БИЛА ЈЕ ТО ЧИСТА ЕМОЦИЈА! Меч Звезда - Зенит обележила Русија у српским срцима (ФОТО/ВИДЕО)

23. 03. 2024. у 20:54 >> 20:54

Црвена звезда и Зенит из Санкт Петербурга одиграли су традиционалну пријатељску утакмицу, а она је овога пута била изузетно емотивна. Ем се играло дан после терористичког напада у Москви, ем дан пред 25. годишњицу НАТО бомбардовања, па су емоције куљале на све стране на нашем највећем стадиону, а Маракана је одисала српско-руским пријатељством. Резултат је био у другом плану, а једини гол, за победу Звезде од 1:0, постигао је Никола Кнежевић у завршници.

И пре утакмице све је било у знаку братских односа два народа.

Певала је Даница Црногорчевић и "Катјушу" и "Ој, Косово, Косово", играчи су позирали пред транспарентом "Заједно!", вијориле су се руске заставе међу српским навијачима, а Звездине и и српске код гостујућих присталица.

Када се приближио почетак меча, одата је почаст жртвама трагедије у руској престоници, а "делије" су потом са остатком пристуних (преко 40.000 људи је било на трибинама) скандирале "Руси и Срби, браћа заувек".

Меч је убрзо потом дошао на ред, а испрва се руски првак за нијансу боље сналазио.

У одсуству бројних играча због репрезентативних обавеза, Звезда је започела утакмицу у саставу Гутеша, Спајић, Родић, Кнежевић, Николић, Радојевић, Никола Митуљикић, Канга, Катаи, Олајинка и Ендијае, а они су добрих пола сата трагали за начином да дођу у прилику, мада су у одбрани били прилично добри пред налетима руског првака.

Да није било два солидна, далекометна шута Зенита, не би имао разлога да стрепи голман Гутеша у првом делу меча (за разлику од другог), а да су само мало више концентрације имали домаћини, једну од три велике шансе у завршници првог полувремена би реализовали.

Друга половина утакмице почела је уз нови шоу "делија", овога пута уз оригинално решење за бакљаду (које се неће свидети Украјини и њеним савезницима), била је ту и једна порука да се уопште није заборавило НАТО бомбардовање, чија је 25. годишњица дошла на ред, да би недуго затим Зенит почео да игра конкретније.

Порука "делија" поводом 25. годишњице НАТО бомбардовања Србије / FOTO: FK Crvena zvezda

Изгледа да је гостима и један регуларни гол грешком остао непризнат, када је Јерохин лопту упутио снажно, она се од пречке одбила иза гол-линије, па изашла, а судије то нису приметиле. Само минут касније, у 62, Исидор је погодио стативу Звездиног гола, да би се потом борба расплмасала.

Колосалну прилику имао је десетак минута касније млади Јован Митуљкић, после лепе акције Канге и Катаија на левом крилу, која је окончана добрим скоком и за мало непрецизним ударцем главом са осам метара.

Но, нису се многе руке спустиле са глава публике, која је била убеђена да следи погодак, а Звезду је задесио пех: повредио се њен први нападач, Шериф Ендијае, па је морао да буде замењен. Недуго потом збила се и несвакидашња ситуација - Зенит је већ био искористио своје измене када се повредио Фернандес, па је допуштено да се у игру врати Педро, који ју је напустио на полувремену.

У занимљивој завршници, Звезда је дошла до победе.

Играо се 82. минут када је Никола Кнежевић донео тријумф црвено-белима. Лопта се баш пред њега одбила после центаршута с десне стране, а онда је он одлично одреаговао: преварио је најближег риала, па са 12, 13 метара послао лопту у мрежу.

Ипак, важније од резултата, за тренере је свакако била велика и нимало наивна провера пред наставак сопствених шампионских трка, али за народе две земље важан је био овај сусрет због подсећања на братске односе које Руси и Срби већ вековима негују.

КРАЈ! Црвена звезда - Зенит 1:0

88' - Нове измене у Звезди: Огњен Илић мења Лазара Николића, Борис Матић - Александра Катаија, а Алекса Цветковић мења стрелца Николу Кнежевића.

85' - Припретили су одмах гости, полу-контру су окончали додавањем за Вендела који је са 18 метара шутирао слабо и право у голмана Звезде.

