ЕПИДЕМИЈА ВЕЛИКОГ КАШЉА У БЕОГРАДУ: Број оболелих расте из дана у дан, лане није забележен ниједан случај

Б. Борисављевић

22. 12. 2023. у 15:41

ГРАДСКИ завод за јавно здравље пријавио је епидемију великог кашља у престоници, потврђено је "Новостима" у овој здравственој установи.

ЕПИДЕМИЈА ВЕЛИКОГ КАШЉА У БЕОГРАДУ: Број оболелих расте из дана у дан, лане није забележен ниједан случај

Фото: Shutterstock

 Број оболелих расте из дана у дан, па је јуче забележена бројка од 346. Међу оболелима је највише деце школског узраста од 10 до 18 година, што је и нормално, јер су они и најактивнији.

Према речима епидемиолога др Иване Беговић Лазаревић, начелника Јединице за имунизацију Градског завода за јавно здравље, болест се дијагностикује у Институту за јавно здравље "Батут". Здравственим протоколом је предвиђено да се, уколико кашаљ траје до три недеље, ради пи-си-ар тест, а ако је у питању дужи период, у узорку крви се утврђује присуство Igм антитела. До појаве првих симптома болести долази након седам до десет дана, најдуже 21, од контакта са оболелом особом.

Фото: Градски завод за јавно здравље

Др Ивана Беговић Лазаревић

- Симптоми болести су у почетку слични прехлади, благи кашаљ, кијање, цурење носа, са благо повишеном температуром или без ње, који трају око недељу дана - објашњава др Беговић Лазаревић. - У другом, пароксизмалном стадијуму долази до значајног погоршања тегоба у смислу интензитета и учесталости кашља са пароксизмима, нарочито током ноћи, што може потрајати до шест недеља. До постепеног повлачења тегоба и потпуног опоравака долази у последњем реконвалесцентном стадијуму у периоду од неколико недеља.

Календаром обавезне имунизације предвиђена је вакцинација петовалентним цепивом Pentaxim, чија се прва доза прима са навршена два месеца. Прва ревакцинација је у другој години живота, друга пред полазак у школу и трећа у завршном разреду основне школе. Имунитет који даје вакцина није трајан.

БРОЈКЕ

Према подацима ГЗЈЗ у последњих пет година број оболелих од великог кашља у главном граду је био:

2018 - 29

2019 - 14

2020 - 3

2021 - 2

2022 - 0

- Заштита траје од шест до десет година, а око 70 одсто оболелих су деца која су вакцинасана пре наведеног периода - каже др Беговић Лазаревић. - Имунизација је најбоља заштита, а препорука је да они који нису примили вакцину то могу учинити до 13. године. Такође, препорука је и да ако има оболелих у породици где живе труднице и бебе, они превентивно почну са узимањем антибиотика.

Наша саговорница истиче да су најугроженија одојчад код којих најчешће долази до компликације у виду запаљења плућа, што може имати и смртни исход код беба. Због смањеног дотока кисеоника у мозак, неуролошке компликације код беба могу бити конвулзије и енцефалопатија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЊУЈОРК ТАЈМС: Руси прешли северну границу таквом брзином и снагом, Украјинци били потпуно изненађени

ЊУЈОРК ТАЈМС: Руси прешли северну границу таквом брзином и снагом, Украјинци били потпуно изненађени

ОФАНЗИВА руских снага на харковском правцу показала се толико брзом и снажном да им оскудне одбрамбене структуре Украјине нису постале препрека, а осиромашени редови украјинских оружаних снага нису били спремни да бране своје положаје, пише Њујорк тајмс.

19. 05. 2024. у 07:38

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (0)

СРПСКА КОШАРКА ТУГУЈЕ: Преминуо један од двојице тренера који су све освојили са репрезентацијом