НА КОВИД-ФРОНТУ У САНАТОРИЈУМУ: "Црвена зона" у делу специјалне болнице за плућне болести у Сурдулици

Ј. СТОЈКОВИЋ

13. 02. 2021. у 10:10

ОДЛУКА Министарства здравља од 29. јуна прошле године, да се део капацитета Специјалне болнице за плућне болести, коју у Сурдулици и даље сви зову Санаторијум, определи за лечење ковид пацијената се - седам месеци касније - показала као више него оправдана.

НА КОВИД-ФРОНТУ У САНАТОРИЈУМУ: Црвена зона у делу специјалне болнице за плућне болести у Сурдулици

Фото Ј. Стојковић

Јер, иако су за борбу против пандемије одвојена 63 кревета, док је остатак установе остао да ради у редовном режиму - пружајући помоћ најтежим плућним болесницима са југа Србије - искуство сурдуличких лекара, који иначе брину о више од 250.000 људи из овог дела замље, показало се као драгоцено у актуелној епидемиолошкој ситуацији.

Др Славиша Костић, Фото Ј. Стојковић

- Организацијом болнице у ова два одвојена система смо смањили притисак на веће здравствене центре у окружењу, а то је било могуће само уз максимално залагање свих запослених, од којих већина дуже од пола године не зна за предах - каже директор Специјалне болнице за плућне болести др Славиша Костић, наглашавајући и то да су се они са короном суочили још пре званичног уласка у "црвену зону".

ИСТОРИЈА

СПЕЦИЈАЛНУ болницу за плућне болести у Сурдулици је у августу 1924. отворио лично краљ Александар Карађорђевић и дуго је била намењена лечењу туберколозних пацијената. Током последњих деценија, преовладавају неке друге дијагнозе, а установа тренутно располаже са стотину болесничких постеља и има исто толико запослених.

Фото Ј. Стојковић

Иначе, после смиривања ситуације у септембру, накратко су се вратили у редован режим рада, али је већ у новембру било неопходно да се поново активира овдашњи ковид део. И, сви медицинари су подељени у две групе, за рад са зараженима и онима са стандардним дијагнозама, па се после три месеца - ротирају.

- У другом таласу епидемије, овде смо имали укупно 246, а током трећег таласа, од 9. новембра, чак 343 пацијента - прецизира др Костић, наглашавајући да су са територије Пчињског округа, неретко, овде лечене и читаве породице, али и велики број корисника овдашњег Дома за старе, са придруженим болестима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!