ЕНЕРГЕТСКА ЕФИКАСНОСТ: Наша заједничка одговорност и корист

Novosti online

06. 03. 2024. у 12:37

СВЕТСКИ дан енергетске ефикасности се обележава сваке године 5. марта у част првог састанка светских експерата одржаног на овај дан 1998. години у Аустрији, на којем су разговарали о енергетској кризи и њеним могућим решењима.

ЕНЕРГЕТСКА ЕФИКАСНОСТ: Наша заједничка одговорност и корист

Foto: Shutterstock

Циљ овог дана је да се подигне свест о важности рационалног коришћења енергије и њеном утицају на животну средину и климатске промене.

Енергетска ефикасност подразумева коришћење мање количине енергије за обављање истог посла или задовољавање истих потреба. Она доприноси смањењу зависности од увоза енергије, повећању енергетске сигурности и конкурентности, стварању нових радних места и побољшању квалитета живота.

Енергетска ефикасност се може постићи на различитим нивоима и у различитим секторима, као што су индустрија, саобраћај, грађевинарство, пољопривреда и домаћинства.

Постоје разне мере и технологије које могу да унапреде енергетску ефикасност

- Замена застарелих и неефикасних уређаја и опреме новим и ефикаснијим

- Коришћење обновљивих извора енергије, као што су сунце, ветар, вода и биомаса

- Побољшање изолације зграда и прозора, како би се смањио губитак топлоте

- Коришћење ЛЕД сијалица и сензора за осветљење, како би се смањила потрошња електричне енергије

- Коришћење термостата и тајмера за грејање и хлађење, како би се оптимизовала температура у просторијама

- Коришћење еко-ознака и енергетских пасоша, како би се информисали о енергетској ефикасности производа и услуга

- Подизање свести и едукација о значају и предностима енергетске ефикасности.

Супротно ономе што многи људи мисле, побољшање енергетске ефикасности не значи угрожавање удобности и квалитета живота смањењем наше потрошње енергије на дневној бази. Ништа не може бити даље од истине. Унапређење енергетске ефикасности заснива се на оптимизацији производних процеса и потрошње енергије, коришћењу обновљивих извора енергије и промовисању одговорне потрошње и рециклаже, између осталог.

Одрживост у енергетском сектору и сарадња са заједницом

Компанија НИС велику пажњу посвећује јачању енергетске ефикасности, пројектима из области обновљивих извора енергије (повећање уде ОИЕ у сопственој производњи, постављању соларних панела на станицама за снабдевање горивом), као и пројектима за утилизацију CO2.

У периоду од 2012. до 2023. године НИС је остварио укупно повећање енергетске ефикасности за 33 одсто, што такође доприноси рационалнијој употреби ресурса и заштити животне средине.

Значајне иницијативе на пољу екологије и енергетске ефикасности НИС је спровео у сарадњи са заједницом. У оквиру програма „Заједници заједно“ у 2021. години са 12 партнерских градова и општина у Србији НИС је реализовао 29 пројеката вредних 107,5 милиона динара. Реч је о увођењу система соларног напајања и осветљења, замени котлова, уређењу градских паркова, садњи аутохтоних врста биљака, постављању иновативних еколошких елемената, соларном осветљењу паркова, постављању рециклажних канти и контејнера.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!