ЧУВАРИ НЕОБИЧНОГ НАСЛЕЂА: Неготински Музеј Крајине прославио 90. рођендан

С. М. ЈОВАНОВИЋ

23. 02. 2024. у 09:47

Ова установа брине, између осталог, о изузетно важним античким локалитетима једнако као и о заоставштини Стевана Мокрањца

ЧУВАРИ НЕОБИЧНОГ НАСЛЕЂА: Неготински Музеј Крајине прославио 90. рођендан

Фото: С.М. Јовановић

 Још од древних времена источна Србија била је привлачна многим заједницама. Укрштале су се овде разне цивилизације па зато и не чуди да је неготински музеј место које изнова приповеда причу о нама, са експонатима старијим од себе.

- Овде се, од пре 17 милиона година па до пре седам милиона година, три пута јавља море и трипут копно. Ту су пужеви стари 17 милиона година, фосил рибе од пре 10 милиона година, шкољке старе осам милиона година које су добиле име по Србији. И то је нешто чиме се посебно поносимо - каже архелог Гордан Јањић, музејски саветник Музеја Крајине.

Причу о нама приповеда више од 15.000 експоната о којима брине археолошко, етнолошко, одељење историје уметности, историјско, као и одељење за документацију, водичку службу и библиотека.

Годишње 20.000 посетилаца

УПРАВНА зграда Музеја Крајине, Мокрањчева кућа и Музеј Хајдук Вељка свакодневно су отворени за посетиоце, којих је годишње и више од 20.000. У корак су са временом, па презентације прати и модерна технологија.

- Имамо аудио-водиче за све три поставке музеја, за две градске цркве, за три манастира у окружењу, Рајачке и Рогљевачке пивнице на српском, енглеском и немачком језику. Апликације су доступне преко мобилних телефона, а урађена је и презентација културног наслеђа целе Неготинске Крајине - каже Ивица Трајковић, виши кустос документариста.

- Предмети из археолошке збирке Музеја Крајине нису задивили свет само својом изузетном вредношћу, већ су наговестиле и неслућене могућности за објашњење простора на коме живимо, чиме смо европској цивилизацији придодали неке нове моменте о њеној прошлости и о њеном правом идентитету - додаје Јањић.

Причу о нама, кроз време, приповеда више од 15.000 јединствених експоната

Од тренутка када се родила идеја да се у Неготину формира музеј до одобрења и потврде бана Моравске бановине Јеремије Живановића, прошло је тек неколико месеци. А родила се на изложби "Старине Крајине" током стогодишњице ослобођења Тимочке Крајине од Турака, 21. септембра 1933. Већ 16. фебруара 1934. Неготин се, уз Ниш, уписао међу градове који су музејску установу формирали међу првима у Србији.

фото: С.М.Јовановић

Музеј Хајдук Вељка

- Од оснивања до данас Музеј верно чува сећање на изузетно важне историјске догађаје и личности овога краја, брине о старим и стварним духовним вредностима, световним знањима, античким локалитетима посебне историјске вредности и указује на значај изузетних појединаца од Хајдук Вељка до Стевана Мокрањца - каже Весна Станковић, директорка Музеја.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!