83' - Лопта се, после центаршута с десне стране, срећно одбила пред Николу Кнежевића, а онда је он одлично одреаговао, Финтом се ослободио чувара, па са 12.13 метара послао лопту лево, за вођство Звезде.

Никола Кнежевић даје гол на утакмици Звезда - Зенит / Foto: Printskrin/Arena sport

82' - Гоооол! Кнежевић даје гол, Звезда води!

Никола Кнежевић даје гол Зениту / Foto: Printskrin/Arena sport

78' - Најмање што су желели тренери су повреде, али... ето, друга већ која доводи до измене. После Ендијаеа у Звезди, игру напушта и Фернандез, члан Зенита. А како гости немају више неискоришћених играча, десило се нешто несвакидашње: у игру се вратио Педро. Он је био замењен током полувремена.

77' - Нова шанса за Звезду! Контра црвено-белих није била успешна након што је пао Фернандез, а Олајинка узео лопту. На крају је с леве стране, после "бицикле" којом је збунио чуваре, кренуо десно, па петом оставио лопту Канги, а овај са дистанце шутирао непрецизно.

75' - Лоша ситуација за црвено-беле! Повредио се Шериф Ендијае, одмах га мења Марко Ђурић.

Повређени Шериф Ендијае на мечу Звезда - Зенит / Foto: Printskrin/Arena sport

73' - Велика шанса за Звезду! После аута, Канга је додао Катаију, овај центрирао, а Јован Митуљкић се бацио, главом захватио лопту и са осам метара послао је око метар покрај стативе!

Јован Митуљикић у неверици после промашаја на мечу Звезда - Зенит / Foto: Printskrin/Arena sport

Tekst potpisa

73' - Зенит је дугу акцију завршио погрешним додавањем, Олајинка је започео контру дугачким додавањем за Катаија, али је интервенисала одбрана Зенита на левом крилу напада домаћих и избацила лопту у аут.

70' - Коваленко прети са дистанце, но још увек нема поготка на овом мечу.

69' - Фернандес је оборен у скок-дуелу са Радојевићем. Није било прекршаја, просто се угрувао, па је меч после краће паузе настављен.

Сергеј Семак, тренер Зенита, током утакмице са Звездом у Београду / FOTO: FK Crvena zvezda

69' - Канга је био фаулиран на левој страни напада Звезде, извео је потом центаршут, али је прејако упутио лопту за Катаија.

66' - Сударили су се поменути Исидор и голман Звезде Гутеша, прекинут је на кратко меч због лакше повреде гостујућег играча. За то време измене у Звезди. Јован Митуљикић мења брата Николу, а Александар Ђермановић мења Уроша Спајића.

62' - Статива! Исидор је с леве стране шутирао и погодио ближи оквир гола Звезде, остаје 0:0.

61' - Много среће за Звезду! Није признат гол Зениту, а изгледа да је требало. Лопта је после шута Јерохина погила пречку, па отишла, по свој прилици, иза гол-линије, а онда се одбила о тло и вратила ка терену!

55' - "Делије" тренутно позивају остатак стадиона да се придружи у псовки на рачун НАТО пакта, који је, пре 24 године и 364 дана почео бомбародвање Србије.

Све је испратио велики транспарент на северној трибини: "24. март 199. Памтимо војску, децу и мостове, и све људе недужне!"

52' - Добра шанса за Звезду, Олајинки је мало недостајало да постигне гол!

49' - Аууу.... ЗАПАД ЋЕ БИТИ БАШ БЕСАН: Оно што су "делије" урадиле бакљама на мечу Звезда - Зенит изазваће бројне реакције (ФОТО)

46' - Почело је друго полувреме. Огбу је заменио Родића у домаћој екипи. Почиње бакљада "делија"

Погледајте сјајну фото-причу из првог полувремена:

Крај полувремена. Нема погодака, али је Звезда томе била ближа, највише у завршници уводног дела утакмице. Домаћин је имао 53% времена лопту, три шута је упутио (један у оквир гола), а готи четири (два у "мету"). Ипак, пријатељски меч обележила је публика, која је показала колико јој је Русија у срцу, и то не само због јучерашње трагедије у престоници Руске Федерације.

44' - Олајинка је припретио гостима, а Ендијаеу мало недостајало да закачи лопту у смести је у мрежу.

