ФЕЉТОН - ВРЕЂАЊЕ И ИСМЕВАЊЕ ПОРЕКЛА ВОЂА РАДИКАЛА: Црква је одговарала републиканцима: "Опрости им, Боже, не знају шта раде"

Пише: Др Чедомир Антић

23. 10. 2023. у 18:00

АТМОСФЕРА у редакцији „Републике“ подстица­на је наставком суђења аутору „Писма швајцарском краљу“.

ФЕЉТОН -  ВРЕЂАЊЕ И ИСМЕВАЊЕ ПОРЕКЛА ВОЂА РАДИКАЛА: Црква је одговарала републиканцима: Опрости им, Боже, не знају шта раде

Републиканци нису штедели ни митрополита Димитрија, Фото Архив СПЦ

У последњим дани­ма марта коначно је заседао суд чије су чланове, баш као и функционере полиције и укљу­чене политичаре острашћени републиканци омаловажавали тако што су њихова имена и презимена писали малим по­четним словима.

Очекујући потврду раније или чак доно­шење теже пресуде, уредници „Републике“ Васикић и Крче­винац, искористили су прили­ку да оптуженичку клупу пре­творе у говорницу.

Оптужени Васикић изјаснио се кратко и одлучно, док је Крчевинац одржао говор о тековинама „велике Француске револуци­је“, слободи штампе и важећем српском уставу.

Суд је конач­но осудио Васикића на годину дана затвора. „Република“ је само могла да пренесе негодо­вање публике и демонстрације које су настављене у Кнез Ми­хаиловој улици.

Поништавање полицијске забране тринаестог броја „Републике“ од стране суда, које се догодило истог да­на, уредништво листа није ви­дело као нешто више од цинич­ног притворства: „Полицијску забрану Суд није одобрио. За­што, није тешко погодити. Ис­тог дана када су судије имале да прочитају пресуду нашем одговорном уреднику, требало је да домећу и решење којим се одобрава полицијска забрана, а они као добри хришћани и верна паства Митрополита Ди­митрија и владике Мелентија нису смели за један дан учини­ти два греха.“

ИНДИКАТИВНА је била мера републиканског огор­чења. Оне које су у суду и по­литици сматрали непосредно одговорним за прогон Репу­блике, вређали су и исмевају­ћи њихово социјално и етнич­ко порекло. Прве људе владе, углавном функционере НРС-а на челу са Николом Пашићем, представљали су као лажне величине. Међутим, именицу „суд“ су и даље писали великим почетним словом, као и чино­ве и имена црквених велико­достојника. На другој страни, и црквена јерархија приметила је настанак републиканског покрета и, посебно, његов ан­тиклерикализам. За разлику од владајућих политичара, непо­средно је на њега и одговори­ла. У Архипастирској послани­ци објављеној о Великом посту епископ тимочки г. Мелентије, неколико пута раније споми­њан на страницама „Републи­ке“, рекао је: “Други опет про­поведају да треба уништити монархијску управу, па засно­вати републику. Али им је на нишану прво вера и црква, те у својој бесомучности вређају и нападају и саме великане срп­ског народа и племена, као, на пр. Св. Саву! Не зна човек шта да каже, за такве болесне умо­ве и попале за Српство Србе?! Да ли да слегне раменима и ре­че: ’Опрости им, Боже, не знају шта раде’, или да им на чело стави печат народа и неприја­теља цркве и Отаџбине наше, непријатеља васколиког Срп­ства?!... С тога те, драга моја паство, упозо­равам, да се чу­ваш те сувише слободоумне и слабоумне бра­ће и боље рећи небраће наше, да их се кло­ниш, да с њима немаш никакве заједнице, да њихове књиге, списе и листове не читаш, јер то и света цр­ква забрањује: јеретичке – без­божне – књиге читати. Ко пак хоће, може их – а требало би по хришћански – одвраћати од тога погибао­ног пута, којим су пошли и иду. Нема им успе­ха, онда их се клонити ка' живе ватре, мутне воде или кужна ваздуха. Кужна ваздуха или отровна задаха свак се боји и бега.

