ЛОНДОНСКО ЗБОГОМ ИТАЛИЈАНИМА: Радници који су из чизме трбухом за крухом дошли у Велику Британију, сада морају "у рикверц"

Милица Остојић Од сталног дописника - Рим

22. 04. 2024. у 13:26

У ВЕЛИКОЈ Британији, само они страни радници који годишње зарађују најмање 38.700 фунти, могу да задрже своја радна места. Није, тако, била првоаприлска шала кад је на снагу ступило правило које је усвојила влада Ришија Сунака, по коме и велики број Италијана мора да напусти ову земљу. Ово је још један у низу "репова" који се вуку тржиштем рада после изласка Лондона из ЕУ.

ЛОНДОНСКО ЗБОГОМ ИТАЛИЈАНИМА: Радници који су из чизме трбухом за крухом дошли у Велику Британију, сада морају у рикверц

Foto: Shutterstock

До сада је минимална плата била 26.200, а одлука се односи и на остале земље чланице ЕУ. Са новим пооштравањем мера, лондонска влада жели да смањи број за око 300.000 улазака годишње, подстичући улазак само "квалификованог особља", иако нема довољно радне снаге у бројним секторима.

Уследио је и стоп за визе младим Италијанима који су имали намеру да оду у Британију, уче језик и траже посао. Они који већ на Острву живе и раде, по истеку визе неће моћи да остану и заврше уписане курсеве енглеског. Већ су уследиле жалбе италијанског МИП, али до краја године биће отказано гостопримство школском особљу, које је акредитовало италијанско Министарство да подучава младе Британце италијанском језику. Како је предвиђено по билатералном споразуму између две земље, већ је замрзнуто седам катедри италијанског језика на енглеским универзитетима, упркос напорима амбасаде да се стигне до решења.

Остаће тако барови и болнице без радне снаге, стигао је крај за конобаре, мајсторе пице који су били најпознатији у лондонском угоститељству. После Другог светског рата, управо су Италијани створили културу кафе-барова у једном лондонском кварту. Већ је евидентан недостатак од 120.000 радника у угоститељству, а истраживање показује да 90 одсто особља, запосленог у том сектору, не може да достигне новопрописану зараду и мора да напусти Британију, а исти је случај и са медицинским сестрама. Међу страним радницима из земаља ЕУ на Острву, убедљиво је највише Италијана, око 500.000.

Тешко зараде и домаћи

ГЕНЕРАЛНИ конзул у Лондону Доменико Белантоне изнео је податак да уписаних Италијана у регистар страних резидената у Британији има 550.000, али с обзиром на то да има и оних нерегистрованих, њихов број премашује 700.000. У просеку имају 37 година, а трећина њих је млађа од 30 година. Суму коју Лондон прописује као минималну зараду за странце, успе да намакне само 27 одсто домаћег становништва.

Први талас насилног отказивања и повратак уследили су са "брегзитом", а сада су још више стегли правила, са образложењем да се тако зауставља миграцијски ток неквалификованог особља. Остаће запослени у банкама, где је, такође, велики број Италијана који су пристигли и запослили се одавно. Тако ће бити и у установама где је плата већа од прописане суме, па висококвалификовано особље може и надаље да уђе у Британију и у њој остане.

Речју, ништа од тога да уђете у Енглеску, Велс, Шкотску, Северну Ирску, тражите да учите језик, или посао, не могу да вас стипендирају ни неке компаније. Изузетак је радник који је већ склопио уговор о раду у Британији и може да остане до истека визе, или ако је уговор потписао на пет година и све то под условом да зарађује најмање наведену суму.

Младима мало лакше

ИЗУЗЕТАК у свим овим правилима је специјална виза која омогућује младима испод 35 година да остану у Великој Британији, али најдуже две године, без стипендија или спонзорства. Ни ово се, међутим, не односи на све нације, него само на држављане Јапана, Аустралије, Канаде, Јужне Кореје и Новог Зеланда, али и Монте Карла, Сан Марина и Андоре.

У Британији ће, тако, моћи да раде висококвалификовани радници, научни истраживачи, менаџери у хотелијерству и финансијском сектору, универзитетски професори. Ко ће заменити Италијане који морају да напусте земљу? Ово питање већ има одговор: Индијци који већ живе у Британији, али и они који ће тек ући, јер је за њих веома лако добити визу, будући да им је премијер Индијац, тако се већ види да квалитет услуга опада навелико.

Ко жели да се придружи члановима своје породице у Британији, може да добије визу на кратак рок, али мора да има у земљи одакле полази најмањи доходак од 18.600 фунти, како би касније евентуално са запошљавањем стигао до 38.700, и то има рок до почетка 2025. године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Да ли знате по ком српском великану је названа улица која повезује Савски трг и Кулу Београд?

Да ли знате по ком српском великану је названа улица која повезује Савски трг и Кулу Београд?

БЕЗ поштовања историје и чувања сећања на великане који су нас својим бесмртним делима у прошлости задужили нема ни светле будућности. Вођен овим универзалним животним геслом, Belgrade Waterfront није пропустио да, подижући најмодерније насеље у Србији, читаву десну обалу Саве премрежи новим саобраћајницама које представљају својеврстан омаж славним историјским личностима.

23. 05. 2024. у 16:00 >> 12:26

„ЖОГО БОНИТО“ ЗА МАЛОГ ОГИЈА: „Дечак лептир“ наставља борбу уз подршку хероја из Суперлиге хуманости

„ЖОГО БОНИТО“ ЗА МАЛОГ ОГИЈА: „Дечак лептир“ наставља борбу уз подршку хероја из Суперлиге хуманости

ФОНДАЦИЈА Моззарт за сваки погодак у домаћем првенству издваја 10.000 динара, а најбољи играч априла Винисијус Мело усмерио хуманитарни фонд за лечење Огњена Бојковића

24. 05. 2024. у 16:00

Коментари (0)

И РУСИ СУ ЗАТЕЧЕНИ: Ево какву је сад одлуку донео Рамзан Кадиров