ВИШЕ СОЛИДАРНОСТИ И ПОШТОВАЊА ЗА ЖЕНЕ У Земуну обележен Национални дан родне равноправности

С.В.

12. 06. 2023. у 16:40

У ВЕЛЕЛЕПНОМ здању Спиртине куће у Земуну синоћ је обележен Национални дан родне равноправности, у знак сећања на дан када је указом кнеза Михаила 1842. године одобрено школовање жена у Србији.

ВИШЕ СОЛИДАРНОСТИ И ПОШТОВАЊА ЗА ЖЕНЕ У Земуну обележен Национални дан родне равноправности

Foto: Zoran Jovanovic

Министарка културе Маја Гојковић, која се налази на челу Координационог тела за родну равноправност, истакла је да 11. јун треба да се обележава на једнак начин, са истом страшћу и посвећеношћу као за Дан жена.

- Када је кнез Михаило одобрио да се отвори школа за девојчице и жене, то је у оно време био заиста револуционаран потез - подсетила је министарка Гојковић. - Школа и образовање су, уз могућност да добијете право гласа и да будете економски самосталне, ствари које воде и отварају пут ка апсолутној родној равноправности у нашој држави и свуда у свету.

Министарка културе је рекла да је, припремајући се за овај догађај, позвала директорку Музеја града Београда Јелену Медаковић и предложила јој да на симболичан начин обележе овај дан у недавно обновљеној Спиртној кући.

Немица, а Београђанка

- ЗАХВАЛНА сам на томе што смо Национални дан родне равноправности обележили уз изложбу малог дела легата Бете Вукановић, а ми сви из Музеја града Београда желимо да га што више људи види - рекла је Јелена Медаковић. - У недостатку простора, легат је само једном досад био изложен. Бета Вукановић је једна од оних жена које су обележиле српску стваралачку историју. Рођена је као Немица, али је изабрала да буде Београђанка и уз свог Ристу постала је утемељивачица методике и наставе цртања и сликања на Универзитету у Београду.

- Хвала јој што је, као директорка Музеја града Беоргада, уложила напор и завршила радове, адаптирала, реновирала и отворила врата култури Србије ово предивно здање. Симболика је и у томе да је последња становница ове земунске куће била Софија Спирта, која је у оно време била родоначелница борбе за родну равноправност, онако како је могла у том добу - хуманитарним радом. Сада, у 21. веку на другачији начин се боримо за родну равноправност, доносећи законе, и покушавајући да направимо нешто што сигурно недостаје женама, а то су солидарност и још више поштовања.

Директорка Музеја града Београда Јелена Медаковић добила је велики букет цвећа од министарке Маје Гојковић као признање за свој рад у протеклом периоду. Званице, међу којима су били глумац и управник Народног позоришта Светислав Буле Гонцић, оперска дива Јадранка Јовановић, директорка Народног музеја Бојана Борић Брешковић, имале су прилику да погледају део легата српске сликарке Бете Вукановић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА СЕ ЛИКВИДИРА КАО ТЕРОРИСТА: Из Москве открили шта ће бити са Зеленским након капитулације Кијева

ДА СЕ ЛИКВИДИРА КАО ТЕРОРИСТА: Из Москве открили шта ће бити са Зеленским након капитулације Кијева

НАКОН капитулације Кијева, председник Украјине Владимир Зеленски требало би да се ухапси, а затим да му се суди, или да се ликвидира као терориста, рекао је данас за ТАСС заменик председника Савета безбедности Дмитриј Медведев.

20. 05. 2024. у 17:14

ЗЕЛЕНСКИ ПОСЛАО ПОРУКУ ПЛЕНКОВИЋУ: Хрватски премијер му ово никада неће заборавити

ЗЕЛЕНСКИ ПОСЛАО ПОРУКУ ПЛЕНКОВИЋУ: Хрватски премијер му ово никада неће заборавити

ПРЕДСЕДНИК Украјине Владимир Зеленски честитао је премијеру Хрватске Андреју Пленковићу трећи премијерски мандат и изразио му захвалност на доследној подршци Украјине.

20. 05. 2024. у 16:12

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

ИСТОРИЈА Совјетског Савеза, светске суперсиле 20. века, упамтила је бројне хероје, борце, официре који су својим јунаштвом и резултатима задивили свет. У периоду када се СССР тек стварао и уздизао, значајан помена био је и допринос једног Србина, Данила Срдића (1896-1937), првог и јединог Србина који је био генерал Црвене армије. Ово је његова прича.

20. 05. 2024. у 11:53

Коментари (0)

НОВИ СНИМАК ИЗ АРЕНЕ: Ево шта се десило када су се у ходнику срели Нанели и Лазаревић (ВИДЕО)