ФЕЉТОН - ПАРТИЈА ВАСПИТАВА ДЕЦУ СВОЈИХ ЖРТАВА: У српској историји недовољно је протумачена појава и значај данка у крви

Дејан Медаковић

24. 07. 2023. у 18:00

У СРПСКОЈ историји недовољно је протума­чена појава данка у кр­ви. Једва да се и приближно ушло у замршени сплет оних дечјих душа које су силова­не са намером да своме роду постану нешто туђе и опако.

ФЕЉТОН - ПАРТИЈА ВАСПИТАВА ДЕЦУ СВОЈИХ ЖРТАВА: У српској историји недовољно је протумачена појава и значај данка у крви

Дејан Медаковић, аналитичар господара људских душа, Фото Документација "Новости"

Ти новотворени свирепи мон­струми, прожети слепим фа­натизмом, постали су страх и трепет на свим просторима на којима су се појављивали. Огњем и мачем они су шири­ли међе отоманске државе и вере ислама, а неретко суд­боносно су се уплитали и у највишу државну политику. У мојој свести често је израња­ла тужна поворка те изабране српске деце која су из наших крајева кретала пут далеког Цариграда. У мрачним лави­ринтима овога града коначно се тањила и раскидала свака веза са прошлошћу и завича­jем, гасила свест о пореклу. Истовремено, рађало се и не­ко ново поимање света, ново схватање живота и смрти.

Све те узбудљиве слике ве­зане за нашу давну прошлост опседале су ме и у поратним годинама када се у Југосла­вији устројавала нова власт. Приметио сам тада да је у Ко­мунистичку партију примљен низ младих људи чији су оче­ви стрељани у нашем грађан­ском рату. Овакви случајеви су радосно, безмало рекламно истицани, баш као сведочан­ство несумњиве партијске ве­ликодушности. Уочавајући ову појаву, постепено сам долазио до закључка да је Комунистич­ка партија исказивала посебну пажњу управо према деци сво­јих жртава. Приметио сам да се и код те деце зачео један но­ви и у психологији ређе познат однос, исказан у невероватно брзом и неотпорном прихвата­њу пружене руке.

ПОХИТАЛИ су ти нови вер­ници да уласком у партију што пре посведоче своју дубоку приврженост и трајну послу­шност. Понекад је изгледало као да пред очима јавности настаје и један необични за­љубљенички однос, као да се обе стране нескривено, скоро бестидно, мазе и међусобно разнежавају. Таква верност, свезана крвљу најближих, мо­рала је да омекша и најтврђа срца партијских моћника. Као прави господари душа они су одлучили да на те нове пома­занике великодушно излију знакове своје наклоности, да­режљивости и заштите. Такав брижан, скоро очински однос имао је и своје нескривене, јавне ознаке, испољене и у не­ометеној каријери ових партиј­ских усвојеника. Тако, онима који су одлучили да се у живо­ту баве књижевношћу партија је родитељски надокнађивала све, па чак и недостатак та­лента. Она је брижно неговала и њихову лажну, измишљену величину.

Разумљиво је зашто су тако поступали они који су у својим обележеним поро­дицама са страхом очекивали поступке нове власти. Мање је јасно шта су од ове деце захте­вали искусни партијски идео­лози, посебно они прекаљени крвопролитници, где и када се код њих јавило уверење да су овакви преобраћеници партији корисни и да је разумно ако се приликом њиховог прихвата­ња користе и стара, проверена црквена искуства. Све је изгле­дало као да се то десило на обо­страно задовољство, као да је склопљен један трајни, прећут­ни споразум, створено стање чије су споне нераскидиве и од трајне вредности. Па ипак, ре­као бих да су се партијски иде­олози љуто преварили верују­ћи љубавним изливима својих изабраних приврженика.

БИЛА је довољна прва кри­за партијске монолитности, прве пукотине правоверја, пр­ве јавно изречене сумње па да из најдубљих скривница изми­ле разне дуго обуздаване мр­жње и огорчености које зову на одмазду. Јучерашњи покор­ни фанатици, увек спремни да киње невернике, одлучно решени да их силом догоне у торове правоверја, одјед­ном су се обзнанили као нови апостоли слободе, као трајно убеђени противници догмат­ског заглупљивања, као најве­ћи поборници разобличавања друштвене лажи. Са нескриве­ним поносом, они су се пред­ставили као гоњени режимски дисиденти чија реч треба да одреди и судбину целога на­рода. Стекао сам утисак да је гнев ових самозванаца у сра­змери са величином њихових ранијих уступака и бројем мо­ралних посртања. Као да их до распамећености доводе и све оне некадашње привилегије које су им биле удељене као награда за њихову покорност и ропско служење. Примили су их као дар за ону мржњу коју су некада ставили у слу­жбу својих нових господара. Сада када им је напокон по­клоњена слобода, бившим за­робљеницима није преостало ништа друго него да се у јав­ности оправдају измишљеним причама о свом непрекидном прогону и јуначки одбрање­ним начелима слободног људ­ског духа. Збуњено и сасвим неуверљиво делују њихове револуционарне приче које сведоче о накнадној памети, о слободи коју они нису избо­рили.