42' - Звезда поново покушава да постигне погодак, Канга је шутира са више од 25 метара, но иако је то било снажно, није било и прецизно.

41' - Утакмици присуствује 42.771 гледалац

41' - Остаје 0:0, Катаи је пребацио живи зид, али и пречку гола Зенита.

40' - Нова добра ситуација за домаћине. Слободан ударац на око 18 метара од гола Зенита, с леве стране. Буне се гости због тог досуђеног фаула, али узалуд. Катаи је поред лопте.

39' - Црвена звезда је имала добру ситуацију у контри, али Ендијае није прихватио лопту у овој ситуацији:

37' - Најбоља прилика на мечу! У наставку Звездине акције, после центаршута Олајинке с левог крила, млади Кнежевић је шутирао са 12 метара, и то врло добро - левицом, али се у своју леву страну бацио голман Зенита, Кержаков, и сачувао мрежу!

36' - Звезда креће са нападима из свог казненог простора, модерно, без испуцавања лопте далеко, а успела је кратким додавањима да стигне са њом до левог крила, где је Катаи привремено заустављен. Имаће домаћин нову акцију.

33' - "ОЈ, КОСОВО!" Даница Црногорчевић одушевила све пре почетка меча Црвене звезде и руског Зенита (ВИДЕО)

32' - Утакмици присуствује и председник Србије Александар Вучић.

30' - Зенит је у овим тренуцима за нијансу конкретнији од Звезде, али не успева да уђе с лоптом у њен шеснаестерац. Два далекометна шута су све што су гости успели да ураде. Канга је, са друге стране, најактивнији у домаћем табору.

27' - Даглас Сантос изнова показује како снажан шут левицом има. Са 25 метара је опробао ударац, а срећом по црвено-беле није био прецизан.

26' - Навијачи Зенита су приредили малу бакљаду.

24' - Исидор шутира из окрета ка голу Звезде, лопта одлази три, четири метра покрај мете.

21' - Звезда са нешто већим поседом лопте у овим тренуцима, још увек се чека на велику прилику за погодак. Борбено наступају и једни и други, али одбране су за сада на вишем нивоу од нападача.

18' - Овако се навија на Маракани у овим тренуцима:

@vecernjenovostisport Rusi i Srbi - braća zauvek! #Delije na meču Zvezda - Zenit #Srbija #Rusija #zenit @FK Crvena zvezda ♬ original sound - Novosti sport

15' - Све отворенија борба. Покушавају и једни и други да дају погодак, а трибине настављају да пружају подршку Русији.

12' - Сјајне сцене на Маракани. "Север" виче "Руси и Срби", а онда једна по једна трибина одговарају "браћа заувек!".

10' - Још без великих прилика а самом мечу, мада је борба све већа. Има и краћих прекида због снажних дуела...

8' - Овако је одата почаст жртвама у Москви:

@vecernjenovostisport Na Marakani odata pošta ubijenima u masakru u Moskvi #moskva #zvezda @FK Crvena zvezda ♬ original sound - Novosti sport

7' - Овако је Маракана певала "Катјушу" и "Ој Косово, Косово":

@vecernjenovostisport Na Marakani su pevali "Kaćušu" i "Oj Kosovo, Kosovo" sa Danicom Crnogorčević. #marakana #zvezda #danicacrnogorcevic #zenit @FK Crvena zvezda ♬ original sound - Novosti sport

6' - ШТА ЋЕ СВЕТ РЕЋИ? Ево коју кореографију су "делије" извеле за утакмицу Црвена звезда - Зенит (ФОТО)

4'  - Делије певају "Катјушу", али је то само загревање, сада ће и кореографија да се подигне, док се на терену борба води између два шеснаестерца.

19.04 - Судија Јован Шегрт је дао знак, меч је почео!

19.04 - Минут тишине на Маракани због жртава терористичког напада у Москви

19.02 - Заједничка фотографија, уз поруку "Заједно"

18.59 - Играчи оба тима су изашли носећи црни флор, због трагедије у престоници Руске Федерације. Подсетимо, најновије вести везане за терористки напад у Москви можете да пратите уживо на посебном блогу "Новости".

