СРПСКИ ЛОГОРАШИ ИЗ „СИЛОС“ ТУЖЕ БиХ: Иницијатива кренула из Аустралије и већ је подржало више од 100 логораша

С. МИШЉЕНОВИЋ

18. 11. 2023. у 08:06

СРПСКИ логораши из казамата смрти, логора "Силос" код Сарајева, спремају тужбу против државе БиХ за наканаду штете, јер су појединачно провели хиљаде дана у, како кажу, концентрационом логору. Иницијатива за тужбу је кренула из Аустралије из Удружења "Српске жртве босанског грађанског рата". Одзив логораша за подношење тужбе против БиХ је одличан, каже за "Новости" Ђорђо Шувајло, секретар тог Удружења и логораш који је провео у том логору чак 1.335 дана.

СРПСКИ ЛОГОРАШИ ИЗ „СИЛОС“ ТУЖЕ БиХ: Иницијатива кренула из Аустралије и већ је подржало више од 100 логораша

"Силос" је био један од 126 логора за Србе на подручју Сарајева / Фото СРНА

- Суд БиХ донео је пресуду 10. јуна 2021. године шесторици Бошњака на укупно 42 године затвора, због илегалног затварања, свирепог мучења и убистава Срба у концентрационом логору "Силос". Како рок за наплату одшете произашле због илегалног затварања истиче 10. јуна 2024, ми смо покренули акцију подизања тужбе. Интезивно трагамо за адвокатом који ће заступати нас тужиоце. Моментално смо у преговорима са адвокатом из главног града Републике Српске и надамо се да ћемо успети у наведеном. Наша тужба ће ићи према држави БиХ и њеном федералном делу. Потенцијални тужиоци, међу којима је и нас више од 100, који имамо више од 1.000 дана илегалног задржавања. Одлучни смо да идемо до краја - поручио је Ђорђо.

Кроз зидине логора "Силос" прошло 636 српских логораша, а овај списак није коначан и још га, како каже, допуњују.

- Срби су укупно одлежали око 500 година робије у "Силосу", а међу њима је и Драгиша Варагић са 1.355 дана. Логор је после укупно 1.357 дана распуштен на Светога Саву 1996, два месеца од потисивања Дејтонског мировног споразума - истиче Ђорђо.

О голготи коју су прошли у логору "Силос" тешко је говорти, јер сваки дан је био као последњи у животу.

Настанили се у Аустралији и САД

НАКОН затварања логора, већина логораша је уз помоћ "плаћених виза" од стране арапског света напустила БиХ и настанила се у прекоокеанским земљама Аустралије у САД.

- У Аустралију се населило негде око 130 логораша и њихових породица. Данас нас има око 90. У Сиднеју смо основали и регистровали логорашко удружење, и прихватамо и све друге жртве босанског грађанског рата - поручио је Ђорђо.

- Срби су тучени и мучени. Најмасовнија туча је била на Спасовдан 4. јуна 1992, када су припадници "Зулфикар" јединице, уз одобрење муслиманских власти и организатора Енвера Дуповца, ушли у ћелије и извршили масовно пребијање, где су Срби остајали без зуба и ребара. Тај период од 1992. до 1993. године карактерише несносна патња изазвана ускраћивањем и најминималнијих количина хране. Јели смо на један дан око 50 грама црног хлеба од непросејаног брашна уз лимитирану количину воде. Нисмо се ни умивали, ни купали. Почетком 1993, муслиманске власти су нас слале на прве линије фронта. Силоски логораши су копали тунеле према српским положајима, принудно су радили на изградњи војних и цивилних објеката. Три зиме су секли и цепали огревно дрво које је отпремано у Сарајево - присећа се Ђорђо.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Можете ли да замислите лепоту свакодневице која почиње на обали Саве до које стижете лаганом шетњом кроз јединствену луксузну пешачку зону, а завршава се испијањем вина на вашој пространој тераси с погледом на реку или у врхунском ресторану до ког стижете пешке? У истом дану сте с лакоћом обавили посао, одрадили тренинг, уживали у куповини нових комада гардеробе најлуксузнијих брендова у непосредном комшилуку, а стигли сте и да са децом проведете време у зеленилу, јер се све што вам треба налази надохват руке.

14. 05. 2024. у 10:00

Коментари (2)

НАЈАТРАКТИВНИЈА ХРВАТИЦА БЕСНА: Е, баш идем!