЕЧЕНИЦА КОЈУ ПАМТИ СРБИЈА: Зар је требало да цео мој народ изгуби слободу да бих је ја стекао

Фото архива

После дугих 16 година у заточеништву несрећни краљевић могао је да господари својим поступцима.

"Да ли добро чујем. Шта прича немачки генерал? После 16 година сањања, данас сам слободан. Али ко ми је даје? Хитлеров генерал и представник, завојевач који је одузео слободу целом мом народу", описао је овај тренутак принц Ђорђе у својој књизи "Истина о моме животу".

"Зар је требало да цео један народ, мој народ, народ чији сам и ја син, изгуби слободу - да бих је ја стекао", резигнирано закључује принц.

Немци су са Ђорђем имали одређене планове у чијем је средишту била могућност да прихвати престо окупиране Србије. Ослобођени принц одбио је и саму назнаку да би о томе требало да се разговара. Детаљи ове понуде никада нису објављени. Немци га, ипак, нису узнемиравали. Дозволили су му да се настани у Београду, ван двора, и да живи повученим животом.

Тиме је окончана најбурнија фаза Ђорђевог живота. Почетак њеног краја догодио се 1934. Марсељским атентатом.

Фото архива

После убиства краља Александра положај принца Ђорђа није се променио. Остаће заточен у психијатријској болници у Топоници код Ниша све до немачког напада на Југославију. По сведочењу Уроша Јекића, управника болнице, из Београда је стигло наређење да се принц припреми и транспортује колима до Пљеваља, где је требало да се придружи краљу Петру Другом Карађорђевићу и његовој пратњи. Караван из Ниша је пожурио на пут, али су Немци били бржи. У Пљевљима их је затекла капитулација земље.

ЈАТАКОВАО КОМУНИСТИ СУРЕПУ

"У ТО време Ђорђе је 'добио' и личног секретара - песника Миодрага Панића Сурепа. На ту дужност песник је дошао уз помоћ Јаше Продановића, ретког принчевог пријатеља, коме је овај једноставно могао да каже да тог момка - песника треба склонити, односно, пријавити га надлежним властима као личног секретара. Песник се затим представио принцу, односно 'послодавцу' и каткад долазио у његову кућу, да тобоже води његове послове. Све док средином 1943. године није нестао, без икаквих најава, исто као што се и појавио. То је Ђорђе сазнао од Гестапоа, када су му полицајци негде око пола ноћи упали у спаваћу собу, па пошто су добро испретресали целу кућу, саопштили су принцу да траже Сурепа, опасног комунистичког илегалца. Захтевали су од Ђорђа да не излази из куће и не одазива се на телефонске позиве. Кућа је стављена под присмотру. Суреп се појавио тек после рата", записао је Михаило Поповски.

Немачки официри у црногорској варошици, са којима је принц Ђорђе ступио у контакт, показали су сва уважавања према члану краљевске породице. После консултација са вишом командом, Немци су отпратили Ђорђа до Београда.

Убрзо по доласку у Београд, Ђорђе је на Дедињу закупио вилу, баш прекопута винограда Мике Аласа, где је, још као момак и престолонаследник, често навраћао.

Неко га је запитао, да ли, осим тога, има све што му је потребно. Одговорио је потврдно. Вратили су му аутомобил марке "кадилак" који је био реквириран за време борби...

Тај "кадилак" припадао је америчком амбасадору у Београду. Када је, 7. децембра 1941. године, дакле, осам месеци после доласка принца-заточеника у Београд, дошло до уласка Сједињених Америчких Држава у рат, прекинути су дипломатски односи САД са Немачком.

Амбасадор и особље америчке амбасаде су напуштајући Београд, понели са собом најнеопходније ствари. "Кадилак" је био поклоњен принцу Ђорђу Карађорђевићу, суседу и пријатељу амбасадора. До тада, у условима који нису допуштали ништа више, принц је возећи бицикл стизао да обиђе Мику Аласа и пријатеље у граду.

