БИЛА ЈЕ ИЗМУЧЕНА, У ЈАКО ЛОШЕМ СТАЊУ: Повређена млада морска корњача опоравља се у Институту за биологију мора Универзитета Црне Горе

В.В.

03. 12. 2023. у 17:49

ДОБРА вест из Института за биологију мора Универзитета Црне Горе - тешко повређена млада морска корњача, коју су пронашли шетачи на плажи Плави хоризонти, након једномесечног лечења и неге добро се опоравља у карантинском делу Акваријума Института.

БИЛА ЈЕ ИЗМУЧЕНА, У ЈАКО ЛОШЕМ СТАЊУ: Повређена млада морска корњача опоравља се у Институту за биологију мора Универзитета Црне Горе

Фото: Институт за биологију мора

Виша саветница у Институту за биологију мора др Бранка Песторић каже да је велика главата корњача пронађена измучена и у јако лошем физичком стању.

-Након третмана, захваљујући консултацијама са стручњацима из Акваријума Пула у коме се налази Центар за рехабилитацију корњача, највећи на  овој обали Јадрана, као и запосленима у Акваријуму Пиран, корњача је добила адекватну терапију и добро се опоравља, казала је Песторић.

Фото: Институт за биологију мора

 

Песторић је објаснила да није познато како је корњача повредила главу.

- То је врста организама која дише на плућа, тако да у одређеном временском периоду корњаче израњају на површину мора да би удахнуле ваздух. Постоји могућност да је тада и повредило неко пловило, или је повреда настала случајно, од рибарског алата. Могуће је и да је повреда била намерна,али је у сваком случају срећа да су је грађани и посетиоци видели на плажи и на време контактирали Институт.

Корњача је млада, још није достигла полну зрелост, а све што се дешавало може бити импулс за формирање Центра за рехабилитацију корњача у акваријуму Бока, закључила је Песторић.

Фото: Институт за биологију мора

Рехабилитација ове корњаче трајаће још сигурно неколико месеци, до бољих временских услова, јер су то јединке којима температура тела зависи од температуре мора. Сада временски услови нису повољни за пуштање у природу а ни у карантинском делу Акваријума корњача није доступна јавности.

С пролећа, верујемо да ће корњача кренути у своје природно станиште, у море и да ће избећи највеће опасности - рибарске мреже и парангале. Да подсетимо, све врсте морских корњача су заштићене.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СРАМОТА НАД СРАМОТАМА! Црна Гора ће гласати за резолуцију о Сребреници