Ана Петровић проглашена за "Инжењерку године" у Србији

Новости онлине

21. 06. 2023. у 10:06

У оквиру иницијативе Привредне коморе Србије, компаније Сименс Србија и удружења "Инжењерка године" која за циљ има да инспирише младе жене за студије и каријеру у инжењерској струци, данас је за инжењерку 2023. године у Србији проглашена Ана Петровић, генерална директорка компаније „Global Substation Solutions“.

Ана Петровић проглашена за Инжењерку године у Србији

Фото: ПКС

Она је докторирала на Електротехничком факултету у Београду, а свој пословни развој почела је пре девет година на позицији инжењерке приправнице у фирми коју од пре шест месеци води. На свечаности организованој у Привредној комори Србије, Ана Петровић је изјавила да су све финалисткиње победнице избора за инжењерку године.

Михаило Весовић, директор Сектора за стратешке анализе, услуге и интернационализацију у Привредној комори Србије, рекаo je да огроман заробљени потенцијал лежи у технолошким наукама. „Ми живимо златно доба инжењерства и ситуација је знатно боља него пре 20 година. Међутим, ограничења у демографији утичу на то да немамо довољно инжењера, посебно инжењерки, и зато је важно да додатно промовишемо ову струку, али и улогу жена у њој. Ова иницијатива управо томе помаже”, изјавио је Весовић.

Према речима Јелене Беговић, министарке науке, технолошког развоја и иновација у Влади Србије, важно је да променимо јавну перцепцију и да укажемо на успехе људи који су посвећени науци.  „Бити инжењер у 21. веку је фантастична ствар, јер ви сте онда креатор будућности једног друштва. Без инжењерских наука нема напретка, јер у супротном зависите од других. Србија има сјајну историју у СТЕМ области, добру статистику у укупном учешћу жена у образовању, а потребно је да повећамо њихов број у инжењерству”, нагласила је министарка Беговић и поручила свим финалисткињама избора за „Инжењерку године” да су оне већ победнице овог друштва.

„У Србији расте број девојака које уписују студије у области СТЕМ наука. У претходне четири године број запослених жена у ИКТ сектору у Србији порастао је три пута, са 10.815 у 2019. години на 31.880 у 2022. Такође, у Канцеларији за информационе технологије и електронску управу која је изнела највећи део посла дигитализовања електронске управе, више од 65 одсто чине жене“, рекао је министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић и додао да је за нашу државу од изузетног значаја што постаје део још једне иницијативе са циљем да представи најуспешније инжењерке, које ће својом личношћу и радом бити пример и инспирација младим женама које се налазе пред избором будућег занимања.

„Уколико погледамо брзину развоја технологија данас, јасно је да ће економска снага у будућности бити у рукама оних управљају технологијом. Из тог разлога, важно је да због балансирања будућности повећавамо удео жена у технолошкој сфери, али и на руководећим позицијама”, истакла je Медеја Лончар, генерална директорка компаније Сименс за Словенију, Хрватску и Србију и додала да ће тиме и привреда бити економски конкурентнија. Према њеним речима, истраживања показују да уколико европске компаније удвоструче удео жена у технолошкој радној снази на око 45 одсто, БДП би могао да се повећа за чак 260 на 600 милијарди евра.

Фото: ПКС

Реч је о првом избору у оквиру шире иницијативе да се јавности у Србији представе инжењерке из различитих компанија и институција, оне које би својом личношћу и радом могле да буду пример и инспирација младим женама које се налазе пред избором будућег занимања. Након јавног конкурса и избора 10 финалисткиња, о томе ко ће међу њима понети титулу „Инжењерке године” за ову годину одлучивала су четири жирија: финалисткиње, представници медија, ученици и професори средњих школа, као и представници организатора и партнера. 

Финалисткиње првог избора за најинспиративнију жену инжењерске струке у Србији биле су:

  • Маја Адамовић, директорка Дирекције за одржавање преносног система, Електромрежа Србије АД
  • Сандра Вељковић, асистенткиња на Електронском факултету у Нишу
  • Данка Живковић, оснивач и дизајнерка, ПР Two N Kids Furniture & Decor
  • Дубравка Јованчић, шефица службе аутоматике, ЈКП „Београдске електране“
  • Тијана Јовић, инжењерка техничке подршке, INDAS Automation д.о.о. Нови Сад
  • Катарина Миладиновић Здравковић, старија инжењерка пројектовања, ICCE д.о.о.
  • Ана Петровић, генерална директорка, Global Substation Solutions д.о.о. Београд
  • Катарина Тадић, саобраћајна инжењерка-специјалиста, Yunex Traffic д.о.о Београд
  • Андријана Томић, менаџерка за одрживи развој, ZF д.о.о. Панчево
  • Анђелка Чаровић, водећа конструкторка технолог, Металац Бојлер д.о.о. Горњи Милановац

Више информација о овој иницијативи доступно је на веб-сајту www.inzenjerka-godine.rs.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

БИВШИ амерички председник Доналд Трамп изјавио је да би за пет месеци преосталих до избора у САД могао да избије трећи светски рат због неспособности актуелног америчког руководства.

18. 05. 2024. у 09:45

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (1)

СРПСКА КОШАРКА ТУГУЈЕ: Преминуо један од двојице тренера који су све освојили са репрезентацијом