"СПЕЦИЈАЛЦИ" НАОРУЖАНИ ИНСТРУМЕНТИМА: Пуне 72 године Оркестар полиције обележава све најзначајније догађаје и празнике у Србији

Зоран Николић

08. 01. 2021. у 10:58

ПОЗНАЈЕМ једног нарочитог човека у полицији. У ствари, он је део тима од 60 веома посебних људи. Али не могу да ти кажем више од тога, то је тајна..." Када разговор почне овако, тобоже конспиративно, саговорник помисли да је у питању тајна јединица или се ради о неким специјално обученим полицајцима. У ствари, то је добрим делом тачно.

СПЕЦИЈАЛЦИ  НАОРУЖАНИ  ИНСТРУМЕНТИМА: Пуне 72 године Оркестар полиције обележава све најзначајније догађаје и празнике у Србији

Фото П. Митић

Оркестар полиције има све што треба да има једна "специјална група". Састављен је од врхунских стручњака који одлично раде свој посао. То су музичари којима беспрекорно стоје плаве униформе, веома добро владају маршевским кораком, беспрекорно су увежбани, готово сви су високошколци, даме би рекле "шмекери"...

Памтите их по наступима на Калемегдану, Земунском кеју, по дефилеима Кнез Михаиловом када се обележавају велики празници. Деца их обожавају, што добрим делом оправдава њихово постојање, жене их воле, а господа поштују.

ТРАДИЦИЈА Драган Болић, Бранко Милинковић и Горан Филиповић,ФотоЗ. Јовановић

- Постојимо више од 72 године, званично од 1948. - каже протоколарни диригент Бранко Милинковић. - У прво време, послератних годна велики број различитих музичара радио је у полицији. Окупљени су у оркестар који је од 1954. постао потпуно професионалан, сачињен од школованих музичара. Током времена варирао је број чланова, да би их данас било 60. Више од 70 одсто има завршену музичку академију. Сви су сјајни инструменталисти и искључиво се бавимо музиком.

ЛАКШЕ ЈЕ УЗБРДО

Кларинетиста Драган Болић је са најдужим стажом у Оркестру полиције, па нас лако уводи у неке тајне заната. Овај оркестар је од шездесетих година прошлог века искључиво дувачки.

- За дуваче је карактеристично да имају знатно већи капацитет плућа од осталих - каже Болић. - То је природно, јер од почетка школовања имамо и посебне вежбе дисања. Једна од тајни оваквог оркестра јесте да нам је лакше да музицирамо и корачамо узбрдо, него низбрдо. Ето, сваки занат има неке своје тајне.

Налазимо се у сали у здању МУП, где Оркестар вежба. Са нама су и помоћник диригента Горан Филиповић, кларинетиста Драган Болић, а одсутну Драгану Јовановић сви помињу уз дужно, колегијално поштовање. Она је уметнички диригент и професор на Музичкој академији.Дакле, веома успешна музичарска елита пред којом је, ваљда, наступио свако ко нешто значи

Фото архива В. Н.

Можда понеком и не падне на памет прва асоцијација на то где су и када чули и видели Оркестар полиције. Онда се лако присете традиционалог отварања Улице отвореног срца, безбројних вечери у Музичком павиљону на Калемегдану, прелепе дечје манифестације "Радост Европе", традиционалних концерата на Земунском кеју, Божићог сеоцета испред Храма Светог Саве, безбројних наступа широм Србије...

Постоји и естрадни састав који такође чини један део овог оркестра. Такви наступи изведени су недавно у оквиру многобројних хуманитарних акција, попут оне у Дому за старе на Бежанијској коси.

- До сада Оркестар је забележио више од 10.000 наступа - истичу наши саговорници. - По формацији претежно служимо протоколима МУП и Републике Србије, дочекујемо стране делегације...

Први полицијски маршеви

Оркестар са великом радошћу у свим приликама изводи и два полицијска марша, која су недавно написана, а дотад су у протоколима коришћени искључиво војни.

