ЦРНА ГОРА КЉУЧА ЗБОГ ПРЕПРАВКЕ РЕЗОЛУЦИЈЕ: Влада у Подгорици предлаже амандмане на спорни немачки документ

В. КАДИЋ

07. 05. 2024. у 07:00

ВЛАДА Црне Горе ће уз посредовање САД предати два амандмана на немачку Резолуцију о Сребреници у циљу постизања што бољих односа и смиривања политичке напетости у региону.

ЦРНА ГОРА КЉУЧА ЗБОГ ПРЕПРАВКЕ РЕЗОЛУЦИЈЕ: Влада у Подгорици предлаже амандмане на спорни немачки документ

Скупштина ЦГ

Према незваничним сазнањима, поменутим "додацима" на текст предвиђено је "индивидуализовање кривице за геноцид у Сребреници", али и инсистирање на стриктном поштовању Дејтонског споразума.

Како су пренели медији у Подгорици, првим амандманом позива се на индивидуализовање кривице за геноцид у Сребреници, тачније да се овај злочин не може приписати било којој етничкој, верској или другој скупини или заједници у целини. Неименовани извори из Владе Црне Горе тврде да се на овај начин спречава "свако потенцијално манипулисање на штету Србије и српског народа у смислу било каквих правних и политичких реперкусија и онемогућава се наратив, али и намера, да се један народ жели прогласити геноцидним".

Другим амандманом инсистира се на стриктном поштовању "Дејтона" чиме се додатно афирмише постојање Републике Српске у склопу Босне и Херцеговине, с обзиром на то да су се од појединих званичника могле чути најаве усмерене против РС (проглашавање за творевину насталу на геноциду и њено ликвидирање).

Из кабинета премијера Милојка Спајића нико се није оглашавао на ову тему, али је очигледно да би спорни текст, који се спрема на Ист Риверу, а којим се стигматизује

најмање 30 одсто грађана Црне Горе који се осећају као Срби, могао да подигне тензије и у држави и у владајућој коалицији.

Потпредседник Владе Драгослав Шћекић саопштио је да Социјалистичка народна партија, чији је он потпредседник, сматра да не би било добро да Црна Гора у Уједињеним нацијама подржи резолуцију о Сребреници јер то може додатно подићи тензије у читавом региону, па и у самој Црној Гори. Он је саопштио да ће гласати против ако платформа о гласању у УН буде на дневном реду Владе.

- Став СНП је јасан. Ми смо против свих злочина и за то да се осуде сви злочини, без обзира на то са које стране долазили. Ипак, не можемо дозволити да се било који народ назива геноцидним и да се на тај начин стигматизује, односно да од једног народа генерално правимо неку непожељну слику у свету - казао је Шћекић.

Демократска партија социјалиста негодовала је због ове изјаве вицепремијера, тражећи одговор на питање - да ли је то званичан став Владе?

- Позивамо Спајића да се коначно одреди наспрам скандалозне изјаве потпредседника Владе Шћекића и да нам каже да ли и он сматра да не треба отварати теме које су иза нас и да ли он сматра да Црна Гора треба да има добре односе са свима у региону - навели су из ове странке.

Лидер Бошњачке странке Ервин Ибрахимовић јавно је јуче упитао премијера Спајића:

- Хоће ли Црна Гора на заседању Генералне скупштине УН подржати резолуцију УН о геноциду у Сребреници коју су иницирале Немачка и Руанда, а коју су, до сада, коспонзорисали неки од наших кључних међународних партнера међу којима су САД, Француска, Турска, Велика Британија, Луксембург, Аустрија, Шведска, Италија и још 20 држава, међу којима су и суседне Хрватска, Босна и Херцеговина, Албанија, те Словенија и Северна Македонија?

Из Либералне партије су позвали ЕУ, Америку и НАТО да реагују "јер ово што се ради у Црној Гори је веома опасна ствар".

Берлин подржао Бећировића

БОШЊАЧКИ члан Председништва БиХ Денис Бећировић, који борави у дводневној посети Немачкој, састао се јуче у Берлину са председником Франк-Валтер Штајнмајером, коме је указао на важност усвајања резолуције о Сребреници и захвалио на подршци Немачке у, како се наводи, активностима и мерама у "борби против негирања геноцида, говора мржње и величања ратних злочина у БиХ". Он је са немачким колегом разговарао и о подршци Берлина у европским и евроатлантским интеграцијама БиХ, те истакао да је Немачка један од главних заговорника европског пута БиХ, што је, наводи се, много пута и доказала. Штајнмајер је потврдио неупитну подршку независности, суверенитету и територијалном интегритету БиХ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЊУЈОРК ТАЈМС: Руси прешли северну границу таквом брзином и снагом, Украјинци били потпуно изненађени

ЊУЈОРК ТАЈМС: Руси прешли северну границу таквом брзином и снагом, Украјинци били потпуно изненађени

ОФАНЗИВА руских снага на харковском правцу показала се толико брзом и снажном да им оскудне одбрамбене структуре Украјине нису постале препрека, а осиромашени редови украјинских оружаних снага нису били спремни да бране своје положаје, пише Њујорк тајмс.

19. 05. 2024. у 07:38

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (0)

ЛЕТОВАЊЕ ОД 380 ЕВРА: Хит понуда - авионом на 8, 11 или 12 дана на овој дестинацији (ФОТО)