ПСИХОЗЕ ХАРАЈУ ОД АМЕРИКЕ ДО НЕМАЧКЕ: Чак 43 одсто анкетираних од 18 до 24 године навело је да су психички болесни

И. Станојевић

13. 03. 2024. у 16:33

ДЕПРЕСИЈЕ и фобије харају, а најприсутније су у Америци, Турској и Великој Британији. Не заостају ни Немачка, Кина, Тајланд и Мексико. Глобално посматрано, број грађана са психичким сметњама, непрекидно се повећава. Уз депресивне сметње, честа је анксиозност, односно, безразложни страх од свега и свачега, као и хронични поремећај уноса хране. Генерално, жене чешће обољевају него мушкарци.

ПСИХОЗЕ ХАРАЈУ ОД АМЕРИКЕ ДО НЕМАЧКЕ:  Чак 43 одсто анкетираних од 18 до 24 године навело је да су психички болесни

Фото Shutterstock

Ово су поразни закључци репрезентативне студије међународног Института за испитивање јавног мњења Ипсос, које је обухватило 16 земаља. Истраживање је наручило немачко осигуравајуће друштво АXА, а резултати су објављени у "Извештају о менталном здрављу 2024".

Млади између 18 и 34 године, нарочито често пате од неког психичког обољења. У Ирској, Турској и САД, погођени су, пре свега, млађи од 24 године. И у групи између 25 и 34 године највише психички оболелих је у САД и Турској. Чак 43 процента анкетираних, старости од 18 до 24 године, навело је да су психички болесни. Најчешће је у питању депресија, од које, као и кад су у питању фобије и посттрауматски стресни поремећај, пати петина испитаних. С друге стране, што су људи старији, ређе изјављују да имају психичка обољења. Само 14 одсто испитаника од 65 до 75 година признало је да има проблем.

У САД чак 40 одсто становништва пати од депресија, анксиозности, или поремећај код узимања хране. У Немачкој је трећина становништва жртва психичких обољења, а толико их је и у Кини и на Тајланду.

Већина испитаних у Немачкој, њих 57 одсто каже да су се, захваљујући професионалној помоћи, успешно опоравили од болести. Али, четвртина испитаних, ни у овој најјачој европској економији не прихвата професионални третман психолога или психијатра.

- Психичка обољења су на списку четири најважнија узрока за губитак здравих година живота у Немачкој. Људи с психичким обољењима, не губе само квалитет него и квантитет живота, јер у просеку живе деценију краће него њихови психички здрави сународници - наводи се у закључцима Немачког друштва за психијатрију и психотерапију, психосоматику и лечење нервних обољења.

Општи тренд погоршања

У ПОРЕЂЕЊУ с 2023. годином, пише Дојче веле, у већини земаља стање се ове године погоршало. У Француској, Ирској и Мексику број људи с психичким обољењем порастао је за шест до седам процената. У Турској чак за осам одсто. Само је на Филипинима у 2024. мање психички оболелих него лане.

БОНУС ВИДЕО -  ДР Новости: Када треба почети са анти-аге рутином

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НОВИ ШОК У РИМУ! Новак Ђоковић није једини, кући неочекивано иде и шампион мастерса из Мадрида (ВИДЕО)