ФЕЉТОН - ОСНИВАЊЕ ПРВЕ СРПСКЕ РЕПУБЛИКАНСКЕ СТРАНКЕ: Пред и у току Великог рата припадници Црне руке сумњичени су за републиканизам

Пише: Др Чедомир Антић

27. 10. 2023. у 18:00

ИАКО је питање облика владавине будуће југословенске државе било најважнији услов Србије, који чак ни у време великог компромиса сажетог у Крфској декларацији донесеној лета 1917. године није стављен под било какву сумњу, извесно је да је како због природе будуће државе, тако и због промена које је Први светски рат донео свету порастао број присталица републике чак и међу припадницима српских елита.

ФЕЉТОН - ОСНИВАЊЕ ПРВЕ СРПСКЕ  РЕПУБЛИКАНСКЕ СТРАНКЕ: Пред и у току Великог рата припадници Црне руке сумњичени су за републиканизам

Јаша Продановић је био на челу прве републиканске странке, Фото "Википедија"

Ситуација, без сваке сумње, није била иста као и 1903. године. Регент Александар, показаће време, био је ненаклоњенији компромисима и далеко мање либералан од свога оца.

У то време почела је да настаје прва по имену републиканска странка у српској историји.

Продановић је о том времену писао као тријумфу републиканског крила у самосталаца:

„Чим је свршено ослобођење земље, организација републиканска већ се почела стварати.

Од четири члана првог Главног Одбора Самосталне Радикалне – колико их је било остало у странци – само је један отишао у Демократску Странку, која је увела у свој програм династију и монархију.  Остала тројица, са извесним бројем младих чланова Самосталне Радикалне Странке, приступили су организацији Републиканске Странке.“

У ТО ВРЕМЕ слободни припадници Црне руке сумњичени су за републиканизам. Тако је властима било познато да неки од њих одржавају везе са Јашиним сином, Бором Продановићем.  Контакти између републиканаца и бивших официра, у којима је забележена и размена новца, одвијали су се у то време и у Паризу, а доводили су их у везу и са атентатом на регента Александра извршеним на Видовдан 1921. године.  (Начелник одељења у генералштабу, генерал Петар Марковић, Команданту града Београда. Драган Бакић наводи више примера каснијег приступања преживелих чланова Црне Руке комунистима и њиховом режиму. Тако се пуковник Божин Симић вратио у Југославију на крају Другог светског рата поставши члан АВНОЈ и касније Привремене народне скупштине, именован је потом за амбасадора у Републици Турској, пензионисавши се на том месту.

Пуковник Владимир Туцовић је такође постао већник АВНОЈ и члан ПНС. И трећи пуковник, Војислав Гојковић, је по завршетку мандата ПНС, чији је члан такође био, поново ступио у војску где је остао до пензионисања.)

У ЧИТАВОМ прегледу пређашње историје Србије Продановић је препознавао мало тога доброг: „Јавила се јака тенденција (после 1903. године, прим Ч. А.) да држава пође уназад, к преживелим установама и анахроничним законима. Уместо потребног сужавања владалачких прерогатива, оне су још више проширене на штету парламентарних привилегија и народних права. Монархија се показала неспособна за еволуцију, противна напретку, нерасположена према великим политичким и социјалним проблемима које је Светски Рат ставио на дневни ред у свем свету, затворена за какве било корисне реформе, са старовременским пожудима, претераним егоизмом и антидемократским осећањима.

Династички и монархички интереси стављени су изнад и испред питања о народном јединству, и ради њих одбачен је плебисцит народни за јединство, уништен суверенитет Конституанте, и приморани посланици на заклетву владаоцу пре него што је у Конституанти решено питање о облику владавине.“

У предратном раздобљу Самостална радикална странка, баш као ни грађанска група „Република“ нису имале разрађени програм уставне реформе. Чинило се да би српски републиканци применили неки од виђених европских модела – швајцарски, француски или шпански са мањим изменама и прилагођавањима. Такође, лист Република замерао је самосталцима опортунизам. Начелни Продановић није баш идеологију увек претпостављао прагматизму:

„РЕПУБЛИКАНСКИ облик није нам био циљ него једно  средство,  да се одржи народно и државно јединство и изврше велике и благотворне реформе неопходне за народно благостање. У нашој монархији то је било немогућно: она је служила само највишим класама и најбогатијим слојевима нашег друштва. Југословенска Републиканска Странка нашла је да наша република треба да буде: федеретивна, народна и  социјална.