То су битке које су оба­вљене без њиховог учешћа, па су утолико смешније и све оне салонске ратне приче којима су се самозвано окитили.

ПРЕВРТЉИВОСТ ове врсте још је виднија ако се, супротно њима, истакну и они који су трагику своје породице понели достојанствено и смирено, не уновчавајући ниједног тренут­ка нестанак својих најмилијих. Као да су ти нови мученици дубоко у себи носили речи старозаветног страдалника Јо­ва, који каже: „Него се човјек рађа на невољу, као што ис­кре из угљевља узлијећу у вис” (Књига о Јову, глава 5, 7). Уз­буђивала ме је мисао о спокој­ству духа са којим су живели и стварали у истом систему који је према њиховим породицама био неправедан и суров. Уме­сто мржње, откривао сам у њи­ма само надмоћну помиреност и спремност за правим, хри­шћанским праштањем. И док су једни узимали и грабили од партије, ови су, не тражећи од власти ништа, друштву покла­њали своје ненаметљиво ства­ралаштво.

Ако сам поводом јављања нових јањичара уронио у таму прошлих векова и оног кобног данка у крви, учинио сам то само стога што се питам: да ли се уопште сме веровати да су оваква сурова збивања засваг­да искорењена, или се она, још подмуклије изведена, и данас могу вратити? Ако се то деси, биће корисно да се има на уму проста истина: не треба да ре­жими узимају у своје органи­зације ону децу којима су по­губљени родитељи. И обратно: деца уморених родитеља нека не улазе у организације оних који су им смакли најрођени­је. Ако се тако поступа, ето прилике да се човек сачува од оне силне мржње која се ства­ра због принудног прикрива­ња и обуздавања.

СВАКО рачунање на неку приврженост ипак је погре­шно, јер се на тај начин укро­ћени бес и јарост нагомила­вају а с муком обуздавају и само вребају да им се у живо­ту укаже повољна прилика за ослобађањем. Многе раније генерације су иструлиле и пропале у узалудном ишче­кивању оваквих историјских прилика. Треба се клонити свих опасности у којима човек постаје смешан.

Костимиран за трагичара, човек може да заврши и као лакрдијаш, а све то зависи од погрешног утрчавања на позорницу. Увек када се са­њиво прати главна радња, све представе имају своје посебне захтеве и траже добро позна­вање правила игре. Ниједно друштво не подноси неред на бини и кажњава сваку замену улога. Најзад, постоји и опа­сност да наталожена мржња коначно разори и сваку мо­гућност да се догради једна хуманија и духовнија трагика. Жалосно је ако режим отера у баналност било коју изворну људску тугу. Јер, ако се то на крају деси - а десиће се гото­во сигурно - биће то и одмазда оних који ће хтети да се свете за свако накнадно отпадни­штво.

ИСТОРИЈСКО ИСКУСТВО

МНОГИ догађаји у југословенској стварности као да се потврђује историјско искуство да једном створени јањичари трајно губе и све оне путоказе који воде у бив­ши завичај. То су људи за које не постоји прошлост, враћање у свет из којег су ишчупани. Заиста је свеједно да ли се то десило милом или силом, лукавством или лако­верношћу. Постоје збивања чије порекло одједном и више није важно, које наткриљује чињеница самог настајања.

СУТРА: ЈУГОСЛОВЕНСКА КРИЗА КАО СТОГЛАВА АЖДАЈА

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Можете ли да замислите лепоту свакодневице која почиње на обали Саве до које стижете лаганом шетњом кроз јединствену луксузну пешачку зону, а завршава се испијањем вина на вашој пространој тераси с погледом на реку или у врхунском ресторану до ког стижете пешке? У истом дану сте с лакоћом обавили посао, одрадили тренинг, уживали у куповини нових комада гардеробе најлуксузнијих брендова у непосредном комшилуку, а стигли сте и да са децом проведете време у зеленилу, јер се све што вам треба налази надохват руке.

14. 05. 2024. у 10:00

Коментари (0)

НАЈАТРАКТИВНИЈА ХРВАТИЦА БЕСНА: Е, баш идем!