ФЕЉТОН - ВИКИПЕДИЈА ГЛОБАЛНА ОБМАНА: Милиони Американаца више верују у теорије завере него вестима

Слободан Рељић

28. 03. 2022. у 18:00

ВОДЕЋИ светски (амерички) технолози глобалног дезинформисања примећују да се нешто убрзано мења и да њихова моћ опада, али не верују да је то повезано с њиховим чињењем.

ФЕЉТОН - ВИКИПЕДИЈА ГЛОБАЛНА ОБМАНА: Милиони Американаца више верују у теорије завере него вестима

Мартин Барон, најпознатији амерички уредник

Јер они и даље тврде да "играмо важну улогу у тој демократији, а то је да људима пружимо информације које су им потребне и које заслужују да знају, али и стално грешимо, ми смо крајње несавршена професија, као и свака професија, имамо одређене недостатке. Одлуке доносимо у реалном времену, брзо се крећемо, немамо времена да седимо и размишљамо о многим импликацијама онога што радимо. Требали бисмо учинити више од тога. Али ствари се крећу врло брзим темпом, говори Мартин Барон, човек кога је куповина Вашингтон поста 2013. од стране Џефа Безоса довела на место извршног уредника листа - који је био светски познат по афери Вотергејт - и који је те новине које су се формално водиле као локалне (локал је Вашингтон где се доносе све одлуке важне за САД и много важне за цео свет) "уздигао до новог, међународног значаја".

Баронова биографија је згодна за представљање новог времена и новог "достигнућа" медија јер се, како пише Шпигл, сврстава међу најутицајније новинаре у Сједињеним Државама, који је прошао Њујорк тајмс, Лос Анђелес тајмс, био извршни уредник Мајами хералда и Бостон глоуба. Открића Глоуба о скандалу злостављања у католичкој надбискупији у Бостону касније су претворена у Оскаром награђени филм Спотлајт. (Baron, 2021).

ДАКЛЕ, с чим се Мартин Барон суочава на крају тако великог утицаја на развој "америчког журнализма"? То стаје у питање новинара Шпигла у интервјуу поводом Бароновог одласка у пензију крајем фебруара 2021: "Милиони Американаца верују у теорије завере уместо у вести. Како се дошло до ове тачке?" "Барон: То се дешава и у другим земљама. Мислим да је то резултат интернета. Људи могу добити информације из извора који потврђују њихово гледиште. То је пословни модел неких медија: пружање такозваних вести, такозваних информација које им говоре да су њихова осећања права, да их инстинкти правилно оријентишу, да постоје људи попут њих који мисле тачно као и они. Ако људи сумњају, ти медији покушавају да појачају те сумње. Они немају верност чињеницама или истини. [...]

Шпигл: Како медији могу доћи до људи који верују у све ове теорије завере? Да ли уопште постоји шанса да се до њих дође?

Барон: Не знам одговор на то питање. Надам се да постоји начин. Завереничко размишљање је укорењено дубоко. Кад једном људи почну тако размишљати, врло их је тешко убедити да су одвојени од стварности. Нас у главним медијима они виде као оне који лажу. Они себе доживљавају као оне који поседују истину.

Шпигл: Да ли би помогла већа транспарентност редакције? На пример, показујући им како настају објављени извештаји?

Барон: Ми можемо своје приче писати другачије. Можемо открити више о томе како водимо приче, како извештавамо. Можемо бити транспарентнији. Требало је и можемо. Али на крају, изгледа да ту нема велике разлике, јер то не ојачава наш поглед на свет. А ако то не учинимо, онда нас виде као непријатеља, као лажове, као плаћене агенте противника...

Мислим да је једно од главних питања нашег времена како смо стигли довде."

