НАПРАВИЛИ МУ СПОМЕНИК ПО СТЕРИЈИНОМ ЛИКУ: Лекар Гаврило Пекаровић, аутор прве књиге о неговању беба, био најбољи пријатељ нашег писца

Јелена Ј. Баљак
Јелена Ј. Баљак

09. 07. 2023. у 21:00

ПРИЈАТЕЉСТВО славног писца Јована Стерије Поповића и угледног вршачког доктора Гаврила Пекаровића, аутора прве педијатријске књиге у Срба - "Чадољуб", оставило је дубок траг у историји српске књижевности.

НАПРАВИЛИ МУ СПОМЕНИК ПО СТЕРИЈИНОМ ЛИКУ: Лекар Гаврило Пекаровић, аутор прве књиге о неговању беба, био најбољи пријатељ нашег  писца

Фото: Ј.Ј.Баљак

 Да није било Пекаровићевог инсистирања, Стерија вероватно никада не би написао једно од својих најчувенијих дела "Тврдицу". Стога је ту књигу и званично посветио свом вечном пријатељу, објаснивши у предговору да је она настала након њиховог разговора о среброљубљу.

Два српска великана упознала су се 1836. године у Вршцу, када је Пекаровић, иначе родом из Банатског Аранђелова, почео да ради у вршачкој болници. Било му је то прво запослење након што је у Пешти завршио медицину. Врло брзо је постао пишчев лични лекар и велики пријатељ, са којим је имао много тема за разговор, будући да је и сам био заинтересован за књижевност. Пре студија је писао поезију и, као велики полиглота, преводио песме и позоришне комаде на српски језик.

- Пекаровић је течно говорио мађарски, немачки, румунски, енглески и француски језик, као и латински и старогрчки, који су му били неопходни за школовање. Његови преводи су излазили у летописима Матице Српске. Ипак, најзначајније његово дело је "Чадољуб", стручна књига о неговању деце у првим годинама живота. Написао ју је још током студија, али је издата тек 1836. у Будиму. Иако није оригинално ауторско дело, сматра се првом педијатријском књигом у нас - казује нам вршачки хроничар Иван Бабић.

Упркос чињеници да се поједини савети из те књиге и данас користе, о Пекаровићу се слабо шта може прочитати у литератури о историји медицине. Генерално, о њему се мало зна. Ипак, његов рад није остао потпуно заборављен. Више од века након његове смрти, Друштво лекара Војводине је симболично, баш 1979, када се обележавала Међународна година детета, поставио његове споменике на три локације - у родном Банатском Аранђелову, испред болнице у Вршцу и у дворишту Дечје болнице у Новом Саду.

Умро шест година пре писца

ДО краја живота Гаврило Пекаровић је остао у Вршцу. Умро је веома млад, у 39. години. Иза себе је оставио шесторо деце и супругу Сару, ћерку угледног вршачког трговца Мите Нанчића. Стерија је преминуо пет година касније.

- Радо т` друже дижем памјатнике, посвећујућ` теби своје књиге. Само немој да се ред измени, да памјатник ти дижеш мени - написао је Стерија у посвети свог "Тврдице", не слутећи да ће његов "љубезни пријатељ" преминути пре њега.

- Занимљиво је то што иницијатори ове идеје нису могли да пронађу ниједну Пекаровићеву слику. Нису знали како је он заправо изгледао, па су одлучили да за израду његовог попрсја искористе лик његовог великог пријатеља Стерије - објашњава Бабић.

Списак литературе

ЗА писање "Чадољуба" Пекаровићу је послужила књига немачког хигијеничара Хуфландова. Сматра се и допуном књиге др Константина Пејчића "Руководитељ". Има свега 104 странице, од којих је на 12 написана литература коју је користио - преко 80 библиотечких јединица. Садржи 46 поглавља са упутствима за неговање мале деце, како би се сачувала од бројних болести, телесних мана и смртности.

Новац за израду Пекаровићевих споменика Друштво лекара Војводине сакупило је продајом његове књиге "Чадољуб". Те 1979, први пут су је фототипски умножили у 3000 примерака. До тада су постојала само два примерка и то писана предвуковском ћирилицом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Можете ли да замислите лепоту свакодневице која почиње на обали Саве до које стижете лаганом шетњом кроз јединствену луксузну пешачку зону, а завршава се испијањем вина на вашој пространој тераси с погледом на реку или у врхунском ресторану до ког стижете пешке? У истом дану сте с лакоћом обавили посао, одрадили тренинг, уживали у куповини нових комада гардеробе најлуксузнијих брендова у непосредном комшилуку, а стигли сте и да са децом проведете време у зеленилу, јер се све што вам треба налази надохват руке.

14. 05. 2024. у 10:00

Коментари (0)

ИТАЛИЈА У ШОКУ: Ево због кога је Јаник Синер оставио девојку (ФОТО)