НОВИ СЕТ ПРАВИЛА: Тагом путарине још јефтиније - попусти за пољопривреднике

С. Б.

23. 08. 2023. у 14:42

БАЊАМА скупље, појединим возачима јефтиније. Владу је недавно прошао предлог измена Закона о накнадама за коришћење јавних добара. Он доноси новине у обрачуну појединих намета, али и нове износе. Накнада за коришћење природног лековитог фактора ће по свој прилици са садашњих 25 динара по кубном метру поскупети четири пута. Корекција ће ићи постепено, па ће износ од 100 динара по кубику заживети 2026. године.

НОВИ СЕТ ПРАВИЛА: Тагом путарине још јефтиније - попусти за пољопривреднике

Фото Н. Фифић

Возачи који електронски плаћају путарину могу да рачунају на веће попусте. Пољопривредници, уписни у регистар, плаћаће мање одводњавање, али ће од увезених аутомобила стизати више на име накнаде, јер су део посебних токова отпада.

Нове олакшице за путарину треба да поспеше већу употребу електронске наплате, али и возила на електрични погон. На попуст до десет одсто могу да рачунају корисници возила са евро емисијским разредом, а до 13 одсто за кориснике возила на електрични погон од прве до четврте категорије. Попсти ће заживети од половине наредне године.

Када је реч о поскупљењу наканде за лековите воде, надлежни то правдају потребом да се заштити вода која садржи природни лековити фактор. Тренутна цена, сматрају они, то не омогућава, па се она претерано троши и за сврхе које нису у функцији лечења. Нове цене свакако ће погодити специјене болнице за рехабилитацију.

- Треба пронаћи начин да сви који су у признатом бањском месту и који користе воду за велнес и спа, плаћају то као лековити фактор - сматра Владан Вешковић, секретар Удружења бања Србије. - Тако смо завршили посао. Не бунимо се на износ него што не плаћају сви који треба да плаћају. И умањење када се корсити за медицинске сврхе треба да буде веће. Сада је то 20 одсто.

Закон се мења и како би се изменио начин утврђивања накнаде за производе који после употребе постају посебни токови отпада у делу који се односи на утврђивање накнаде за моторна возила из увоза. План је да се утврђивање и наплата повере цариницима, у складу са царинским прописима. Тако ће се спречити избегавања плаћање ове накнаде. Ово би буџету могло да донесе пола милијарде динара.

- Недоношењем овог закона не би се спречило избегавање плаћања накнаде за производе који после употребе постају посебни токови отпада за моторна возила из увоза - стоји у анализи ефеката новог прописа. - Очекује се повећање прихода у буџету за око 500 милиона динара. Недоношењем се не би обезбедила додатна средства за одржавање и изградњу путева уколико се не би повећали приходи у буџету по основу путарине за дужину пута под мостовима, вијадуктима и тунелима. Очекивано је повећање прихода за око 470 милиона динара.

Рокови утврђивања другачији

ПРАКСА је показала да је неопходо извршити и измену одређених рокова утврђивања накнада како би се поједноставио поступак. Мења се рок за плаћање накнаде за заштиту и унапређивање животне средине са месечног на квартални чиме се постиже смањење броја плаћања. И рок за доставу месечног обрачуна утврђене накнаде за унапређење енергетске ефикасности се помера на последњи дан у месецу за претходни месец. Рок за подношење пријаве за утврђивање накнаде за заштиту и унапређивање животне средине биће крај априла, уместо последњег дана јула.

Један од разлога за измену Закона је и умањење износа накнаде за одводњавање за 50 одсто физичком лицу и предузетнику - власнику пољопривредног земљишта и објеката за пољопривредну производњу и сточарство уписаним у Регистар пољопривредних газдинстава у 2023. години, односно изузимања од плаћања накнаде за одводњавање почев од 2024. године.

Разлози за измену садржани су и у потреби да се уједначи основица накнаде за промену намене пољопривредног земљишта, па је предложено да се основица утврђује на основу просечне цене квадратног метра пољопривредног земљишта у одговарајућој, односно граничној зони, одређене актом јединице локалне самоуправе за потребе утврђивања пореза на имовину. На тај начин би се за основицу узимала вредност пољопривредног земљишта и у случају када је планским документом извршена промена намене земљишта у грађевинско.

Предложеном изменом уређује се да се накнада за унапређивање енергетске ефикасности наплаћује и за компримовани природни гас и утечњени природни гас и прописује висина накнаде за те енергенте. Предвиђена је и примена нових технологија у области радио-комуникација, оне које нису представљале предмет обрачуна годишње накнаде за коришћење радио-фреквенција и самим тим нису могле бити примењиване у претходном периоду.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

БИВШИ амерички председник Доналд Трамп изјавио је да би за пет месеци преосталих до избора у САД могао да избије трећи светски рат због неспособности актуелног америчког руководства.

18. 05. 2024. у 09:45

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (0)

ШОК: Фудбалер Србије се опростио од репрезентације