У НАЈЛЕПШОЈ УЛИЦИ У КРУШЕВЦУ НИСУ ЖИВЕЛИ СРБИ: Населили су се у првој половини 19. века и оставили за собом предивне куће (ФОТО)

С.БАБОВИЋ

10. 08. 2023. у 20:05

У ВЕРОВАТНО најлепшој улици у Крушевцу у првој половини 19. века живели су Грци.

У НАЈЛЕПШОЈ УЛИЦИ У КРУШЕВЦУ НИСУ ЖИВЕЛИ СРБИ: Населили су се у првој половини 19. века и оставили за собом предивне куће (ФОТО)

Foto:Zavod za zastitu spomenika Kraljevo

Улица се зове Караџићева, а део који чини културно - историјску целину зове се Грчки шор.

Низ стамбено породичних кућа, које су подизане у другој и трећој четвртини 19. века има обележје народног градитељства, док је градња до у прву половину 20. века настајала у стилу грађанских архитектонских схватања.

- Назив је добила по оснивачима Цинцарима, који су као трговци и мајстори имали значајну улогу у урбаном и економском развоју српског друштва у прошлом веку - наводе у Заводу за заштиту споменика културе Краљево. - Они су били власници, а изгледа и градитељи, кућа варошког типа, које су као најстарије, и архитектонски највредније дале назив и препознатљивост целини.

Стручњаци ЗЗСК напомињу да су приземне зграде грађене са тремом и доксатом испод којег је улаз у подрум, зидова у бондруку и четворосливних кровова широких стреха, покривених ћерамидом. Посебну изражајност и лепоту овим кућама дају доксати обрадом дрвених елемената и начином градње.

- Групу градских кућа карактерише опеком зидана градња над подрумом, висок сокл, скромна фасадна декорација у малтеру, профилисани кровни венци, и покривач од бибер црепа - објављено је на ФБ страници краљевачког Завода. - Илуструјући архитектонским склопом градитељско - урбанистички развој Крушевца Грчки шор својим називом сведочи о улози Цинцара у његовом стварању и обликовању током ХIХ века.

Иако никада није рађена конзервације, многе куће су успеле да одоле времену.

О трговцима грчког или цинцарског порекла, који су живели у овом шору зна се доста. Живело их је 10 - ак, дошли су из Аресцисте, предела Загорја у Епиру, краја око Јањине, чак и из Мореје.

- У Крушевац је са првим Грцима печалбарима из Епира 1785. године стигао Љота Карацидис,  који је у главној улици сазидао прву кафану „Мали Париз“, а потом и „Париз“ –наводи Слободан Симоновић у Енциклопедији Крушевца из 2011.године. - После су и други Грци на брдским коњићима довели своје породице и населели се у Караџићеву улицу.

Ту су синови старог Љоте (Никола, Зоја и Дина) са својим породицама.

По потомцима су, прецизира енциклопедиста, Љоти-Љотићи, Зоји су постали Зојићи а по Паскаљу- Паскаљевићи. Даљи потомак ове породице је и Михајло Бата Паскаљевић, познати глумац, чија је породична кућа била у Обилићевој улици.

БОНУС ВИДЕО - ОВО ЈЕ НАЈСЛОЖНИЈЕ СЕЛО У СРБИЈИ: Налази се код Крушевца,у њему хиљаду срца куца као једно

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВИ СТЕ ОДГОВОРНИ ЗА СМРТ РАИСИЈА Стејт департмент о паду хеликоптера: Нећемо да се извињавамо

"ВИ СТЕ ОДГОВОРНИ ЗА СМРТ РАИСИЈА" Стејт департмент о паду хеликоптера: Нећемо да се извињавамо

ИРАНСКА влада је одговорна за одлуку да управља хеликоптером старим 45 година у, како је описано, лошим временским условима, а не било који други актер, рекао је портпарол америчког Стејт департмента Метју Милер током брифинга.

20. 05. 2024. у 20:38

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

ИСТОРИЈА Совјетског Савеза, светске суперсиле 20. века, упамтила је бројне хероје, борце, официре који су својим јунаштвом и резултатима задивили свет. У периоду када се СССР тек стварао и уздизао, значајан помена био је и допринос једног Србина, Данила Срдића (1896-1937), првог и јединог Србина који је био генерал Црвене армије. Ово је његова прича.

20. 05. 2024. у 11:53

Коментари (0)

БРУКА! Ево шта је Никола Јокић доживео након што је са Денвером остао без шампионске титуле