ТЕЛЕПРИНТЕР ПРЕТЕЧА ДАНАШЊИХ МЕЈЛОВА: Током седам деценија постојања „Новости“ су се успешно прилагођавале новим временима

Игор Митић
Игор Митић

16. 10. 2023. у 22:57

У ери дигиталних технологија, када се вест може послати и са мобилног телефона, нове генерације и не размишљају о томе како су информације некада стизале до читалаца.

ТЕЛЕПРИНТЕР ПРЕТЕЧА ДАНАШЊИХ МЕЈЛОВА: Током седам деценија постојања „Новости“ су се успешно прилагођавале новим временима

фото: И.Митић

Многи уређаји које смо  користили током седам деценија нашег постојања отишли су у заборав, а „Новости“ су још увек ту, прилагођене новим временима, али поносне на традицију каквом ретко ко може да се похвали.

Наше новине су биле са својим читаоцима и у време када је писање и слање вести, рубрика и репортажа само подсећало на модеран начин комуникације. „Новости“ су постојале и много пре тога. Толико дуго да се неки од наших „алата“, попут телепринтера, данас могу видети само као музејски експонат.

Један од њих деценијама је коришћен у нашем дописништву у Лесковцу. Произведен је у некадашњој Источној Немачкој и остао сачуван до данашњих дана. Према казивању старијих колега, вести из Лесковца и Јабланичог округа су у нашу редакцију у Београду стизале уз помоћ овог уређаја све до деведесетих година прошлог века. Тада су текстове са телепринтера почеле да потискују рубрике настале уз помоћ писаће машине, док је за њихово слање коришћен телефакс, уређај којим су се некада слале копије докумената, текстова и слика, све до ере у којој су завладали рачунари.

фото: И.Митић

АУТЕНТИЧНО Некада у нашем дописништву у Лесковцу

Телепринтер је, дакле, својеврсна „претходница“ имејла која је у комерцијалну употребу ушла далеке 1920. године, док су новинари нашег дописништва у Лесковцу своје текстове слали уз помоћ таквог уређаја произведеног у Источној Немачкој и то у једној од национализованих фабрика компаније „Сименс и Халске“ у Кемницу – граду који је после Другог Светског рата преименован у Карл Маркс Стадт.

СТАРА КЛЕПЕТАВА СТВАР

Ако би сте покушали да, уз помоћ интернета, сазнате шта значи реч телепринтер један од могућих одговора је: „Стара клепетава ствар, налик писаћој машини, која је исписивала текст „путем магије“ захваљујући удаљеним жицама које су управљале тастатуром на другом сличном уређају“, док је краће објашњење: „Машина која преноси штампане текстове, преко жица, на велика растојања“.

- Ови уређаји су преносили и примали штампане поруке и податке преко телефонских каблова или радио релејних система. Телепринтер се састоји од тастатуре, налик на писаћу машину, и штампача, који покреће електромотор, уз систем квачила који су се активирали према потреби – прича нам један од заљубљеника у телекомуникациону технику – Сваки притисак на тастер генерисао је низ кодираних електричних импулса који су затим, кроз одговарајући систем преноса, стизали до одредишта. Тамо пријемни телепринтер декордира долазне импулсе и штампа поруку на папиру. Старије верзије су преносиле 65 до 75 речи у минуту док је, уз нови систем кодирања, њихова брзина удвостручена.

Телепринтери су имали бушач односно читач у који би се убацивала уска папирна трака. Онда би се, као на класичној машини, писао текст који би се, ради контроле видео на листу папира, умотаног у ролну, а истовремено би се добијала и перфорирана папирна трака. По успостављању везе, активирао би се читач перфориране траке и онда би уследио пренос. У Југославији је телепринтер био популаран од седамдесетих година прошлог века, када му је цена постала прихватљива за средња предузећа, а пре тога су га користиле новине и новинске агенције.

ЧЕТОВАЊЕ

Две особе за телепринтером су могле да воде разговор преко ових уређаја идентично данашњем интернет ћаскању односно четовању. Разлика је само у томе што је текст, уместо на екрану, био на папиру, мада су последње верзије телепринтера имале и екран. Пошто су оба уређаја ималa и папир на којем се исписивао текст, он је имао и третман званичног документа, што није важило за касније факс машине, због могућих злоупотреба.

Нема поузданих информација када је „лесковачки телепринтер“ произведен нити података о томе како је и када стигао у овај град на југу земље. Међутим, извесно је да је његов дизајн скоро идентичан дизајну телепринтера који су се производили средином прошлог века, па је могуће да и он, заједно са нама, слави свој седамдесети рођендан.

БОНУС ВИДЕО - Кула Београд сија у част седам деценија "Вечерњих новости"

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВИ СТЕ ОДГОВОРНИ ЗА СМРТ РАИСИЈА Стејт департмент о паду хеликоптера: Нећемо да се извињавамо

"ВИ СТЕ ОДГОВОРНИ ЗА СМРТ РАИСИЈА" Стејт департмент о паду хеликоптера: Нећемо да се извињавамо

ИРАНСКА влада је одговорна за одлуку да управља хеликоптером старим 45 година у, како је описано, лошим временским условима, а не било који други актер, рекао је портпарол америчког Стејт департмента Метју Милер током брифинга.

20. 05. 2024. у 20:38

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

ИСТОРИЈА Совјетског Савеза, светске суперсиле 20. века, упамтила је бројне хероје, борце, официре који су својим јунаштвом и резултатима задивили свет. У периоду када се СССР тек стварао и уздизао, значајан помена био је и допринос једног Србина, Данила Срдића (1896-1937), првог и јединог Србина који је био генерал Црвене армије. Ово је његова прича.

20. 05. 2024. у 11:53

Коментари (0)

ЛЕТОВАЊЕ ОД 380 ЕВРА: Хит понуда - авионом на 8, 11 или 12 дана на овој дестинацији (ФОТО)