ПРЕКО ПОПИСА КОРЕНИМА? Хоће ли се о идентитетским питањима грађани Црне Горе коначно изјаснити слободно

В. КАДИЋ

26. 09. 2023. у 20:43

ОДЛАЗАК у прошлост ДПС Мила Ђукановића пре три године након тродеценијске владавине очекивало се да ће релаксирати грађане да на попису становништва изађу и слободно искажу своје верско, национално и језичко осећање.

ПРЕКО ПОПИСА КОРЕНИМА? Хоће ли се о идентитетским питањима грађани Црне Горе коначно изјаснити слободно

В.К.

 Нажалост, то се није десило, јер две владе након пада бившег режима нису смогле снаге да организује попис који све више добија политички карактер. Ове године одлучено је да се тај посао заврши од 1. до 15. новембра, док поједини албански лидери траже његово одлагање из наводно техничких разлога.

Минуле пописе обележиле су тензије, притисци, антисрпска хистерија режима Ђукановића, али чак и у таквом амбијенту, број Срба у Црној Гори енормно је почео да расте, па је 2011. године, на последњем попису, он био 28 одсто. Ако вратимо точак историје уназад видећемо да су се 1909. чак 95 одсто становника изјашњавали као Срби, док, рецимо, информбировске 1948. тек 1,78 одсто!

Политички аналитичар Бошков Вукићевић каже да предстојећи попис становника требало би да потврди процес враћања Црне Горе свом историјском идентитету, али и да утврди њено позиционирање у оквиру мултиполарног поретка.

- Од изузетне је важности да се грађани слободно изјасне о националности, вери и језику, али и о свим другим питањима - каже за "Новости" Вукићевић, упозоривши одређене странке и политичаре да пре пописа не раде оно што је чинио "криминогени ДПС", односно да не застрашују, уцењују нити купују људе.

Недоумице отклања земљопис

НА разне недоумице које оптерећују млађе генерације данас, одговор могу дати уџбеници из времена од пре више од једног века. У земљопису Краљевине Црне Горе, који је имао четири издања, између осталог пише: "У Црној Гори живе све сами и чисти Срби, који говоре српским језиком, а има их око 300.000. Већина су православне вере, а има нешто римокатоличке и мухамеданске вере, али треба знати да смо сви српског порекла и српске народности. Црном Гором влада краљ Никола Први из славне српске породице Петровић-Његош..."

Публициста Јован Маркуш каже да је од почетка последњег пописа 2011. године "мирисало" да се тадашња власт спрема да наштелује резултате пописа тамо где је најјефтиније и најсигурније - у државном заводу за статистику - Монстату.

- До самог краја нису дали методолошко упутство како ће се категорисати поједини идентитетски искази, нити су изашли са детаљним упутством за грађане о пописним нормама и њиховим правима. Након свега уследила је објава да ће резултати пописа бити објављени тек за годину дана! Када су сабрани сви подаци, у Монстату је констатован број Срба од 32,4 одсто, а говорника српског језика близу 48 одсто - наводи Маркуш.

Ипак, и та бројка је исправљена, па је као званични податак остало да је број Срба у Црној Гори на попису 2011. године - 28 одсто.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

ДВЕ особе су погинуле, а пет се води као нестало када су се два брода сударила на Дунаву, код мађарског града Вероце, око 50 километара северно од Будимпеште, саопштила је данас полиција.

19. 05. 2024. у 12:04

Коментари (0)

ЛЕТОВАЊЕ ОД 380 ЕВРА: Хит понуда - авионом на 8, 11 или 12 дана на овој дестинацији (ФОТО)