ОТКРИЛИ ПРАХ ПРОТИВ КОРОНЕ: Тим наших научника на такмичењу проналазача "Корона иновације" освојио треће место

Д. МАТОВИЋ

04. 08. 2020. у 10:17

ГРУПА научника из Србије освојила је треће место на међународном такмичењу Удружења проналазача "Корона иновације".

ОТКРИЛИ ПРАХ ПРОТИВ КОРОНЕ: Тим наших научника на такмичењу проналазача Корона иновације освојио треће место

Фото приватна архива

Њихов патент се односи на развој антивирусних и антимикробних материјала у превенцији ширења вируса корона у вентилационим уређајима. У надметању су учествовали тимови из 35 земаља, са више од 200 проналазака у области високих наука и технологија, који су морали да имају патентну пријаву или да су већ патентирани.

У нашој истраживачкој групи окупили су се научници из различитих области. На челу тима је др Владимир Павловић, професор Пољопривредног факултета, који већ десет година ради и у НАСА. У екипи су и Бранислав Влаховић, професор Централног универзитета Северне Каролине, Вера Павловић са Машинског факултета, Сузана Филиповић из Института техничких наука САНУ, Павле Машковић са Агрономског факултета у Чачку и Предраг Петровић, професор чачанског Техничког факултета.

- Наш проналазак се састоји од материјала који имају антимикробно и антивирусно дејство - каже за "Новости" професор Павловић, који већ десет година и у НАСА ради на развоју паметних материјала, који се као сензори могу користити у заштити човековог окружења. - Направили смо композитни материјал, односно честице титан-диоксида, апатита и екстракта биљака са наших подручја који се наноси на филтере у вентилационим уређајима. Све три компоненте имају антимикробно дејство, које се у њиховој синергији појачава. На пример, титан-диоксид убија микроорганизме као антибиотик, али то не значи да може да се користи у медицини. Истраживања су показала да он даје својство стаклу да се самоочисти.

Проф. др Владимир Павловић / Фото приватна архива

Материјал који су добили наши научници је прашкаст, а њихова идеја је да се као антимикробна баријера наноси на филтере вентилационих система.

- Истраживања још трају и не можемо поуздано да кажемо колико често композит треба да се наноси - објашњава Павловић. - Ова врста материјала може да се користи и на површинама које нису део вентилационих система.

Научници из Павловићевог тима сарађују већ десет година.

- На различитим смо адресама, али се често окупљамо око пројеката. Антимикробна дејства титанијум-диоксида истражујемо неколико година - каже Павловић. - Радили смо у време ванредног стања, не само на овом патенту, већ и на другим који би нам користили у борби са короном. Наш циљ је да се награђени патент појави на тржишту. Истраживање смо поделили у два дела, један део ћемо преко Фонда за науку да радимо у Србији, а за други смо конкурисали за фондове у оквиру америчке владе. Награда ће нам помоћи да скренемо пажњу на наша истраживања и да их лакше приведемо крају.

Прво место на светском такмичењу припало је Либану за одржива санитарна решења за воду и окружење, а друго је припало екипи Марока за маске које повећавају имуни одговор на вирусе.

Успешан научник

ПРОФЕСОР Павловић је од 2011. ангажован и као гостујући професор и истраживач у НАСА и Централном универзитету Северне Каролине, где се бави истраживањима и развојем наноматеријала који се могу користити као сензори, за обновљиве изворе енергије. Учествовао је у реализацији бројних домаћих и страних научноистраживачких пројеката, добитник је многобројних награда. Ангажован је и као главни уредник истакнутог међународног часописа (М22) Интернатионал Јоурнал оф Сциенце оф Синтеринг, а члан је и Међународног института за науку о синтеровању, потпредседник је Српског керамичког друштва, члан Европског керамичког друштва, Српског хемијског друштва, Српског друштва за микроскопију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!