18.57 - Ево како су солидно попуњене трибине стадиона "Рајко Митић"... око 25.000 гледалаца је ту:

18.55 - "Не дамо те Косово" пева на хиљаде људи на Маракани

Делије на мечу Црвена звезда - Зенит / Foto: Printskrin/Arena sport

18.53 - На "северу" се вијоре руске и српске тробојке. Даница Црногорчевић сада, са публиком пева, "Са Косова..."

18.51 - Уз пратњу хармоникаша, што је руска традиција, Даница Црногорчевић пева "Катјушу", а са њом и многи на стадиону. Уживају и навијачи Зенита.

Навијачи Зенита певају Катјушу на Маракани / Foto: Printskrin/Arena sport

18.49 - Стигло је и неколико стотина навијача клуба из Санкт Петербурга:

Навијачи Зенита на Маракани пред меч са Црвеном звездом / Foto: Printskrin/Arena sport

18.45 - На центру, баш као што ту уме да буде мушема са логом Лиге шампиона, овога пута је такође кружна застава, са графичким приказом укрштених српске и руске заставе, као и натпис "Заједно".

18.44 - Овако изгледа стадион око 20 минута пре почетка меча. Прилично су добро попуњене трибине, а многи још улазе.

18.14 - И "ДУГЕ ЦЕВИ" ОКО МАРАКАНЕ: Изузетно високе безбедносне мере за утакмицу Црвена звезда - Зенит

18.00 - Експедиција Зенита посетила је храм светог Саве у Београду, а ту информацију преносе и бројни руски медији након што се широм Руске Федерације одржавају молитве за жртве трагедије у тржном центру "Крокус".

17.55 - Ево и састава тимова!

У одсуству бројних играча због репрезентативних обавеза, Звезда игра са следећих 11 фудбалера: Гутеша, Спајић, Родић, Кнежевић, Николић, Радојевић, Никола Митуљикић, Канга, Катаи, Олајинка, Ендијае
На клупи су голман Вранеш, Илић, Матић, Ћурић, Цветковић, Ђермановић, Огби и Јован Митуљикић
Сергеј Семак, тренер Зенита, одлучио се за ову стартну поставу руског првака: Кержаков, Каравејев, Родригао, Сантос, Нињо, Коваленко, Ахметов, Ерокин, Педро, Мантуан, Исидор. Резерве су голман Васјутин, Фернандес, Вендел, Черњиј и Гимараеш.

Уочи меча

Терористички напад у Москви, у коме је према најновијим вестима из Русије најмање 115 особа убијено, а више од стотину рањено, довео је до бројних реакција у свету, па и од стране навијача актуелног шампиона Србије у фудбалу - и то поводом заказаног меча са руским прваком, у Београду.

Са Маракане су у суботу увече, после трагичних вести из престонице Руске Федерације (догађаје из Москве можете уживо, из минута у минут, да пратите на порталу "Новости") саопштили да се меч Звезда - Зенит ипак игра у планираном термину.

"Желимо да покажемо руском народу колико смо уз њих", поручили су у суботу у вечерњим сатима из табора српског шампиона, а огласили су се и навијачи Црвене звезде, "делије":

"Молимо све навијаче Звезде, који ће доћи на северну трибину, да буду бар пола сата пред почетак меча на трибини како би се договорили за кореографију која се спрема. У овом тренутку када је нашој браћи тешко, треба да виде пун стадион и сву могућу подршку коју можемо да им пружимо! Једини начин на који сада то можемо да изведемо је да напунимо стадион до последњег места!", наводи се у једном делу саопштења "делија".

У другом се истиче следеће:

"Дубоко смо потрешени синоћњим нападом на недужне цивиле у Москви... Недостају речи да би се описала монструозност оних који убијају обичне људе па чак и децу.

Често заборављамо да рат у Донбасу траје ево тачно већ 10 година... За то време је и много недужне дечице изгубило живот. Вечерас на утакмици скупљамо помоћ за братски народ у Донбасу. Кроз све трибине ће проћи кесе, нека свако приложи према својим могућностима да покажемо братску солидарност и љубав!", наводе Звездине навијачи.

Подсетимо, утакмица ће почети минутом тишине, у знак сећања на убијене у терористичком нападу.

Бонус видео: Кад је у халу ушао војни оркестар, и "делије" и "гробари" загрмели као један!