ЈУТРО ПОЧИЊЕ КАРИКАТУРОМ: Навика уметнице из Ниша Марије Илић

Ј. Ћ.

24. 03. 2024. у 16:02

У ЖЕЉИ да људима пренесе ведрину и измами им осмех на самом почетку дана, 54-годишња уметница из Ниша Марија Илић свако јутро започиње кафом и цртањем карикатуре на којој представља свакодневне ствари у којима се проналази готово сваки појединац.

ЈУТРО ПОЧИЊЕ КАРИКАТУРОМ: Навика уметнице из Ниша Марије Илић

Foto: J. Coisn

 Карикатуру уз шољицу кафе објављује на друштвеним мрежама уз шаљив и сатиричан текст па не чуди да су многи пратиоци навикли да дан стартују посетом њеним страницама.

Све је, како каже, кренуло спонтано, а како је наишла на одличне реакције пратилаца, наставила је да редовно објављује своје минијатуре.

- На карикатурама сам углавном ја. Прво збијам шалу на свој рачун, а онда, ако ми дозволе моји драги пријатељи, комшије, онда и на њихов рачун. Оне представљају цртице из вашег живота. Да ли ви били у куповини, да ли сте скували ручак, да ли ви радите са децом, да ли идете на посао, то све ставим на папир, чим ми нешто падне на памет. Ја неретко слушам из околине од мојих пријатеља шта им се дешава, па покупим те неке њихове форе - прича нам она.

Поклања радове

СВОЈЕ радове не продаје, већ поклања пријатељима и родбини, а радо се одазове и на сваку хуманитарну акцију. Оно што жели је да обоји живот неким ведрим бојама и труди се да људима пренесе ведрину и пружи им нешто лепо сваког јутра.

Сваки занимљив тренутак у току дана завреди место на њеној карикатури.

- Једног јутра дошла је комшиница код мене на кафи и видела је шарене бомбонице и питала где сам их купила. Ја сам јој тада рекла да то нису украси већ "бромазепамчић", који сам завила у украсни папир да делују лепо. Ево и овде, ја као сувозач који врло често говори супругу: "Може сада, нема аута, можеш сада да скренеш, можеш сада право, можеш сада десно, лево" итд, а верујем да нисам једино ја, да обично то сувозачи раде и ето тако настала је по том принципу једна карикатура.

Дневно код ње настану барем три, до четири. Поред карикатуре Марија се бави и картон-арт техником, односно уметности на картону.

- То је техника цртања на картону, која се после обликује по сопственој машти, сецка, цепка и креира. Прошле године сам имала са картон-артом прву самосталну изложбу у НКЦ. Једна занимљива идеја од мог колеге који ме је случајно подстакао да ја почнем тиме да се бавим. Почела сам са малим форматима, а онда сам кренула са већим, са још већим, тако да сам видела да могу у томе да се опробам - појашњава нам она.

Каже да јој ни сликање није страно, будући да је одрастала у уметничкој породици.

- Мој тата је сликао и ја сам расла уз штафелаје и боје, платна. Врло рано сам и почела да мажем, једноставно то ме је привукло, међутим нисам себе нашла у сликарству. Превасходно сам се вратила оловци и меканим пастелима. Почела сам да радим за децу, за вртиће и онда сам почела тако и да радим те карикатуре - рекла је Илићева.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!