Безбожни­ци су још гори него ли кужан ваздух. Они трују душе људске, духовно их убијају, коначно упропашћују. Стога св. апостол Павле и вели: ’човека јеретика – отпадника – по првом и дру­гом савјетовању клони се, зна­јући да такав коначно и грије­ши и сам је себе осудио. (Титу, III, 10, 11)’...“

РЕПУБЛИКАНЦИМА овај, „поздрав са златоносног Ти­мока (упућен од) доктора бо­гословије из Осечнице“, није био драг. У следећем броју листа оцењено је како је по­сланица написана у „клери­калском хистеричном стилу“. Мотиве својих критичара из цркве видели су као последи­цу финансијских веза цркве са монархијском државом. Тврдње да су противни вери и српским традицијама одба­цивали су као клевете. Пози­вајући се на самог Христа и његову тврдњу о „царству које није од овог света“ те обавезе да се "дâ цару царево а Богу Божије", те на верску и сваку другу трпељивост, критикова­ли су и одбацивали наводе из посланице. Веровали су и да је за победу антиклерикализма везана будућност демократије и цивилизације. Мишлеов ци­тат у рубрици „Републиканска философија“, зато су, иако се односио на Француску и њену сасвим другачију цркву, нашли за сасвим прикладан: „Реч све­штеник значи монархија, реч учитељ значи република.“

Аутори „Републике“ били су критични према раду Бого­славије Св. Саве. Тврдили су да ова установа прогони слободно мишљење, телесно кажњава, физички исцрпљује (глађу и лошим животним условима) и морално упропашћава своје ученике. Зато су и подржавали штрајк ученика шестог разре­да. Занимљиво је да су уче­нике, који су ипак слободном вољом изабрали да се школују за свештенички позив, савето­вали да се боре против догме и позивали се на Доситеја Обра­довића, који је као млад напу­стио манастир. [...]

Крајем 1907. „Војни лист“ је објавио да ће бити промењене војничке заставе. Поред тога што ће убудуће свака носити и слику Св. Андрије Првозваног, одлучено је да ће ранију максиму „За краља, веру и отаџби­ну“ заменити краћа „За краља и отаџбину“. Против овога се јавно огласио и митрополит Димитрије. На другој страни, у „Републици“ је јављено да су „неки листови“ протестова­ли не само против верског већ и због династичког карактера одлуке да светитељ заштитник дома Карађорђевића буде на заставама државне војске. За републиканце окупљене око листа „Република“ јасно је би­ло да девиза треба да буде она са којом ће сваки војник „зна­ти за шта се бори и ради чега се жртвује“, она је гласила „За отаџбину“. [...]

РЕПУБЛИКА је престала да излази крајем маја 1909, после годину и по мукотрпног опстанка.

Као да је са мирним прихватањем анексије Босне и Херцеговине некако одумрла и она.

Свакако је њено гашење било у већој мери гушење, бу­дући да је и после заустављања праксе забрањивања, уредни­штво указивало на отежaвање пословања новинa. „Републи­ка“ од свог почетка нису биле исплативе новине. Обновљена је закратко три године касни­је. У једином броју није био само измењен графички ди­зајн, који је постао сведенији и конвенционалнији. Теме су постале уобичајене, странач­ке. На првој страници, осим у наслову, нигде више нису споменуте ни република ни републиканска демократија. Теме су биле, пре свега, днев­не, политичке, критиковали су „фузионашку“ владу, замерали јој мањак морала и демократи­је. Извештавали су о прилика­ма на Балкану, као и o статусу странаца у Швајцарској. Мало су били слободнији кад је реч о позивању на књижевност.

Ана­лизирали су Библију и пренели вести о конгресу „слободних мислилаца у Риму“, али далеко мање него у ранијим годинама.

Последњи број „Републике“, објављен после трогодишње паузе, уредио је Милан Лазић. И адреса новина је промење­на, па је она из Баба Вишњине 33 премештена у Ратарску 37.

Последњи, али и претпослед­њи број имали су и рекламе, на последњој страни: други само једну а први чак четрна­ест.

"УЗИМАЊЕ СЛОБОДЕ

АКО у Краљевини Србији 1908. и није било много слободе, ре­публиканци су је узимали више него што би се то икада могло очекивати. Вест о преком суду у Црној Гори "Република" је испратила кратким чланком. Заверенике против кнеза Нико­ле означили су као "неколико несмишљених младића", чија осуда неће осујетити "револу­ционарну акцију у Црној Гори и Брдима. Али... варају се: мисао да су краљеви само својом смр­ћу корисни све више обузимље балканске духове".

СУТРА: СОЦИЈАЛДЕМОКРАТЕ ТРАЖЕ УСПОСТАВЉАЊЕ РЕПУБЛИКЕ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Можете ли да замислите лепоту свакодневице која почиње на обали Саве до које стижете лаганом шетњом кроз јединствену луксузну пешачку зону, а завршава се испијањем вина на вашој пространој тераси с погледом на реку или у врхунском ресторану до ког стижете пешке? У истом дану сте с лакоћом обавили посао, одрадили тренинг, уживали у куповини нових комада гардеробе најлуксузнијих брендова у непосредном комшилуку, а стигли сте и да са децом проведете време у зеленилу, јер се све што вам треба налази надохват руке.

14. 05. 2024. у 10:00

Коментари (0)

ИТАЛИЈА У ШОКУ: Ево због кога је Јаник Синер оставио девојку (ФОТО)