ЦЕНЕ ОГРЕВА: Како да се најјефтиније грејете ове сезоне

Е.Б.Т.

30. 10. 2023. у 18:07

НАЈНИЖЕ трошкове за грејање ове сезоне имаће домаћинства која користе дрва, уколико су у подручјима Србије у којима се тај огрев може набавити по нижој цени, од 6.790 динара по метру кубном и ако имају новије пећи, чија је ефикасност већа, на пример 65 одсто. Њихов укупан цех током шест зимских месеци износиће 56.000 динара за стан од 60 квадрата. Најскупље ће проћи домаћинства која користе струју за етажно грејање, јер ће морати за исти број квадрата стамбеног простора да издвоје око 200.000 динара.

ЦЕНЕ ОГРЕВА: Како да се најјефтиније грејете ове сезоне

Фото Танјуг

Ово је објавила Агенција за енергетику Србије, а рачуницу је направила према ценама из прве половине октобра ове године.

Међутим, домаћинства која користе скупље огревно дрво, од 9.500 динара по кубику, и пећи ниже ефикасности имаће значајно веће трошкове, од 92.500 динара. Коришћење природног гаса ће и ове зиме бити повољно у односу на друге видове грејања, јер ће износити 59.500 динара, што је за само 3.500 динара скупље од најповољнијег на јефтинија дрва. Грађанима који се греју на пелет, уколико имају ефикасније пећи конструисане за ово гориво, укупан рачун за шест месеци биће 84.600 динара.

Трошкови грејања на угаљ се нису променили у односу на претходну грејну сезону и износиће од 71.900 до 77.700 динара, зависно од врсте тог енергента који се користи. Домаћинства која користе термоакумулационе пећи утрошиће 81.700 динара, али само уколико се искључиво користи јефтинија ноћна електрична енергија. Допуњавање пећи коришћењем скупље струје само током два сата дневно, увећава трошкове за 40 одсто, тако да они износе 113.600 динара.

Најскупље ће проћи домаћинства која користе електричну енергију директно у грејним телима и у котловима за етажно грејање, пропан бутан гас и лож-уље. За грејње просечног стана током целе сезоне, она морају издвојити око 200.000 динара за струју, 173.000 динара за лож уље и 156.000 динара за пропан бутан гас.

Анализа трошкова се односи на грејање просечно изолованог стамбеног простора поменуте квадратуре, на 20 степени Целзијуса у току 16 сати дневно у целом стану, 180 дана у грејној сезони. За то је потребна енергија од око 9.000 киловат-сати. Просечна процењена потрошња за грејање у Србији износи 150 киловата по метру квадратном. При анализи трошкова енергије узима се у обзир ефикасност уређаја који се користе.

Наведени износи обухватају само трошкове набавке енергије, односно горива, а не и инвестиционе трошкове, као што су куповина пећи и уградња инсталација централног грејања, нити трошкове периодичних прегледа и одржавања. Агенција за енергетику саветује грађанима да при избору начина грејања, затраже помоћ стручњака.

- Уколико сте у могућности, изолујте ваш стамбени простор и промените прозоре - наводе из АЕРС-а. - Ако купујете нове пећи и котлове, изаберите оне које су енергетски што ефикаснији.

ЦЕНА УГЉА ИСТА, ПЕЛЕТ ЈЕФТИНИЈИ

У ОДНОСУ на претходну годину цена угља није промењена, док је огревно дрво јефтиније за око 11 одсто, а пелет за 12 процената. За пропан бутан гас треба издвојити седам одсто мање новца, док је цена лож-уља смањена за осам процената. Природни гас за домаћинства је скупљи за 31 одсто, а грејање на струју за око 27 процената.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве