САДА НАПАДАЈУ МЕДАЉУ: Ватерполисти победом над САД обезбедили четвртфинале на СП у Дохи и Олимпијске игре у Паризу

С. Крстовић

09. 02. 2024. у 21:46

"ДЕЛФИНИ" ће у Паризу напасти треће олимпијско злато заредом. Ватерполисти су у последњем колу групе Ц СП у Дохи победом над САД од 14:12 (2:3, 3:4, 6:1, 3:4) изборили четвртфинале, али и пласман на Игре у Паризу. Тако су олимпијски победници обезбедили себи шансу да наставе тријумфални низ из Рија 2016. и Токија 2021.

- Знали смо да нас чека изузетно тежак противник. Била је то последња утакмица у групи, права провера за оно што нам следи. Дали смо све од себе, испоштовали договор и заслужено победили. Сада имамо три дана паузе да се припремимо за увек важно четвртфинале. Надам се да ћемо и даље бити у овом ритму и да ћемо наставити са победама - истакао је за сајт ВСС центар Немања Вицо.

Пресудан тренутак меча десио се четири минута пре краја треће четвртине, када је Халок брутално фаулирао Николу Јакшића, скинуо му је чак и капицу, због чега је искључен без праве замене, тако да су Американци четири минута играли са играчем мање, што су наши умели да казне и да 7:8 претворе у недостижних 11:8.

- Честитам момцима на победи и директном пласману у четвртфинале. Јако тешка утакмица. Били смо троми, спори у почетку, баш смо тешко играли. Бруталити Американаца нас је вратио у игру, мирне главе смо искористили све шансе и обезбедили предност за победу. Сада нам остаје припрема за четвртфинале. Један циљ смо остварили пласманом у Париз а сада желимо да будемо квалитетни до краја - нагласио је Никола Лукић.

А до тог тренутка изабраници Дејана Удовичића контролисали су утакмицу, водили и са три гола разлике, последњи пут са 8:5. Наши су се мучили у нападу, нису се баш најбоље ни бранили, нису деловали моћно као против Црногораца...

У првој четвртини водила се изједначена борба, "делфини" су имали 1:0 и 2:1, али су Американци успели да преокрену на 3:2. У другој четвртини после Мандићевог гола за 3:3, разиграли су се Удовичићеви пулени, деловали су неухватљиво за наше и дланом о длан било је 3:6. Наши нису губили главу, успевали су да сачувају мирноћу и ухвате прикључак. У трећој четвртини после 5:8 заиграли су агресивније у одбрани и почели да личе на екипу из меча са Црном Гором.

Али, ко зна како би се меч завршио да Халок није, заиста, прегрубо фаулирао капитена Јакшића. Од тог тренутка све се окренуло на воденицу наших, вратила се сигурност и отпор противника је сломљен.

Сада изабраници Уроша Стевановића имају три дана да се спреме за четвртфинални дуел, у уторак, највероватније са Хрватском. А ако буду бољи од великог ривала за улазак у финале у четвртак би играли вероватно са Мађарском. Али, о том потом. Први циљ је остварен, други је медаља, коју на светским првенствима чекамо од 2017, када су у Будимпешти били бронзани.

СРБИЈА - САД 14:12

БАЗЕН у Дохи. Гледалаца:1.500. Судије: Маргета (Словенија) и Ставридис (Грчка). Играч више: Србија 13 (7) , САД 14 (6). Два играча више: САД 1 (0). Петерци: Србија 1 (1). Црвени картон: Халок у 20. минуту.

СРБИЈА: Филиповић (9 одбрана), Мандић 3 (1), Страхиња Рашовић 1, Ранђеловић, Петар Јакшић, Вучинић 3, Драшовић 1, Никола Јакшић 3, Вицо 1, Убовић 2, Лукић, Виктор Рашовић, Митровић.

САД: Вајнберг, Хупер 1, Оверт 1, Даубе 3, Купидо, Халок, Дилан Вудхед 2, Бовен, Час Дод, Рајдер Дод 2, Ирвинг 3, Квин Вудхед, Холанд (4 одбране).

Четвртине: 2:3, 3:4, 6:1, 3:4.