GODIŠNJE SE UTOPI 400 LJUDI: Crne brojke u Italiji - dave se migranti, stari, neplivači i deca

Milica Ostojić - Specijalno za Novosti RIM

17. 08. 2023. u 18:24

SVAKE godine u Italiji, pre svega u letnjoj sezoni, se u raznima vodama utopi oko 400 osoba.

ГОДИШЊЕ СЕ УТОПИ 400 ЉУДИ: Црне бројке у Италији - даве се мигранти, стари, непливачи и деца

Foto: Tanjug/Vigili Del Fuoco via AP

Ranijih godina najviše žrtava bilo je u moru, koje je držalo crni rekord. Ove godine više tragedija dešvalo se i u jezerima, rekama i bazenima.

To su crne brojke koje je objavilo Udruženja medicine za ambijent, a predsednik Alesandro Milani izneo je podatke da je 60-ih godina prošlog veka procenat onih koji su se udavili godišnje iznosio oko 1.400 osoba. Bila su to vremena neplivača, progresivno se taj broj smanjivao i 90-ih godina gotovo se stabilizovao na 400 žrtava godišnje, što je nedopustivo za 21. vek.

Najveći broj žrtva utapanja događa se u moru ali i u rekama gde su ili niske temperature vode, i 10 stepeni niže od morske. Razlog za tragedije je  i duga izloženost na suncu, kad skok ili ulazak u vodu koji postaje fatalan, posebno ove godine kada je temperatura u Italiji redovno iznad 33 stepena i dostizala je u nekim područjima 42 čak 46 stepeni. Dakle reč je o termičkom šoku, kada osoba uđe u vodu, izgubi svest i potone.

Njih 50.3 odsto stradalo je u moru, a 41.3 u tzv. unutrašnjim vodama - rekama, jezerima, a 8.3 procenata izgubilo je žviot  u bazenima. Razlozi za tragediju su različiti: 28 odsto davljenja je zbog iznenadnih bolesti, infarkta ili zaustavljenog disanja, 15 % nastrada od lakomislenosti, a 14 odsto se udavilo zbog iznenadnog pada u vodu iz čamaca, ili sa stena. Slede neiskustvo, nesposobnost da se održi na površini, nepromišljeno zaronjavanje na plitkoj vodi, ili neobazanje na kameniti deo obale, ili dna.

Foto: V.V.

Intersenatno je da su žene daleko obazrivije pri ulasku u vodu - jedna žena ide na sedam muškaraca. Najviše stradaju penzioneri između 76 i 79 godina, na drugom mestu su on između 70 i 75 godina, pa je preporuka da starije osobe ne bi trebale da idu na plažu između 12 i 15 sati. Ima i drugih uzroka, među žrtvama davljenja su neplivači koji ulaze u more izvan mesta gde postoje spasioci. Svake godine u vodama Italije koje se nadgledaju sa obale ostvari se 70.000 intervencija spašavanja.

Na roditelje se apeluje da zbog sigurnosti najmlađih, jer se i u plitkoj vodi ona između 3-4 godine mogu naći u problemu, prijave decu na časove plivanja, jer se izvestan broj zbog nepažnje roditelja utopio i u bazenima. Bilo je dovoljno samo tri minuta nepažnje.

Konstatovano je kako se veliki broj utapanja dogodio i među tzv.novim stanovnicima Italije pridošli sa raznih krajeva sveta, iz Afrike, Azije. Oni najčešće ne znaju da plivaju i ulaze u more tamo gde se plaža ne plaća, ili na jezerima i rekama gde nema nadzora.

BONUS VIDEO - NARANDžASTO NEBO IZNAD TENERIFA: Šumski požari uništavaju sve što im se nađe na putu

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Dolce Vita na obali Save: Stanovi na ovoj lokaciji su za one koji žive svoje snove

Dolce Vita na obali Save: Stanovi na ovoj lokaciji su za one koji žive svoje snove

Možete li da zamislite lepotu svakodnevice koja počinje na obali Save do koje stižete laganom šetnjom kroz jedinstvenu luksuznu pešačku zonu, a završava se ispijanjem vina na vašoj prostranoj terasi s pogledom na reku ili u vrhunskom restoranu do kog stižete peške? U istom danu ste s lakoćom obavili posao, odradili trening, uživali u kupovini novih komada garderobe najluksuznijih brendova u neposrednom komšiluku, a stigli ste i da sa decom provedete vreme u zelenilu, jer se sve što vam treba nalazi nadohvat ruke.

14. 05. 2024. u 10:00

Komentari (0)

ITALIJA U ŠOKU: Evo zbog koga je Janik Siner ostavio devojku (FOTO)