ИЗЛОЖЕН ОРИГИНАЛНИ ХИТЛЕРОВ ПОТПИС: Директива 25 о нападу на Југославију и Грчку представљена у Народном музеју Србије

В. Црњански Спасојевић

25. 01. 2024. у 21:00

ЈУГОСЛАВИЈУ треба сматрати непријатељем и у случају да ускоро да изјаву лојалности, па је стога треба разбити што је могуће пре, написао је немачки канцелар Адолф Хитлер у Директиви бр. 25, којом је наредио напад на краљевине Југославију и Грчку, 27. марта 1941. године.

ИЗЛОЖЕН ОРИГИНАЛНИ ХИТЛЕРОВ ПОТПИС: Директива 25 о нападу на Југославију и Грчку представљена у Народном музеју Србије

Foto: Zoran Jovanovic

Овај документ од непроцењиве важности за нашу земљу, од јуче је изложен у Народном музеју Србије, где ће грађани моћи да га виде до 18. фебруара. Директива је, као што су "Новости" већ писале, купљена на онлајн аукцији, у САД, 29. новембра прошле године, за 42.000 долара, и премијерка Ана Брнабић ју је 24. јануара свечано уручила директору Музеја жртава геноцида Дејану Ристићу. Овај музеј је, иначе, "ушао у траг" Директиви, која ће код њих бити и похрањена после 18. фебруара.

Поред оригиналног документа (други по реду од 13 примерака које је Хитлер упутио различитим војним и цивилним институцијама), са својеручним потписом фирера, у Народном музеју је изложен и превод.

Foto: Zoran Jovanovic

Бојана Борић Брешковић и Дејан Ристић са Директивом 25

Директор Музеја жртава геноцида Дејан Ристић признао је да су стручњаци деценијама трагали за Директивом.

- Овај документ је застрашујућ по својој садржини, али је исто тако опомињући. Читајући га, видите да је издата наредба за потпуно уништење Београда, окупацију и поделу наше земље, и отворен простор за бројне злочине и геноцид који ће бити почињени над припадницима српског, јеврејског и ромског народа у НДХ... Наредба обухвата и налог да се делови наше територије уступе Бугарској и Мађарској, као и да се по окупацији створе такви услови којима ће се појачати међуратни анимозитет између Хрвата и Срба. То је водило формирању НДХ. Као последица Хитлерове наредбе, Други светски рат је за нас почео 6. априла 1941, а НДХ је формирана већ 10. априла - казао је Ристић.

ПОТРАГА СЕ НАСТАВЉА

РИСТИЋ је поменуо како је Музеј жртава геноцида током прошле године откупио мноштво важних историјских артефаката, међу којима је и списак деце коју је спасила Диана Будисављевић. Додао је и да ће се наставити потрага за артефактима из Другог светског рата.

И директорка Народног музеја Бојана Борић Брешковић констатовала је да је велика одговорност учествовати у представљању "сведочанства једног изузетног историјског, друштвеног, за све нас потресног тренутка":

- Догађаји подсећања на тај страшни период злочина и страдања народа ту су да би нас научили да култура сећања представља дуготрајно и често мукотрпно суочавање са прошлошћу, како бисмо научили да живимо са наслеђеним ради боље и искреније будућности. Велики наративи прошлости и неодрживе идеологије урушиле су се управо у Другом светском рату, производећи бруталне злочине и непребројиве жртве. Народни музеј, као најстарија и централна музејска институција, има одговорност да преиспитује, утврђује и критички приступа моментима у којима прошлост оживљава са циљем да из ње и од ње учимо, негујући токове колективног памћења.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИЈА ПОНОВО МЕЊА ДРЖАВНУ ГРАНИЦУ: Одлука ступа на снагу у јануару 2025. године

РУСИЈА ПОНОВО МЕЊА ДРЖАВНУ ГРАНИЦУ: Одлука ступа на снагу у јануару 2025. године

МИНИСТАРСТВО одбране Русије предложило је ажурирање координата, односно промену државне границе у области Балтичког мора, како произилази из нацрта правног акта објављеног на порталу правних информација, преноси РИА Новости.

21. 05. 2024. у 15:25

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

ИСТОРИЈА Совјетског Савеза, светске суперсиле 20. века, упамтила је бројне хероје, борце, официре који су својим јунаштвом и резултатима задивили свет. У периоду када се СССР тек стварао и уздизао, значајан помена био је и допринос једног Србина, Данила Срдића (1896-1937), првог и јединог Србина који је био генерал Црвене армије. Ово је његова прича.

20. 05. 2024. у 11:53

Коментари (0)

ШОК ПРЕД ОЛИМПИЈСКЕ ИГРЕ: Најбоља српска кошаркашица у 28. години завршила каријеру! (ВИДЕО)