Музичари радо свирају композиције "Марш Јакова Ненадовића" и "Плави марш". На свечаности поводом 70 година од оснивања премијерно је изведена и нумера "Песма Оркестра полиције", коју су специјално за ову прилику осмислили чланови ансамбла Бранко Милинковић, Владимир Митровић и Филеп Балаш.

Али се трудимо да имамо и свој уметнички печат. Тај део распоређен је веома широко: од карневала и културних манифестација, до извођења државних химни на утакмицама и великим спортским догађајима. Без нас је тешко замислити "Карневал бродова", манифестацију "Дани Београда", велики број културних догађања широм Србије.

Поглед обичног посматрача обично не види много важних детаља који сачињавају рад оваквог ансамбла. Музичари прво у затвореном простору увежбавају маршеве или друге композиције које треба извести пред публиком. Потом их очекује други део који "обични" музичари не морају да знају.

- Полицијски оркестар мора беспрекорно да наступи, што значи да треба перфектно увежбати маршевски корак - додаје Горан Филиповић. - То се ради по такту музике, и тај део вежбамо на стадиону у Макишу. Диригент је по правилу и командант параде, и музичари морају да реагују на његове сигнале. Такав посао не можете једном да научите и да вам остане заувек.

Напротив, овакав оркестар тражи сталне вежбе и одржавање наученог.

Међународни углед

Током прошлог обележавања Дана полиције, мађарски и словачки оркестри су били наши гости и приказали су се у најбољем светлу.

- Потом смо и ми били позвани да гостујемо код њих, али нас је тренутна ситуација спречила - додаје Бранко Милинковић.

- Затим смо гостовали у Дубаију, а добили смо и позив да дођемо у Москву и Санкт Петербург на Светски фестивал униформисаних оркестара. Нажалост, тренутне околности су спречиле одржавање ових манифестација, али се надамо да ће ускоро бити боље.

На јавним наступима овај оркестар готово по правилу почиње са војним маршевима, јер су овакви ансамбли препознатљиви по томе. Убрзо прелазе на најшири репертоар популарне музике. Сва тројица саговорника нам уз поштовање наглашавају значај професорке Драгане Јовановић. Њен допринос је велики управо па томе што све што раде надограђују дубљом, уметничком димензијом.

Из ових музичара није лако "ископати" анегдоте и духовите приче, јер је њихова улога првенствено озбиљна. Представљају полицију и државу и од њих се очекује репрезентативност. Па ипак остају сећања, као и легендарно поштовање према неким члановима Оркестра којих више нема.

- Сећамо се приче о једном о давних чланова Оркестра који је свима остао у памћењу као Јохан - закључујемо сусрет са полицијским музичарима.

Кућни шарм

Није тајна да гласна музика оставља траг на чланове оркестра. Велика бука коју ствара блех оркестар некада се одрази на његове чланове, који због тога навикну да говоре веома гласно.

- Није се ретко догађало да дођемо кући, прегласно поставимо укућанима неко питање, а заузврат чујемо: "Шта се дереш?".

- Био је Немац, а после рата одлучио је да остане овде, у Београду. Да ли је омрзнуо рат који су његови земљаци изазвали, или је заволео наш град, небитно је за причу. Али је битно што је остао са својим тромбоном, који је имао угравиран знак немачке војске, па је ипак, тако, примљен у наш оркестар. У њему се показао сјајно и достојанствено, а био је његов члан до пензије.

Сада и Јохан и многи чланови Оркестра увелико свирају  небеске харфе, али тако је увек када једна оваква институција има тако дугу традицију. Данашњи музичари су спремни да је сачувају.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)

НАГЛЕ ПРОМЕНЕ ОСИМ БИЉАКА ПОРЕМЕТИЛЕ И ЉУДЕ: Од времена сам и психички уздрмана и није лепо уопште...