Централизам се показао као рђав политички систем и у државама у којима постоји вековима. Држава је проширила своје функције; њој није данас једини задатак да штити живот и имање својих грађана, и да чува народ и земљу од туђина. Од полицијске она је постала социјална држава прихватила се нових проблема, примила многе нове дужности, умешала се у разноврсне односе својих грађана, преузела насе многе бриге и послове.

Централисана, она је неспособна да их изведе како ваља, и уместо да их решава, она их свесно или несвесно саботира. Сем тога наше области живеле су десетине векова раздвојене једна од друге: оне су створиле своје засебне културе, стекле специјалне менталитете, однеговале особене традиције, које је штетно нагло кршити; добиле извесне нарочите етичке па и етничке одлике. Стегнути их до ситница у један исти кадар политички, дати им у свему подједнаке законе и установе, значи покушати да се са неколико килограма штампане хартије уништи оно што је стварано више од двнајст векова.

Ко хоће много да стегне, не стеже ништа, – каже, и с разлогом, једна француска пословица.“

ПОТРЕБА нове државе да буде и „федеративна“ и „република“, отварала је у овом Продановићевом спису поново велико питање државе узора и повезаности реформе друштва са преокретом у политичком систему. Продановићево становниште – да је моћ председника САД превелика, те неодговорност владе пред Конгресом, као и чињеница да Француској народ „не вреди готово ништа“, а „парламент“ иако му је влада „играчка“ може бити и просто „оруђе у рукама окретних политичара“ – остављао је мало избора за узор.  Југословенској федеративној републици требало је нешто више. Зато је препоручивао, што је било најближе жељама републиканске групе у Србији 1907. године, да буде примењен швајцарски систем. Као кључно из овог система Продановић је 1923. видео народно право законодавне иницијативе и референдума. То би била, према његовом мишљењу, истинска контрола целокупног државног апарата. Ауторов најважнији задатак, стварање „социјалне и солидаристичке“ републике, био је, како је веровао, лако остварив, уколико би народ добио пуну власт у своје руке.    

Време ће показати шта су ови захтеви наговештавали, којој политичкој снази су ове идеје највише одговорале и како се све завршило. Републиканска странка била је једна од, свега, четири странке, која је током трајања југословенске монархије у свом називу носила одредницу „југословенска“.  Такво опредељење мењало је донекле њена полазишта али и циљеве. Оданост швајцараском и француском републиканизму додатно су је ограничавале у подељеној, напетој, националистичкој, револуционарној и непрекидно кризној политици међуратне државе.

ДРЕВНИ ИДЕАЛИ

У ИСТОРИОГРАФИЈИ  је превладавало мишљење како је републиканизам у Србији био споредна и недовољно развијена и моћна политичка снага. Идеолошка матрица из времена реалног социјализма гласила је да је српско друштво, посебно у првим деценијама борбе за самосталност, било толико неразвијено да је његов републиканизам био близак идеалу древних друштава. Такав републиканизам био је, према овом наративу, противан монархији, капитализму и средишњој монархијској власти, а наклоњен идејама радикалне левице и комунизма.

СУТРА: ИДЕЈЕ О РЕПУБЛИЦИ КАО ДЕЧИЈА БОЛЕСТ 19. ВЕКА

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Можете ли да замислите лепоту свакодневице која почиње на обали Саве до које стижете лаганом шетњом кроз јединствену луксузну пешачку зону, а завршава се испијањем вина на вашој пространој тераси с погледом на реку или у врхунском ресторану до ког стижете пешке? У истом дану сте с лакоћом обавили посао, одрадили тренинг, уживали у куповини нових комада гардеробе најлуксузнијих брендова у непосредном комшилуку, а стигли сте и да са децом проведете време у зеленилу, јер се све што вам треба налази надохват руке.

14. 05. 2024. у 10:00

Коментари (0)

РЕШИЛИ ДА КАЗНЕ - САМИ СЕБЕ! Ова земља је повукла најлуђи потез од увођења санкција Русима