ШПИГЛОВИ новинари, који и сами припадају тој глобалној дезинформативној елити нашли су да "то звучи прилично депресивно". И подсетили су да је "у међувремену, неколико теоретичара завере изабрано у Конгрес". Поменули су републиканку Марџори Тејлор Грин (Marjorie Taylor Greene), за коју су тврдили да је "следбеница QAnon и да верује у глобални култ либералних педофилских сатаниста".

Читава прича са Тејлор Грин је и илустративна и парадигматична. Кад се у њеној биографији усмерите на то што Мартин Барон колоквијално зове "теорија завере", онда ћете на Википедији, која такође припада том дезинформативном фронту - могло би се рећи да је најдоступнија енциклопедија у ствари артиљерија светског дезинформативног поретка - наћи да је говорила да постоје везе Хилари Клинтон и педофилије и култа жртвовања људи, а 2017. да претпоставља да је изјавила да Пицагејт није измештен из стварности (Pizzagate conspiracy theory). Тејлор Грин је на, у америчкој јавности, постојећа сумњичења (о њима су снимљени филмови, написани текстови), а која изгледају као претерана, да је Хилари Клинтон ликвидирала своје политичке непријатеље (Clinton Kill List) у једном од личних видео-снимака, објављеном на Јутјубу 2018, сугерисала да је смрт Џон Ф. Кенедија Млађег у авионској несрећи 1999, "убиство Клинтонових", јер је он био могући ривал Хилари Клинтон на изборима за место у Сенату у Њујорку.

У ОБЈАВИ на Фејсбуку 2018. Грин се слаже са причом, такође од мејнстрим јавности означеном као теорија завере позната као Frazzledrip, а у којој се тврди да постоји видео-запис како Хилари Клинтон и њена помоћница Хама Абедин (Huma Mahmood Abedin) убијају дете у сатанском ритуалу, а да је Клинтон касније "притиском" на полицију наредила да чиновник то прикрије. Тај "запаљиви материјал" такође кола у професионално и комплексно оформљеним медијским прилозима различитих формата испод горњег слоја јавности.

Кад је такву тврдњу оспорио Media Matters for America (MMfA), Тејлор Грин ју је истог трена одбацила као дело "комунистичких блогера (communist bloggers)". То делује блесаво ако не знате да је MMfA невладина организација, левичарски настројена, која "делује као чувар медија за надзор десних медијских кућа". MMfA је 2004. основао новинар и политички активиста Дејвид Брок као противтежу конзервативном Центру за истраживање медија.

Брок је остао познат по агресивној критици конзервативних новинара и медија, укључујући акцију Рат против Фокс њуза.

САТАНИСТИ ИЗ ДЕМОКРАТСКЕ СТРАНКЕ

ТЕЈЛОР Грин није одбацивала поруке у јавности контроверзног култа QAnon или "Q", који је проповедао постојање "кабалистичког тајног обожавања сатане", те да организовани "кабалистички педофили воде глобалну трговину деце за секс", а да су они уједињени у завери против председника Доналда Трампа. У видео-снимку објављеном 2017. на Фејсбуку Тејлор Грин је говорила да то "вреди саслушати". У видеу је изјавила: "Једном у животу се укаже прилика да се изведе на светлост ова глобална кабала педофила који обожавају сатану, али мислим да је за то потребан председник." Према ауторизованој биографији, у политички успон Марџори Тејлор Грин се уноси и то што је написала 59 чланака за сада угашену веб-страницу AmericanTruth Seekers, укључујући један који Демократску странку повезује са "дечјим сексом, сатанизмом и окултизмом". Када је постала кандидат за Представнички дом 2020, Тејлор Грин је рекла да се током кампање није позивала на "Q", " или QAnon. У интервјуу за Фокс њуз у августу 2020. је објашњавала да је била "погрешно информисана". (https://en.wikipedia.org/wiki/Marjorie_TaylorGreene)

СУТРА: Сукоб демократије и тајних сила

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (2)

8, 11 или 12 дана авионом на АФРИЧКОМ МЕДИТЕРАНУ већ од 380 €. Откријте!