МИЛИЈАРДЕ У ЧИСТЕ РЕКЕ: До 2025. у одводе ће се испуштати вода са ограниченим нивоом штетних материја

С. БУЛАТОВИЋ

14. 12. 2020. у 13:00

КАКВО је тачно стање српских вода, кажу упућени, сада се заправо и не зна. До краја године, међутим, требало би да се формулише и усвоји нови правилник који ће проширити број компанија обавезних да редовно извештавају Агенцију за заштиту животне средине о загађености вода које испуштају.

МИЛИЈАРДЕ У ЧИСТЕ РЕКЕ: До 2025. у одводе ће се испуштати вода са ограниченим нивоом штетних материја

Нови правилници у складу са ЕУ регулативом / Фото Н. Фифић

До 2025. у канализацију и реке смеју само оне које имају ограничени ниво штетних материја. А да би држава учинила све што може по овом питању, усвојила европску регулативу, изградила довољно погона за пречишћавање, али и канализационе мреже, грубе су процене, треба и десет милијарди евра.

Већ наредне године почиње градња дела од 70 планираних постројења за пречишћавање воде. У Србији их је тренутно педесетак, али десетак није у функцији.

- Србији је потребно укупно између 360 и 370 оваквих погона - објашњава Срђан Гајић из Удружења "Едукација, екологија, енергетика". - Погон за око 40.000 становника кошта од два до пет милиона евра. Уколико га гради локална самоуправа, она тако привреди штеди од 50 до 60 одсто средстава за те намене. Онда фабрика може да угради примарно филтрирање, а то кошта милион евра. И када гради општина, кроз то постројење се пречишћавају и отпадне воде домаћинстава. Велико загађење стиже управо од комуналних отпадних вода, од неадекватно направљених септичких јама. Услов да се у граду или општини подиже погон за пречишћавање је да је у њему канализацијом покривено макар 40 одсто.

Применом новог правилника обавезу извештавања о стању воде које испуштају, имало би између 4.000 и 5.000 фирми.

- Сада Агенцију за заштиту животне средине обавештава њих око триста - додаје Гајић. - Многе фирме, међутим, и не знају да морају да извештавају Агенцију. Нови правилник ће прописати да све фирме до краја марта пошаљу резултате о стању воде у претходној години. Значи да узму узорак, пошаљу у лабораторију и обавесте Агенцију. То ће нам помоћи да сазнамо какво је стање отпадних вода. Ми то сада, нажалост, не знамо.

ИНСПЕКТОРИ

НАДЗОР над испуштањем воде поверен је инспекцији на републичком нивоу, а постоји мање од десет инспектора.

- Решење би било да се то спусти на локални ниво - сматра Срђан Гајић. - Тако бисмо одмах добили 150 инспектора. Они и најбоље знају какво је стање у њиховим срединама.

КАНАЛИЗАЦИЈА

ТРЕНУТНО се у Србији пречишћава између пет и десет одсто вода, а од укупно испуштених 400 милиона кубних метара годишње, највећи део долази из домаћинстава. Мање од две трећине становништва је прикључено на канализацију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

БИВШИ амерички председник Доналд Трамп изјавио је да би за пет месеци преосталих до избора у САД могао да избије трећи светски рат због неспособности актуелног америчког руководства.

18. 05. 2024. у 09:45

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (0)

ЛЕТОВАЊЕ ОД 380 ЕВРА: Хит понуда - авионом на 8, 11 или 12 дана на овој дестинацији (ФОТО)