ЈЕЛА КОЈА МИРИШУ НА ЗАВИЧАЈ: У Руском Крстуру чувају бакине рецепте, донете из Закарпатја у 18. веку

З. Рајић

07. 06. 2023. у 08:34

РУСИНИ, који су се на просторе данашње Србије, претежно у Бачку, доселили из Закарпатске области у Украјини средином 18. века, чувају свој идентитет и обичаје кроз разне националне институције и манифестације, а од прошле године и фестивалом "Укуси традиције", одржаним протеклих дана други пут.

ЈЕЛА КОЈА МИРИШУ НА ЗАВИЧАЈ: У Руском Крстуру чувају бакине рецепте, донете из Закарпатја у 18. веку

фото М. Афич

Према последњем попису, у Србији живи 11.483 припадника русинске заједнице, од чега највише у Руском Крстуру у општини Кула, који је престоница ове националне мањине у нашој земљи. Управо у Руском Крстуру је тамошње Удружење грађана "Русинска ризница" покренуло "Укусе традиције" са жељом да на трпезама задржи старинска јела и научи нове генерације како да их припремају.

Овог јуна су на девет штандова била изложена традиционална јела Русина и Украјинаца, али и специјалитети кухиња осталих националних заједница које живе у кулској општини.

- Посетиоци су могли да виде како се справљају наша древна јела, али и да их бесплатно пробају или купе - рекла је Тања Арва Планчак из УГ "Русинска ризница".

Гастрономију Русина представили су и гости фестивала из Земплинске Теплице у Словачкој и Новог Орахова у Бачкој. Чланови КУД "Петро Кузмјак" из Новог Орахова, које постоји 76 година, показали су како се прави чувени паприкаш из овог села.

СЛАТКИ РЕЈТЕШИ И "НА ХРУБО"

НА фестивалу је била "икебана" од посластица, а међу њима и неодољиве савијаче, зване рејтеши, као и штрудле, специфичног имена "на хрубо", са вишњама, јабукама, орасима, маком...

Учитељица Љубица Њаради, која је прославила Руски Крстур у ТВ серијалу "Кухиња мога краја", за овогодишње "Укусе традиције" припремила је бељуши - лепиње са сланим сиром и павлаком, две врсте погачица са чварцима и стару русинску питу.

- Сва јела у кући припремам по бакиним рецептима. Ту су неизоставни капушчањики и кромпљањики - дизано тесто са киселим купусом и кромпиром, горхељи - кукурузна пита са бундевом, череги - колач у који се ставља и ракија, сирец - специјалитет од млека и јаја и многи други, који миришу на завичај - рекла је Љубица.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЊУЈОРК ТАЈМС: Руси прешли северну границу таквом брзином и снагом, Украјинци били потпуно изненађени

ЊУЈОРК ТАЈМС: Руси прешли северну границу таквом брзином и снагом, Украјинци били потпуно изненађени

ОФАНЗИВА руских снага на харковском правцу показала се толико брзом и снажном да им оскудне одбрамбене структуре Украјине нису постале препрека, а осиромашени редови украјинских оружаних снага нису били спремни да бране своје положаје, пише Њујорк тајмс.

19. 05. 2024. у 07:38

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (2)

ШОК: Фудбалер Србије се опростио од репрезентације