И МАЛИ МИОМ МОЖЕ ДА ОМЕТА ЗАЧЕЋЕ: Упозорење лекара - Због израслина у материци проблеми са трудноћом

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

11. 08. 2023. у 09:50

НЕМОГУЋНОСТ зачећа, спонтани побачај и крварење током трудноће неке су од последица миома.

И МАЛИ МИОМ МОЖЕ ДА ОМЕТА ЗАЧЕЋЕ: Упозорење лекара - Због израслина у материци проблеми са трудноћом

Фото Shutterstock

Ове израслине на материци, иако су бенгине, морају да се прате и лече, јер чак и миом од свега сантиметар до два може да узрокује озбиљне проблеме са зачећем. У интервјуу за "Новости", др Дејан Димитријевић, гинеколог-акушер из ГАК "Народни фронт", каже да се постојање миома врло једноставно открива ултразвучним прегледом:

- Све последице које узрокују миоми могу да се открију уколико жена иде на редовне гинеколошке прегледе. Правовремено откривање спречава настанак компликација и омогућава трудноћу без ризика од губитка или неправилног развоја плода.

* Шта када се открије миом?

- Када лекар види миом на ултразвуку, он најпре утврђује његову тачну локацију, затим величину и врло је битно да ли је ова израслина прокрвљена и у којој мери. Осим саме дијагностике, коју савремени ултразвучни апарати олакшавју у великој мери, лекар сагледава и колико пацијенткиња има година, да ли је рађала, да ли планира да рађа, да ли је близу менопаузе...Сви ти подаци нам значе да видимо у ком смеру ћемо даље да је пратимо, оперишемо или донесмо неку другу одлуку. Јер миом од пет сантиметра код жене која треба да рађа и миом код жене у менопаузи немају исту терапију, односно ток праћења.

* На шта указују положај и величина миома?

- И миом од сантиметар до два може да прави озбиљне проблеме ако се налази у шупљини материце, што лекар види ултрзвучним прегледом. Тај миом у шупљини материце смате да жена затрудни, односно да се плод формира, јер је као камен који жуља. И док га не извадимо нема простора да се створи трудноћа. Међутим, чињеница је и да миом може да буде пет сантиметара у обиму, и да уопште не смета, јер се налази на површини материце. Ипак, клиничка пракса показује да миоми од седам, девет или 10 сантиметара углавном праве проблеме без обзира на локализацију, јер својом величином потискују материцу, односно шупљину материце, као и остале органе мале карлице која, како јој име каже, није велика. Значи, гура и бешику и дебело црево.

FOTO: Privatna arhiva

др Дејан Димитријевић

* Да ли миом може да угрожава поодмаклу трудноћу?

- Наравно. Миоми од седам, осам сантиметара толико може да притиска материцу да дође до одлубљивања плаценте у седмом, осмом месецу трудноће и до јачег крварења.

* Колико миом може да нарасте?

- Миоми споро расту. Израчунато је да је то девет одсто за шест месеци, тако да се организам врло лако прилагођава њиховој појави, па често и не дају никакве симптоме. Међутим, нису сви миоми исти. Има оних који се прате месецима, па и годинама, а има миома који расту брже од просечног. Дакле, и ова патологија је као и многе друге индивидуална. Миом може да буде од сантиметар до два, значи веома занемарљив, па чак и до 20 сантиметара. Некада жена толико занемари своје здравље да мислимо да је трудна када видимо колики јој је стомак, а у ствари реч је о овом бенигном тумору.

САРКОМ

* Колико често се дешава да овај бенигни тумор постане малигни?

- Миом ретко прелази у малигнитет. Подаци показују да се то дешава у 0,7 одсто случајева. Неки тврде чак и 0,04 одсто. Ако пређе тада је реч о једном од најмалигнијих тумора који се назива сарком. Али, за 20 година искуства на клиници видео сам само један сумњив сарком.

* Шта су заправо миоми?

- Миоми су бенигни тумори који се формирају из епителних ћелија и фиброзног ткива. Од ових бенигних тумора пати скоро половина женске популације, али многе не знају да их имају. Миоми су углавном присутни у телу материце, за разлику од полипа који се налазе на слузокожи, и за разлику од циста које су карактеристичне за јајнике. Миоми осим у шупљини материце, могу да се нађу и у њеном зиду, као и на површини. Делимо их на субмукозне који се јављају у шуљини материце, интрамуралне у зиду, и субсерозне на површини утеруса. Осим по локализацији, односно месту формирања, они могу да буду и различите величине.

* А зашто настају?

- Миоми су естроген зависни тумори. То значи да се јављају у репродуктивном периоду, док се кад жена уђе у менопаузу ређе јављају, а и када се јаве обично им се раст успорава јер нема естрогена. Испитивања су показала да на ћелијама миома постоји хромозомска аберација, што је довело до закључка да има генетске основе за њихову појаву. Чешће се јављају код гојазних особа, жена које нису рађале. Код пушача се рецимо ређе јављају, али није познато зашто.

Фото Shutterstock

* Да ли миоми дају симптоме?

- Да, најчешће у виду продуженог менструалног крварења, обилног крварења, притиска у стомаку. Крајња последица код жена у добу за рађање је и појава инфертилитета, односно немогућности да се затрудни.

* Када је миом за операцију, а када се само прати?

- Да ли је миом за операцију зависи и од величине и од локализације, као и од тога да ли жена планира трудноћу, да ли је у менопаузи, да ли се увећава... Слободно може да се каже да је сваки приступ у лечењу миома индивидуалан, јер и велики и мали миом могу да праве проблем.

БОНУС ВИДЕО - Вежбе за рамена: Ослободите се напетости након дуготрајног седења

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

ШЕШЕЉ НИЈЕ ЗНАО О ЧЕМУ СЕ РАДИ: Круна у програму уживо устала и дошла до лидера радикала (ВИДЕО)