ПОХОД ПИСАНЕ РЕЧИ ИНТЕРНЕТ НЕЋЕ ЗАУСТАВИТИ: Пола века једне од најплеменитијих акција Радио Београда "Књига солидарности"

В.СТРУГАР

18. 09. 2023. у 13:12

ИЗ Луковдола, села у Горском котару, кренула је пре педесет година једна од најплеменитијих акција Радио Београда "Књига солидарности" - тај први поход писане речи, вероватно не случајно, почео је у родном месту трагично настрадалог песника "Јаме" Ивана Горана Ковачића...

ПОХОД ПИСАНЕ РЕЧИ ИНТЕРНЕТ НЕЋЕ ЗАУСТАВИТИ: Пола века једне од најплеменитијих акција Радио Београда Књига солидарности

фото "Књига солидарности"

А све је кренуло случајно, када је 1972. године на познату радијску адресу стигло неколико кутија књига из новобеоградске школе "22. децембар" које су прикупили ђаци и послали уз поруку: "Молимо чике из Радио Београда да ове књиге пошаљу нашим вршњацима у неком забитом селу где не постоји ђачка библиотека". Адреса је била права, али и адресат - песник Божидар Тимотијевић. Поклон је примио оберучке и одлучио да овај лепи и несвакидашњи гест претвори у акцију која ће, из године у годину, представљати дар деци што до знања и књига долазе уз много напора и труда, можда зато, са још више радости. Убрзо је кућа у Хиландарској 2 била затрпана пакетима књига. Стизале су поштом или на рукама дародаваца који су понекад долазили са два-три примерка омиљених наслова, али и целим комплетима. Направљени су контакти са библиотекама, издавачима, појединцима.

У најудаљеније кутке наше земље са књигама су путовали наши познати писци, сликари, глумци, новинари. Жељно и жедно чекали су мештани госте и упијали сваку реч. После прве библиотеке у Луковдолу, уследиле су и наредне, у Ловер Тари (Црна Гора), селу Соко код Добоја, Андрићевој Жепи, Добрушеву код Битоља, у Србу на Косову. Велике дечје очи гледале су "уживо" омиљене писце из читаники Десанку Максимовић, Бранка Ћопића, Драгана Лукића, Радомира Андрића, Радослава Братића... Тако се уз акцију "Селу у походе" (коју је смислио и пуног срца јој се предао Зоран Радмиловић) све више ширила "Књига солидарности", а ентузијазам дародаваца није престајао ни у време ратова на просторима СФРЈ као ни током НАТО бомбардовања. Међу поклонима нису биле само књиге већ и свеске, оловке, бојице, ђачке торбе. И нису стизали дарови само у забита села, већ су обнављане и допуњене библиотеке српских манастира - Студенице, Милешеве, Ђурђевих ступова, Бањске, Каленића, Куманице и Липња, а више од две хиљаде одабраних наслова поклоњено је Хиландару и његовом метоху Каково.

Били су то дирљиви сусрети и за домаћине и госте, дешавали су се и неки посебни тренуци, као кад је 1994. године у родној Нересници боравио један од највећих српских песника Стеван Раичковић. Непосредни повод за долазак била је одлука ОШ "Угрин Бранковић" из Кучева и МЗ "Нересница" да се у тамошњој школској згради отвори библиотека која је, по песниковој жељи, понела име његових родитеља, учитеља Милке и Живка Раичковића.

- Нересница је мени остала као једна, скоро измишљена реч. Али ја сам се целог живота сећао Нереснице, јер сам свуда морао да је забележим, на сваком свом документу. У биографијама својим увек сам волео да напишем да сам се родио у Нересници. Многи нису знали где је то, па сам морао у загради да додајем: источна Србија - приповедао је песник пред окупљеним сељанима у препуном школском дворишту, на хладној јесењој киши.

На слично сентиментално путовање пошао је и књижевник Радомир Андрић. Сећао се мале сеоске библиотеке из свог детињства, у селу Љубање код Ужица. Како је говорио, брзо их је прочитао, а и све запамтио: "О чојству и јунаштву" Марка Миљанова, Бремов "Живот животиња", Веселиновићевог "Хајдук Станка" и понеку књигу Марка Твена. Када је много година касније са "Књигом солидарности" отишао у завичај и село Заовину, сведочио је:

- Са нама је био и Мирко Добричанин, народни уметник, гуслар. У школи 10-15 ђака, окупили се мештани... Читали смо песме, била приредба. И заноћили смо у школи. Неколицина се распоредила по околним кућама, а ми смо читаву ноћ разговарали. Добричин гуслао. Увече хладно, село је. Шуми, хучи боровина, а учитељ наложио пећ бубњару. Тамо је касније направљена брана, вештачко језеро, село потопљено, а школа измештена.

Андрић истиче да су листом све издавачке куће давале примерке за "Књигу солидарности", посебно САНУ - неколико стотина хиљада из своје библиотеке. Приповеда и како је једном са Милисавом Кнежевићем Кнезом, Браниславом Цигом Јеринићем и Петром Краљем основао библиотеку у манастиру Студеница. Игуман, касније епископ шумадијски Јован,позвао их је ујутру на кафу.

- Поздрављајући нас, каже: "Данас је велики празник за наш храм!" Ја, по некој слободи, кажем: "Оче, колико ја знам није данас црвено слово па да је неки велики празник." А, он ће: "Земљаче, не знаш ти о томе ништа". Брзо додах да и не мислим да знам, па опет поменем црвено слово, а он ће мени: "Како није, данас је велики празник - дошли су нам после 500 година заједно Краљ и један Кнез." Насмејасмо се виспреној досетки игумана Јована. Били су то Петар Краљ и Милисав Кнежевић Кнез - сећао се Андрић.

Од раних седамдесетих до данас, oсновано је и допуњено 1.850 варошких, сеоских и школских библиотека у Србији и другим републикама некадашње СФРЈ. Књиге су одавно прешле границе наше земље, отишле у дијаспору, па је тако створено 37 библиотека у Француској, Немачкој, Аустрији, Швајцарској, Мађарској, Румунији - где год живе наши земљаци, жељни писане речи на матерњем језику. Колико је и после пола века важна акција "Књига солидарности", можда најбоље илуструје пример ОШ "Бора Станковић" из села Кленике, на самој граници са Северном Македонијом: иако данас има свој сајт на интернету, у сеоској библиотеци и даље нема довољно књига...

И "ПОДВИГ" НАШЕГ ЛИСТА

АКЦИЈА "Књига солидарности" награђена је Златним и Сребрним дукатом Вукове задужбине, Вуковом наградом Културно-просветне заједнице Србије и многим другим признањима. Између осталих, освојила је и Златну плакету за колективни подвиг у 1992. у традицоналном "Најплеменитијем подвигу" који организују "Вечерње новости". "Књига солидарности - првих 50 година" појавила се у издању РТС Издаваштва, а приредила ју је Биљана Бошњак Драгановић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Можете ли да замислите лепоту свакодневице која почиње на обали Саве до које стижете лаганом шетњом кроз јединствену луксузну пешачку зону, а завршава се испијањем вина на вашој пространој тераси с погледом на реку или у врхунском ресторану до ког стижете пешке? У истом дану сте с лакоћом обавили посао, одрадили тренинг, уживали у куповини нових комада гардеробе најлуксузнијих брендова у непосредном комшилуку, а стигли сте и да са децом проведете време у зеленилу, јер се све што вам треба налази надохват руке.

14. 05. 2024. у 10:00

Коментари (0)

На овом острву све је по дефиницији савршеног одмора!