ПАТИМО ЗА МАРТИНОМ(4) , ХОЋЕМО ДА НАМ ЈЕ ВРАТЕ: Хранитељка из Бачке Тополе тражи ревизију поступка усвајања девојчице у Суботицу

Ј. ЛЕМАЈИЋ

02. 03. 2024. у 20:00

ИАКО четворогодишња Мартина већ више од пет месеци има родитеље и нови дом у Суботици, њени некадашњи хранитељи, породица Озорак из Бачке Тополе, не одустају од намере да је врате под свој кров.

ПАТИМО ЗА МАРТИНОМ(4) , ХОЋЕМО ДА НАМ ЈЕ ВРАТЕ: Хранитељка из Бачке Тополе тражи ревизију поступка усвајања девојчице у Суботицу

Фото: Ј. Лемајић

Они су затражили ревизију поступка усвојења, јер је у овој малој бачкој општини готово истовремено једно дете усвојено са већом разликом у годинама.

Наиме, један од критеријума због којих су Ерика Озорак (55) и њен супруг одбијени у намери да усвоје Мартину, која је од првих дана рођења код њих, јесте то што старосна граница између њих и детета прелази максималних 45 година. Међутим, породица је сад сазнала да је Центар за социјални рад у Бачкој Тополи направио преседан и другом пару дозволио усвајање детета, иако је такође спорна старосна граница. Због тога су затражили ревизију предмета.

- Немамо ништа против те породице, али желимо да и ми имамо иста права и да нам се дозволи да усвојимо Мартину која је код нас од свог деветог дана. Сви јако патимо за њом - изјавила је Ерика.

У надлежном центру за социјални рад, потврђено нам је да никакав званичан захтев није упућен.

- Сваки поступак усвојења је посебан, тако и ова два случаја, у којима је максимално испоштована законска процедура - каже Јасмина Зимоњић, директорка Центра за социјални рад.

Поступак

Мала Мартина је 18. октобра измештена из хранитељске породице у породицу усвојитеља. После периода прилагођавања од три месеца и праћења детета, решењем ресорног Министарства они су и званично постали њени родитељи.

То потврђује и надлежно Министарство за бригу о породици, које такође каже да у сваком случају центар за социјални рад, одлучује да ли је усвојење у најбољем интересу детета.

- То се односи и на ситуације када је разлика у годинама изнад законом дозвољене. Закон дозвољава таква усвојења, али њихова примена је изузетна - истичу у Министарству за бригу о породици. - Центар за социјални рад у Бачкој Тополи је, у складу са законом, засновао усвојење детета од стране усвојитеља који прелазе законом дозвољену разлику у годинама за усвојење у односу на дете које су усвојили. Међутим, личне карактеристике усвојеног детета (превасходно године живота), његова породична ситуација, карактеристике усвојитеља и разлози за усвојење се значајно разликују од околности случаја детета за које је Ерика Озорак показала интересовање за усвојење.

Правно гледано, ревизија предмета је ванредно средство које се користи у парничном поступку против правоснажне судске одлуке. Значи, треба да постоји првостепена одлука на коју је уложена жалба и другостепена којом се жалба одбија, тек тада може да дође до ревизије о којој одлучује Врховни суд.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У УКРАЈИНИ, СВИ БЕЖЕ: Стотине аутомобила на граници са Пољском, настао потпуни колапс

ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У УКРАЈИНИ, СВИ БЕЖЕ: Стотине аутомобила на граници са Пољском, настао потпуни колапс

У ЛАВОВСКОЈ области у Украјини на граници са Пољском, настао је прави колапс услед саобраћајних гужва које чине стотине аутомобила, преноси ТВ канал Обсшћественое , позивајући се на представницу локалног пограничног одреда Александру Кучковску.

17. 05. 2024. у 17:47

Коментари (0)

ВЕЛИКО ИЗНЕНАЂЕЊЕ! Новак Ђоковић донео одлуку пред Ролан Гарос коју нико није очекивао