Штадин Здравствени извештај 2023 упозорава: Европљани мало брину о очувању здравља

Промо

19. 09. 2023. у 15:06

Здравствени извештај компаније Штада за 2023. обухватио је 16 земаља међу којима је и Србија, а представљен је на међународној конференцији за новинаре у Мадриду.

Штадин Здравствени извештај 2023 упозорава: Европљани мало брину о очувању здравља

Фото: Промо

Извештај пружа одговоре Европљана на више од 30 питања о актуелним здравственим темама, а пре свега како у кризним временима  брину о свом здрављу. Пету годину заредом, мултинационална корпорација Штада, организује он лине испитивање јавног мњења по питању здравствених навика и потреба. Овогодишње истраживање обухватило је више од 32 хиљаде испитаника, старости од 18 до 99 година.
 

Занемаривањем превентивних прегледа грађани Србије се озбиљно поигравају властитим здрављем, упозорава Штадино истраживање. Упркос томе што  66% испитаника у Србији истиче да је превенција  важна и "да је боље спречити, него лечити", у исто време чак 62%  изјављује да никада нису отишли ни на један од доступних превентивних прегледа, Тако се по питању личне неодговорности када је у питању здравље, од 16 анкетираних земаља, Србија заједно са Пољском сврстала на прво, најгоре место, а у стопу их прати Румунија са 60% једнако неодговорних. Само 4% грађана Србије иде на све доступне превентивне прегледе, а 33% оде "на понеки". На питање зашто не иду, 23% грађана Србије каже да за то немају времена, 12% се плаши лоше дијагнозе, а 35% да и не знају који би им прегледи били потребни.

Фото: Промо

Од рака страхују, а на скрининг не одлазе. Чак 79% Европљана сврстава рак међу три болести којих се највише плаше, али чине изненађујуће мало да на време открију онколошку болест. Примера ради, рак дојке угрожава жене и мушкарце, али је одзив на скрининг забрињавајуће низак. Најчешће се на преглед одазивају у Италији и Португалу по 39%, док у Србији, упркос високој стопи обољевања и умирања од поменуте болести, свега 26% проверава здравље дојки, а гори су једино Пољаци, 17%. 

Скоро 9 од 10 Европљана не добија адекватну превентивну здравствену заштиту Алармантан је податак да у просеку 44% Европљана нису обавили ниједан од доступних превентивних прегледа, а само 13% иде на све прегледе који су им релевантни. То значи да 87% Европљана не добија адекватну превентивну заштиту. То указује на низак ниво здравствене просвећености, али и на различите препреке у здравственим системима које би требало отклонити.

Фото: Промо

Скорашња дешавања су нас подсетила на пресудну важност доброг здравља. Да би се то остварило и системи побољшали потребна је заједничка акција широког спектра заинтересованих страна заснована на поузданим и проверљивим информацијама и подацима. Здравствени извештај компаније СТАДА је вредан допринос овом циљу и директно доприноси остварењу наше сврхе да бринемо о здрављу људи као поуздан партнер", каже Петер Голдсцхмидт, генерални директор СТАДА групе.

Економска криза приморала 59% Европљана да смање издатке важне  за здравље. Штадино истраживање открива да је сваки други Европљанин веома забринут због инфлације па умањују и трошкове важне за очување здравља. Тако је 26% Европљана, умањило трошкове за свежу храну. На свежој храни навише штеде у Чешкој 38%, Француској 37% и Немачкој 33%, а у Србији је 20% грађана смањило трошкове за свежу храну и 26% издатке за суплементе. Сваки пети Европљанин више не купује минерале и витамине, а њих 14% је умањило и трошкове за лекове. Издатке важне за очување здравља драстично су смањили Чеси 71% и Румуни 67%.

Грађани Србије не страхују од несташице лекова, а расте и задовољство здравственим системом. Иако Штадино истраживање упозорава да је ово трећа узастопна година пада задовољства здравственим системима широм Европе, у Србији, насупрот томе, задовољство благо расте, са 31% у претходној години, на 34% у овој. Данас је у просеку 61% Европљана задовољно здравственим системом, што је за 10% мање у односу на 2021. и 13% мање у односу на 2020. годину. Највећи пад задовољства региструје се у Британији, Португалу и Италији. Европљани страхују и од могуће несташице лекова, па њих 41% ситуацију оцењује „критичном" а најзабринутије земље су Португал 56%, Чешка 53% и Немачка 50%. Знатно мање  брину грађани Британије 32% и Србије 27%. У Србији чак 65% сумња да може доћи до озбиљније несташице лекова, од којих 29% истиче да у Србији нема никаквог разлога за такву бригу.

Добра вест – Ментално здравље се побољшава широм Европе. У односу на 2022. годину, квалитет менталног здравља је побољшан за чак 10% широм Европе. Данас 67% Европљана своје ментално здравље оцењује као „веома добро", а само 10% као „лоше". Румунија 86% и Србија 80% су предводници доброг менталног здравља, а Србија бележи скок од чак 22% у односу на 2022. Британци, Чеси и Пољаци у најнижем проценту од 57% оцењују своје ментално здравље као "добро", а сваки пети Британац истиче да му је ментално здравље „веома лоше".

Ово је само неколико увида из петог међународног Здравственог извештаја компаније Штада. Онлајн анкету је спровео Институт за истраживање тржишта Хуман & Цонсултинг у име СТАДА Арзнеимиттел АГ. Истраживањем је у 2023. години обухваћено 16 земаља: Аустрија, Белгија, Чешка, Француска, Немачка, Италија, Холандија, Пољска, Португал, Румунија, Србија, Шпанија, Швајцарска, Уједињено Краљевство, Казахстан и Узбекистан.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Можете ли да замислите лепоту свакодневице која почиње на обали Саве до које стижете лаганом шетњом кроз јединствену луксузну пешачку зону, а завршава се испијањем вина на вашој пространој тераси с погледом на реку или у врхунском ресторану до ког стижете пешке? У истом дану сте с лакоћом обавили посао, одрадили тренинг, уживали у куповини нових комада гардеробе најлуксузнијих брендова у непосредном комшилуку, а стигли сте и да са децом проведете време у зеленилу, јер се све што вам треба налази надохват руке.

14. 05. 2024. у 10:00

Коментари (0)

НАЈАТРАКТИВНИЈА ХРВАТИЦА БЕСНА: Е, баш идем!