НА КРОВУ ГАЈИ 1.500 КАКТУСА: Бобан Станковић из Ниша већ три деценије опчињен лепотом раскошних и егзотичних биљака

Ј. ЋОСИН

16. 12. 2023. у 14:00

НИШЛИЈА Бобан Станковића у својој стакленој башти на крову куће гаји око 1.500 кактуса и укупно десетак хиљада биљака међу којима су и оне које више не расту у природи.

НА КРОВУ ГАЈИ 1.500 КАКТУСА: Бобан Станковић из Ниша већ три деценије опчињен лепотом раскошних и егзотичних биљака

Фото: Ј. Ћосин

У кактусе се заљубио пре три деценије, када је био власник познате цвећаре и та љубав наставила је да расте јер је Бобан опчињен лепотом ових биљака које му узвраћају раскошним бојама својих цветова и добром енергијом.

Бобан је почео да прикупља биљке након што се пре три деценије одушевио једном врстом брадавичастог кактуса.

- Тада смо држали цвећару и кактуси су нам онда трговачки пролазили кроз руке. Један од њих ме нарочито купио својом лепотом. Реч је о Mamilaria duvei!, која ми се допала својим изгледом. И онда сам њу одвојио прву и тако је то кренуло. Данас имамо колекцију од око 1.500 врста. У сваком кактусу видим мало уметничко дело које расте - каже Бобан који признаје да је за неке нарочито везан и они за њега немају цену.

Само гајење ове биљке, каже, није компликовано, али постоје одређена правила која треба следити.

- Они се зими не заливају, а и лети се то ради једном у 10 дана. Биљку треба пресадити чим прерасте ивице саксије. Али, кактуси не воле ни превелике саксије, идеално је оставити јој пар сантиметра да се развија. Зими могу без светла, али их треба изнети чим прође опасност од касних мразева - прича нам Бобан.

Покушава да прави нове врсте

ОВИХ дана Бобан прикупља семе, покушавајући да направи нове врсте.

- Када добијате нову биљку из семена створили сте нову биљку од две исте врсте, што није случај када то радите са пелцером. У првом случају поступак је много спор јер новој биљци треба пет година да нарасте до величине пингпонг лоптице, али је квалитет као кад би упоредили људско биће и клона - прича Бобан који се труди да љубитеље кактуса охрабрује на путу ка овом хобију.

До неких најзанимљивијих врста дошао је у Чешкој где живе, каже, највећи кактусари на свету. Егзотичне примерке и даље тражи у иностранству.

- У Србији сам набавио скоро све што је могло да се набави. Сада сам принуђен да идем у иностранство да бих дошао до нових примерака и с времена на време посетим неку изложбу. Ишао сам у Мађарску и Чешку неколико пута и отуда доносио најлепше примерке - каже Бобан.

Појашњава да у свету постоји 10.000 врста сукулената, од чега четвртину чине кактуси.

- Сукулент се препоручује да стоји поред извора зрачења, рецимо компјутера, јер упија штетни утицај таквих уређаја. У њиховој постојбини постоје плодови кактуса који се једу, а свима су добро познати алоја вера и агава. Пробао сам једном плод индијске смокве који је јестив, није ми се допао јер сам имао осећај боцкања у устима - каже овај Нишлија.

Додаје да изглед биљке зависи од оног ко је чува, па је зато за њега сваки кактус једно мало уметничко дело.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У УКРАЈИНИ, СВИ БЕЖЕ: Стотине аутомобила на граници са Пољском, настао потпуни колапс

ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У УКРАЈИНИ, СВИ БЕЖЕ: Стотине аутомобила на граници са Пољском, настао потпуни колапс

У ЛАВОВСКОЈ области у Украјини на граници са Пољском, настао је прави колапс услед саобраћајних гужва које чине стотине аутомобила, преноси ТВ канал Обсшћественое , позивајући се на представницу локалног пограничног одреда Александру Кучковску.

17. 05. 2024. у 17:47

Коментари (0)

ОМИЉЕНА ДЕСТИНАЦИЈА СРБА: Како и за колико пара да посетите ово острво