ТРГОВИНСКА РАЗМЕНА ЛАНЕ ДОСТИГЛА 83 МИЛИЈАРДЕ ЕВРА: Ради се на олакшавању приступа иностраним тржиштима

Е.Б.Т.

22. 05. 2023. у 19:07

СРБИЈА данас има стабилан раст спољнотрговинске размене роба и услуга која је у 2022. години достигла 83 милијарде евра. Захваљујући уговорима о слободној трговини, нашим привредницима омогућен је извоз без царина на тржишта ЦЕФТА, ЕФТА, Русије, Евроазијске уније, као и Турске.

ТРГОВИНСКА РАЗМЕНА ЛАНЕ ДОСТИГЛА 83 МИЛИЈАРДЕ ЕВРА:  Ради се на олакшавању приступа иностраним тржиштима

Министарство трговине

Ово је данас изјавио министар трговине Томислав Момировић на регионалној конференцији "Пословање са сврхом", посвећеној регионалној сарадњи, привлачењу нових инвестиција и пословних прилика, која је одржана у Београду. Влада, како додаје, ради да домаћим произвођачима олакша приступ иностраним тржиштима.

- Тренутно се одвијају интензивни преговори о споразумима о слободној трговини са Кином, Египтом, Уједињеним Арапским Емиратима и Корејом - навео је Момировић. - Ова тржишта имају висок потенцијал у погледу тражње и пласмана, и ово није само потенцијал за Србију, већ и за све економије региона.

Он је истакао значај који за наш регион има иницијатива "Отворени Балкан" чији је циљ креирање јединственог регионалног тржишта заснованог на принципима тржишта Европске уније.

- Зато морамо да наставимо са укидањем непотребних граничних процедура, јер само тако можемо да генеришемо више инвестиција, да убрзамо и повећамо промет људи и роба и подигнемо стандард свих наших грађана у региону - рекао је Момировић. - Питање дугог чекања на границама за Србију је битно из више разлога, а пре свега ,јер је наше најзначајније извозно тржиште ЕУ, као и због чињенице да је наша држава важно транзитно подручје преко којег и партнери из региона тргују са државама ЕУ.

Привреда у нашој земљи, како каже, суочава се са мањком радне снаге, што је пре десетак година било незамисливо, а да као један од начина за решавање тог проблема види инцијативу "Отворени Балкан". Он је навео је у оквиру те инцијативе покренуто решавање више конкретних проблема и најавио да се највероватније у јулу очекује потписивање споразума којим би се завршило са неопходним процедурама у вези са радним законодавством и ангажовањем радника из све три земље чланице "Отвореног Балкана". Према његовим речима, бројке о спољнотрговинским кретањима и размени са другим земљама биле би још веће када би се решио проблем дугог чекања на границама, пре свега за камионе. Као илустрацију овог проблема навео је податке са граничних прелаза од 10. маја, када су на Хоргошу на улазу у Србију камиони чекали 30 минута, а на излазу девет до 11 сати. На Батровцима се на улазу у нашу земљу чекало шест, а на излазу 16 до 18 сати.

- Колико иницијатива "Отворени Балкан", већ даје позитивне резултате види се на примеру граничног прелаза Прешево где је идентично време чекања са обе стране до 30 минута, јер је успостављено интегрисано управљање границом са Северном Македонијом - истакао је Момировић.

УКИДАЊЕ НЕПОТРЕБНИХ ПРОЦЕДУРА

УСПЕЛИ смо да направимо помак у решавању дугогодишњих нецаринских баријера и препрека што је довело до олакшавања трговине у региону, пре свега у домену увоза и извоза прехрамбених производа - нагласио је Томислав Момировић. - У неким случајевима време за извоз и увоз прехрамбених производа скраћено је и до 50 одсто, а директни трошкови такси и накнада смањени су и до 80 процената. То је резултирало увећањем обима трговинске размене у оквиру "Отвореног Балкана" за скоро 30 одсто. Неопходно је да се настави са укидањем непотребних граничних процедура, јер само тако може да се убрза и повећа промет људи и роба и подигне стандард свих грађана у региону.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ШОКАНТАН СНИМАК: Новак Ђоковић забринуо навијаче као никад пре! Да ли је са њим све у реду?! (ВИДЕО)