Сусрет принца Ђорђа и генерала Пека Дапчевића на Дедињу октобра 1944. године већ се сматра легендарним, иако сви детаљи овог разговора нису познати. У штаб ослободилаца наводно је изненада и ненајављено једног дана бануо старији човек затраживши разговор са најстаријим официром. Уредно се представио именом, презименом и титулом. Дапчевић је примио госта, а Ђорђе му је ставио на располагање свој аутомбил.

ИМАО И ВАНБРАЧНУ ЋЕРКУ?

О НЕСРЕЋНОМ принцу се говорило да га жене уопште не интересују, па се чак тврдило да се његов отац, краљ Петар, у очајању жалио политичару Љуби Јовановићу Патку како му чувени професор Михајло Петровић, Мика Алас, "печати сина отпозади".

Пуно је индиција да је Ђорђева наводна хомосексуалност била само производ клевета. Др Бранислав Глигоријевић, који је годинама радио на тротомној монографији "Краљ Александар Карађорђевић", наишао је на неке доказе који говоре да је најстарији син краљ Петра Другог имао чак и ванбрачну ћерку и да је она зачета у првим годинама његовог боравка у "лудници" у Горњој Топоници. Глигоријевић о томе пише:
"Према прилозима за утврђивање идентитета Еве (Милеве) Алмаши-Илић, рођене 1928. године у Сенти, које ми је дао да прегледам Ђорђе Митровић, кустос Музеја Србије, она би могла бити ванбрачна кћи принца Ђорђа. Њена мајка Катарина Шаркањи у време зачећа налазила се на раду у Топоници, где је Ђорђе тада био на лечењу. Међутим, ни мајка, ни Ђорђе, који је посећивао после рата, нису открили ко је њен отац, а Ева је то сазнала после њихове смрти, откривањем неких докумената, и на основу њих је полагала право и тражила да се утврди да је њен отац Ђорђе Карађорђевић."

О животу принца после рата, причала је и његова супруга Радмила Карађорђевић, која је родом била из Његуша и презивала се Радоњић.

"Мог супруга сам упознала још у време рата. Долазио је редовно код мојих рођака на Дедињу. Било је то само једно краће виђење. Симпатије су дошле касније, тек 1946. године, пошто смо се после рата поново срели. Само наше венчање протекло је без уобичајених церемонијала. Био је то грађански брак. Принц није допуштао никакве параде и церемонијале.

Не поштујући никада правила краљевског двора, која је, узгред речено, сматрао глупом измишљотином, Ђорђе није нашао за потребно чак ни да обавести о свом браку краља у емиграцији. Још мање да од њега тражи или очекује одобрење, како су то налагала дворска правила."

"НАШ живот у принчевој вили на Дедињу текао је уобичајеним и устаљеним током. Како је још одмалена васпитаван у војним школама, знао је да се држи утврђеног реда. Устајао би око шест часова и пошто није ни доручковао ни кафу пио, одлазио би у град. Пошто смо имали кола, тај излазак се брзо завршавао. Скоро свакодневно, одлазили смо на рибарење, на Саву или код Ритопека иза Винче. Ту би са рибарима проводили цело преподне. Са рибарења смо увек долазили кући тачно на време, да се у подне седне за сто..."

Историја је принцу Ђорђу наменила још један апсурд - током комунистичких година он је био једини Карађорђевић који је живео у Југославији, мирно и без икаквих последица. Комунисти га нису дирали, а ни њему није више било до великих борби.

Старијем господину са обавезном француском беретком, који се свакодневно возио тролејбусом, како се сећају старији Београђани, највише су сметали затворени прозори на возилу. Не би се смирио док их све не би отворио, па би тек онда сео на слободно место.

Умро је 1972. године, а данас почива у цркви на Опленцу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (1)

РУС, ОЛИМПИЈСКИ ШАМПИОН, ШОКИРАО СВЕТ: Они који деле санкције Русима - ово нису могли ни да сањају