ФРАНЦУСКА СПУШТА РАМПУ ЗА ЛАЖНУ ДРЖАВУ: Паника у Приштини, још ништа од чланства тзв. Косова у Савету Европе

Танјуг

07. 05. 2024. у 08:49

ПОШТО влада премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија није предузела ниједан корак у правцу формирања Заједнице српских општина (ЗСО), Француска је од чланица Савета Европе (СЕ) затражила одлагање одлуке о чланству Приштине у тој организацији, пише Албанијан пост, позивајући се на дипломатске изворе.

ФРАНЦУСКА СПУШТА РАМПУ ЗА ЛАЖНУ ДРЖАВУ: Паника у Приштини, још ништа од чланства тзв. Косова у Савету Европе

Foto: Tanjug/AP

Портал наводи да су, иако је Куртијева влада стално тврдила да је Приштина испунила све услове неопходне за чланство у СЕ, земље са одлучујућим утицајем попут Француске и Италије одавно обавестиле Куртија да је почетак значајних корака ка примени споразума о ЗСО непремостиви услов за чланство у СЕ.

Албанијан пост додаје да се чини да је процес ушао у одлучујућу фазу и да последње вести за Приштину не изгледају нимало пријатне. Портал, позивајући се на дипломатске изворе, пише да се данас у Стразбуру очекује последњи састанак амбасадора пре састанка Комитета министара, на којем се очекује и одлука о тзв. Косову.

Наводи се да су земље Квинте тражиле од Куртија напредак по питању ЗСО слањем статута на разматрање уставном суду.

- Узимајући у обзир чињеницу да, упркос обавезама, Куртијева влада није предузела ниједан корак у том правцу, Француска је упутила ноту земљама чланицама Савета Европе, тражећи одлагање одлуке о Косову - наводи Албанијан пост и додаје да се очекује да амбасадори земаља чланица СЕ питање чланства тзв. Косова не уврсте на дневни ред састанка министара у мају.

Албанијан пост оцењује да се, иако став Немачке до сада није био јасан, чини да и та земља сада заузима став да Куртијева влада мора да предузме конкретне кораке по питању ЗСО да би добила чланство у СЕ.

Француска, Немачка и Италија већ су на становишту да се чланство Приштине у СЕ може одложити до тренутка када влада докаже посвећеност спровођењу ЗСО слањем нацрта уставном суду, али такав приступ није подржала Велика Британија, према којој питање ЗСО не треба мешати са питањем чланства у СЕ, пише портал.

Албанијан пост оцењује да, и поред епилога састанка амбасадора, постоји техничка могућност да се захтев Приштине нађе на дневном реду неколико дана пре састанка Комитета министара, али да је "јасно да се то неће десити у недостатку видљивог напретка ка имплементацији ЗСО".

Председник Француске Емануел Макрон је у недавном телефонском разговору са Куртијем истакао да, у контексту захтева Приштине за чланство у СЕ, Париз велики значај придаје напретку у успостављању ЗСО, док је немачки канцелар Олаф Шолц у разговору са Куртијем истакао значај конкретних корака Приштине ка успостављању ЗСО и у контексту подношења захтева за чланство у СЕ.

Формирање ЗСО је, иначе, обавеза Приштине по Бриселском споразуму, али Приштина већ 11 година одбија да је спроведе. Парламентарна скупштина СЕ је 16. априла усвојила препоруку да Приштина постане члан Савета Европе, а коначну одлуку доноси Комитет министара, чији би састанак требало да буде одржан од 16. до 17. маја у Стразбуру.

Известилац за пријем тзв. Косова, грчка посланица Дора Бакојани препоручила је пријем, иако је испуњен само један од три услова која је првобитно захтевала од Приштине, а то је повратак земљишта манастиру Високи Дечани и то осам година након што је уставни суд пресудио да земљиште мора бити уписано у катастар као имовина манастира.

Друга два услова - формирање ЗСО и решавање питања експропријације земљишта у општинама где живе углавном Срби - Приштина није испунила.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

ДВЕ особе су погинуле, а пет се води као нестало када су се два брода сударила на Дунаву, код мађарског града Вероце, око 50 километара северно од Будимпеште, саопштила је данас полиција.

19. 05. 2024. у 12:04

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (0)

ЛЕТОВАЊЕ ОД 380 ЕВРА: Хит понуда - авионом на 8, 11 или 12 дана на овој дестинацији (ФОТО)