КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Путокази времена

Пише Слађана Илић

31. 01. 2023. у 08:46

И НОВА књига антрополога Бојана Јовановића "Манцонијево завештање" (Дерета 2022) прави је путоказ у право време и на правом месту за читаоце несклоне да се уместо читања знакова у циљу утврђивања сопственог места управљају према туђим лажима.

КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Путокази времена

Фото: Приватна архива

Наравно, књига никако не искључује ни све друге читаоце потрошаче склоне различитим мимикријама, спектаклима, шаренилу, вечитој глади, власти, користољубљу и другим врстама некултуре. За њих је, можда, ова књига још кориснија, јер их може подстакнути да се последњим атомима ослабљене духовности боре за повратак себи, насупрот ирационалним представама о сопственим новим идентитетима, настојећи да разумеју путоказе свог времена у контексту знакова прошлости зарад будућности.

Уколико ова књига допре до првонаведених и другонаведених читалаца, а њени потенцијали за то су велики, јер је писана једноставним стилом и језиком, у читавом друштву, на свим нивоима, укључујући и високе институције науке и културе које су данас дезоријентисане и без конкретних националних стратегија, моћи ће разложније да се размишља и предузима, на пример: у вези с радом на Речнику српског језика уместо на Речнику српскохрватског језика; у вези с вештачки контитуисаним језицима и новим нацијама на простору бивше Југославије; у вези са идеологијом перформанса: "Уметност може бити било шта што се уметне у простор уметничког или подведе под његов појам..."; у вези са сфером тржишта и финансија из којих потиче актуелни образац симулације вредности у култури и политици, у вези с медијима "који релативизују, оспоравају, поништавају и успостављају нове вредности. [...] и нарушавају равнотежу између тржишта и културе" у шта се, између осталог, уверавамо на примерима издавачке, филмске и музичке индустрије, тј. продукције бестселера, хитова и мегахитова.

Фото: Промо

Пишући и о књижевној критици, њеном положају данас, "који упућује на промењен шири социокултурни контекст" у којем она није институционализована као културна и друштвена потреба, као и о критичарима који наилазе на осуде друштва, Бојан Јовановић наше време означава као посткритичко "не само зато што је критика изгубила некадашњи значај већ и стога што чињенички аргументи критике остају у сенци других промоционих фактора".

Наша стварност је и посткултурна "у којој прагматичко преовладава над принципијелним", у шта се уверавамо подједнако на основу примера из "Манцонијевог завештања", али и изван те књиге.

Тек у сегментима овде представљена књига могла би бити уџбеник за бољи и лакши живот, за самоспознавање, за споро, али извесно, оздрављење целокупног нашег друштва и културе. Ако бисмо размишљали и као издавач, ову књигу бисмо штампали као џепно издање, дакле у великом броју примерака, никако из комерцијалних разлога.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
18 ЗЕМАЉА ЈЕ ГЛАСАЛО ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Ово су прави пријатељи Србије (ФОТО)

18 ЗЕМАЉА ЈЕ ГЛАСАЛО ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Ово су прави пријатељи Србије (ФОТО)

СРАМНА резолуција о Сребреници усвојена је данас у Генералној Скупштини УН, али је на гласању било више уздржаних и против укупно, него оних земаља који су резолуцију подржали.

23. 05. 2024. у 18:44

ИЛИЈЕ НАСТАСЕ ЕКСКЛУЗИВНО ЗА НОВОСТИ: Новак Ђоковић најбољи по свим мерилима, сећам се Лепе Брене и шљивовице

ИЛИЈЕ НАСТАСЕ ЕКСКЛУЗИВНО ЗА "НОВОСТИ": Новак Ђоковић најбољи по свим мерилима, сећам се Лепе Брене и шљивовице

НЕМА правог љубитеља тениса који би могао да набраја великане "белог спорта", а да заборави на "румунског лакрдијаша" Илијеа Настасеа, оригиналног "лошег момка" тениса. Некада први играч планете у ексклузивном разговору за "Новости" говорио је о документарном филму снимљеном о њему, српском народу, шљивовици, а неизбежна тема био је најбољи тенисер свих времена - Новак Ђоковић.

22. 05. 2024. у 20:00 >> 20:57

Коментари (0)

ЛЕТОВАЊЕ У ХУРГАДИ: Ово су цене и повољности за ту дестинацију (ФОТО)