ХАМИЛТОН О БАЈДЕНУ И БАЛКАНУ: Могуће решење спора Београда и Приштине

Танјуг

13. 02. 2021. у 00:05

ВИШИ сарадник међународног Центра "Вудро Вилсон" у Вашингтону Данијел Хамилтон сматра да долазак Џозефа Бајдена на место председника САД повећава могућност за коначно решење спора између Београда и Приштине и убрзање европске интеграције Западног Балкана.

ХАМИЛТОН О БАЈДЕНУ И БАЛКАНУ: Могуће решење спора Београда и Приштине

Фото: ЕПА

Хамилтон је за Глас Америке рекао да САД и ЕУ треба да посвете координисану пажњу преосталом делу "неинтегрисане Европе" и упозорио да Европа никада неће бити целовита и слободна док Западни Балкан не буде укључен у главне европске токове.

Он поручује да Бајденова администрација има начин да отклони застој у европској политици проширења, који, како тврди, Кина и Русија злоупотребљавају.

"Председник, који вероватно познаје Балкан боље него иједан амерички председник у историји САД, спреман је да сарађује са Европском унијом о успостављању, како новог типа (трансатлантског) партнерства, тако и пружања узајамне подршке", рекао је Хамилтон.

Међутим, како је нагласио, то подразумева да се и земље у региону "боље узајамно усаглашавају".

Фото

У том контексту оценио је да су занимљиве иницијативе, која већ постоје, као што су идеја о стварању "мини-заједничког тржишта" и успостављање "мини-Шенгена".

Таква спремност за узајамну сарадњу, како ја нагласио, добродошао је знак у очима САД.

Хамилтон је, такдоје, оценио да је штетна недавна изјава бившег премијера привремених приштинских инсттитуција Рамуша Харадинаја да би "неуспелу" сарадњу са ЕУ и Београдом, тзв. Косово требало да замени појачаним настојањем за уједињење са Албанијом.

Истакао је и да је недавно разговарао са лидером покрета Самоопредљење Аљбином Куртијем, чија ће странка, како предвиђа, победити на предстојећим изборима.

"Они су веома рационални по питању односа са Србијом, али он (Курти) дуготрајни спор не сматра и приоритетним задатком. Радна места и правда, како је рекао, имају приоритет", тврди Хамилтон.

Хамилтон је нагласио да он лично не верује у перспективу стварања "Велике Албаније", наводећи да тако нешто не би помогло да дође до напретка, већ би представљало "фактор дестабилизације".

Осврнуо се и на недавно узајамно признање Косова и Израела и одлуку Приштине да отвори амбасаду у Јерусалиму, која је критикована у Бриселу.

"Курти сматра да се најбољи део тог споразума односи на узајамно признање. Косово се и даље бори за стицање ширег признања у свету. Чињеница је и то да је Израел учинио нешто важно за Косово. Јерусалим је наслеђен од Трампа, тамо је пресељена и америчка амбасада. Питање је да ли ће тако и да остане. У међувремену, Европска унија и у овом случају губи на утицају, јер неколико њених сопствених чланица не признају Косово. Какав утицај ЕУ може да очекује када постоје поделе у самом њеном блоку?", упитао је Хамилтон.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

БИВШИ амерички председник Доналд Трамп изјавио је да би за пет месеци преосталих до избора у САД могао да избије трећи светски рат због неспособности актуелног америчког руководства.

18. 05. 2024. у 09:45

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (1)

ЛЕТОВАЊЕ ОД 380 ЕВРА: Хит понуда - авионом на 8, 11 или 12 дана на овој дестинацији (ФОТО)