ВРЕЛИНЕ КОЈЕ СТИЖУ ОВИХ ДАНА И У СРБИЈИ СУ САМО УВОД ЗА ПАКАО КОЈИ СЛЕДИ: Приближавамо се кључној прекретници

Новости Онлајн

10. 07. 2023. у 07:39

НАРЕДНИХ дана ће Србију и регион задесити врели талас и температуре ће ићи и до 40 степени, а широм света су већ оборени бројни климатски рекорди.

ВРЕЛИНЕ КОЈЕ СТИЖУ ОВИХ ДАНА И У СРБИЈИ СУ САМО УВОД ЗА ПАКАО КОЈИ СЛЕДИ: Приближавамо се кључној прекретници

Фото Н. Живановић

Према прогнози у Србији ће до 16. јула бити претежно сунчано и све топлије, са максималном температуром од 33 до 37 степени Целзијуса, најавио је РХМЗ.

На читавој територији Србије на снази је црвени метео аларм за почетак недеље, што значи да је индекс УВ зрачења врло висок, те не би требало заборавити на заштиту од сунца.

А оно што нас чека наредних година може да буде много горе.

Светске владе морају да се припреме за још екстремније временске прилике и рекордне температуре у наредним месецима.

На ово је упозорила Светска метеоролошка организација (СМО), агенција Уједињених нација за време, климу и водене ресурсе, проглашавајући почетак феномена загревања познатог као Ел Нињо.

Ел Нињо је природни климатски образац у тропском Пацифичком океану који доноси топлије од просечних температура на површини мора и има велики утицај на време широм глобуса, погађајући милијарде људи.

- Појава Ел Ниња ће у великој мери повећати вероватноћу обарања температурних рекорда и изазивања екстремних врућина у многим деловима света и у океану - рекао је генерални секретар СМО Петери Талас.

"Сигнал владама да се припреме"

Он је истакао да је објава СМО о Ел Нињу “сигнал владама широм света да мобилишу припреме за ограничавање утицаја (феномена) на наше здравље, екосистеме и економије”.

- Како би спасиле животе и средства за живот, владе морају да успоставе системе раних упозорења и припремити се за даље ометајуће временске прилике током ове године – рекао је Талас.

Последње три године биле су неке од најтоплијих забележених, чак и током фазе Ла Ниње, “сестре” Ел Ниња коју карактеришу температуре океана које су ниже од просечних, пише ЦНН.

"Двоструки удар" Ел Ниња и људски узрокованог загревања

“Двоструки удар” веома снажног Ел Ниња и људски узроковано загревање од сагоревања фосилних горива довели су до тога да 2016. постане најтоплија година у историји, према СМО.

Али, како су истакли, први Ел Нињо који се развио у последњих седам година могао би да доведе до тога да ова или наредна година оборе топлотни рекорд из 2016. Из СМО су реки да постоји 90 одсто вероватноће да се Ел Нињо настави током друге половине 2023, са умереном снагом.

Поред повећаног загревања океана, дешавања Ел Ниња се обично повезују и са повећаним падавинама у деловима Јужне Америке, југа Сједињених Америчких Држава, Рогом Африке и централне Азије. Али, такође могу да појачају тешке суше, топлотне таласе и пожаре у Аустралији, Централној Америци и северној Јужној Америци.

Остали утицаји укључују опасне тропске циклоне у Пацифику и масовно избељивање крхких коралних гребена. У Индији, главном произвођачу пиринча, Ел Нињо може да ослаби монсоон који доноси падавине на које се земља ослања да напуни такозване издане, или аквифере, и узгаја усеве.

Овогодишњи Ел Нињо такође би могао да угрози привредни раст САД и потенцијално утиче на све, од цена хране до продаје зимске одеће, открила је недавна студија. Истраживање је губитк од 5,7 билиона (амерички трилион) долара глобалног прихода приписало Ел Нињу из 1997-98, а 4,1 билиона долара губитка Ел Нињу из 1982-83.

Привремено гурање преко прага од 1,5 степени Целзијуса

Свет би такође могао да буде привремено гурнут преко прага загревања од 1,5 степени Целзијуса изнад прединдустријског нивоа, што је кључна прекретница иза које би вероватноће за екстремне поплаве, суше, пожаре и несташицу хране могле драматично да се повећају.

Светске нације обавезале су се Париским климатским споразумом на ограничвање глобалног загревања на знатно испод два степена – а пожељно на 1,5 – у поређењу са прединдустријским температурама. Али, свет је већ видео загревање од око 1,2 степена пошто људи настављају да сагоревају фосилна горива и производе загађење које загрева планету.

Према СМО, постоји 66 одсто вероватноће да ће годишња просечна глобална температура близу површине између 2023-2027. привремено бити преко 1,5 степени Целзијуса изнад прединустријских нивоа и то најмање годину дана.

- То не значи да ћемо у следећих пет година премашити ниво од 1,5 степени истакнут у Париском споразуму јер се он односи на дуготрајно загревање током много година. Али, то је још један позив на буђење, или рано упозорење, да још не идемо у правом смеру да ограничимо загревање на циљеве постављене у Паризу 2015, осмишљене да значајно смање утицаје климатских промена – рекао је директор СМО за климатске услуге Крис Хјуит.

Ова година је већ рекордна по температурама и загађењу

Ове године је већ оборено мноштво климатских рекорда, са високим температурама, неуобичајено топлим океанима, те рекордно високим нивоима загађења угљеником у атмосфери а рекордно ниским нивоом антарктичког леда.

Широм Азије, Европе и Америке рани и продужени топлотни таласи су ове године односили животе људи, страдале су животиње и усеви, забринутост због безбедности хране и несташице воде је порасла, док су постављени услови за, како пише ЦНН, пожаре без преседана.

БОНУС ВИДЕО: АНКЕТА - Питали смо Београђане где летују ове године

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НОВИ ШОК У РИМУ! Новак Ђоковић није једини, кући неочекивано иде и шампион мастерса из Мадрида (ВИДЕО)