ЗА СМРТ ДЕТЕТА СЛОБОДАН ВИКЕНД И ГОДИШЊИ ОДМОР: Зашто родитељи малишана страдалих у саобраћају траже пооштравање казнене политике

В.Ц.С.

29. 03. 2024. у 19:05

ОШТРИЈЕ казне за починиоце тешких кривичних дела са смртним исходом у саобраћају довешће до смањења броја трагедија, тврде у Удружењу родитеља деце страдале у саобраћају.

ЗА СМРТ ДЕТЕТА СЛОБОДАН ВИКЕНД И ГОДИШЊИ ОДМОР: Зашто родитељи малишана страдалих у саобраћају траже пооштравање казнене политике

Фото: Танјуг

Како су навели у обраћању јавности на друштвеним мрежама, бахати возачи у Србији добијају минималне казне, опортунитет, наногице или новчане нагодбе.

За смртни исход из нехата запрећене казне су од једне до осам година, а за смртни исход услед дејства алкохола, опијата, насилничке вожње и на прешачком прелазу од две до 12 година. Међутим, кажу, у пракси казне су дословно минималне: једна година ако је погинула пунолетна особа, а две до три године за смрт детета.

Када се прерачуна број затворских дана, казне су од 200 до 350 затворских дана, односно мање од једне године.

- Затвори у којима кривци издржавају санкције отвореног су типа: они излазе петком у 14 сати на слободан викенд и враћају се понедељком у осам. Носе своју гардеробу, имају годишње одморе, наградне дане, брачне посете и, као и за сва кривична дела, после две трећине одслужене казне, право на условни отпуст. Тако се и дође до 200 - 350 дана за три године изречене казне - објашњавају родитељи страдале деце.

Фото: Принтскрин

Зато су покренули иницијативу за пооштравање казнене политике када су у питању саобраћајне незгоде са смртним исходом, не би ли се спречиле будуће трагедије.

- Када би два - три возача добила 10 година уместо садашњих годину дана затвора, култура вожње би се значајно променила. Апсурд је да оптужене особе за смртне исходе нису никако санкционисане до правоснажне пресуде, која може да се чека годинама. Могу да возе и путују, чак и ван земље, и многи од њих то искористе како би побегли након пресуде. А за прекорачење брзине одузима се дозвола на одређени период - наглашавају родитељи.

12 МАЛИШАНА СТРАДА ГОДИШЊЕ

ПРЕМА подацима Агенције за безбедност саобраћаја (АБС), у Србији сваке године погине 12 деце до 14 година, док 1.500 буде повређено. Годишње страда око 120 младих између 15 и 30 година, а више од 6.000 претрпи теже или лакше телесне повреде. Друштвено-економски трошкови саобраћајних незгода на годишњем нивоу коштају нашу земљу 4,1 милијарду евра.

Такође наводе пример Холандије и уопште скандинавских земаља, као и Велике Британије, где се број погинулих пешака, бициклиста и моториста свео на један до два годишње од тренутка пооштравања казни.

Удружење, иначе, чини више од 50 породица чија су деца, било млађа од 14, било пунолетни млади људи, погинули на путевима Србије, а неки од криваца, како кажу, ни годинама након почињеног дела нису осуђени.

АБС је у сарадњи са Одсеком за психологију Филозофског факултета у Београду покренула пре пола године Кол центар за психолошку подршку жртвама саобраћајних незгода и породицама страдалих. Позиви и стручна подршка су за грађане бесплатни, а број је 0800 085 087.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Можете ли да замислите лепоту свакодневице која почиње на обали Саве до које стижете лаганом шетњом кроз јединствену луксузну пешачку зону, а завршава се испијањем вина на вашој пространој тераси с погледом на реку или у врхунском ресторану до ког стижете пешке? У истом дану сте с лакоћом обавили посао, одрадили тренинг, уживали у куповини нових комада гардеробе најлуксузнијих брендова у непосредном комшилуку, а стигли сте и да са децом проведете време у зеленилу, јер се све што вам треба налази надохват руке.

14. 05. 2024. у 10:00

Коментари (0)

НЕМАМО МИ ТАМО ШТА ДА ТРАЖИМО: Позната певачица позвала на ПОВЛАЧЕЊЕ Србије са Евровизије