BORBENI PUT SLOVENAČKIH TENKOVA U UKRAJINI: Nakon gubitaka, T-55S povučeni u rezervnu brigadu (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

17. 03. 2024. u 22:11

PRVI razgovori o pomoći Ukrajini vođeni su između slovenačkog ministra Roberta Goloba i nemačkog kancelara Olafa Šolca u Berlinu, 12 jula 2022. godine.

БОРБЕНИ ПУТ СЛОВЕНАЧКИХ ТЕНКОВА У УКРАЈИНИ: Након губитака, Т-55С повучени у резервну бригаду (ВИДЕО)

Foto printsktin youtube lampa znanja

Konačno, u telefonskom razgovoru od 19. septembra, dogovreno je da Ljubljana Kijevu isporuči 28 tenkova T-55S (sa britanskim topovima 105 mm Royal Ordnance L7 sa toplotnoizolacionim omotačem).

Za uzvrat, Berlin je Sloveniji dostavio 40 Rheinmetall MAN Military Vehicles GmbH(RMMV) HX44M 8×8 UTF (unprotected transport vehicle) sa varijabilnim teretnim platformama i 5 paletizovanih modula sa tankovima za vodu.

Prema javno dostupnim informacijama slovenački T-55S su 17. decembra 2022. ustupljeni 47. posebnoj mehanizovanoj brigadi „Magura“ koja je obučavana u Nemačkoj.

Ukrajinci su upočetku sa entuzijazmom prihvatili „poklon“ i počeli aktivno da opremaju ove mašine tzv. „roštiljima“ (rešetkastom zaštitom), dinamičkom zaštitom i drugim atributima moderne tenkovske nadogradnje.

47. brigada „Magura“ se tokom proleća 2023. intenzivno bavila obukom na svojim novim vozilima, uključujući i slovenačke „pedesetpetice“. Početkom juna 2023, u jeku priprema za dugo očekivanu kontraofanzivu širom južne i istočne Ukrajine, 47. brigada je ojačana sa 90 borbenih vozila pešadija M2 Bradli i svih 6 razminivača Leopard 2R (Heavy Mine Breaching Vehicle), dobijenih iz Finske. No, početkom avgusta se dogodilo nešto čudno.

Kada je, u nedeljama pre nego što je počela kontraofanziva, “Magura“ konačno raspoređena u Zaporošku oblast na jugu Ukrajine, u njenom sastavu nije bilo tenkova T-55S. Naime, oni su se iznenada, još 16. jula, pojavili zapadno od Kremne u Severnodonjeckom rejonu Luganske oblasti, u sastavu novoformirane 67. posebne mehanizovane brigade DUK (67 OMBr).

Ova jedinica je nastala iz famoznog Dobrovoljačkog Ukrajinskog Koprusa „Desni sektor“ (DUK PS). Odgovor zašto je 47. brigada „pedesetpetice“ ustupila 67. brigadi leži u činjenici da je ukrajinski Generalštab zaključio da je T-55S previše ranjiv za vrstu borbi koju je 47. brigada vodila duž osovine Tokmak u južnoj Ukrajini.

Kada su Portugal i Nemačka u martu 2023. Kijevu dostavili 21 tenk Leopard 2A6, Ukrajinci su ih odmah ustupili 33. posebnoj mehanizovanoj brigadi koja se, združena sa 47. brigadom, spremala za „veliki marš na Azovsko more“.

No, namera ukrajinskog Generalštaba da lakše i slabije oklopljene T-55S sačuva od sukoba sa nadmoćnijim ruskim snagama – brzo se izjalovila. Naime, Ukrajinci su „pedesetpeticama“ pridodali određeni broj tenkova T-72 kako bi kompletirali oklopni bataljon 67. brigade.

Ista brigada je trebalo da dejstvuje sa još jednom novoformiranom – 21. posebnom mehanizovanom brigadom, opremljenom novim švedskim borbenim vozilima stridsfordon CV-90, Bärgningsbandvagn Bgbv 90, temlovima Stridsvagn Strv 122 i samohodnim haubicama 155 mm Artillerisystem 08 Archer.

Na njihovu nesreću, obe brigade su se kod Kremne sudarile sa nadmoćnijim ruskim snagama i već u julu 2023 zabeležen je gubitak najmanje dva tenka T-55S.

Nakon ovih gubitaka, o slovenačkim tenkovima se ništa nije čulo sve do 8 marta 2024 godine. Tada je objavljeno da je ono što je preostalo od T-55S uključeno u sastav 5. posebne tenkovske brigade ukrajinskog Rezevnog mobilnog korpusa. (Ono što je zanimljivo spominju se ovi tenkovi kao deo 127. nezavisne oklopne teritorijalne bigade Vojske Ukrajine koja u svom sastavu ima leoparde 1 sa topom istog kalibra)

 

M55S

Zanimljivo je da M55S teži samo 38 tona. Čak se i ne smatra glavnim borbenim tenkom, iako je proizvedeno više od 100.000 T-55 tenkova – najviše je proizveden baš u ovoj verziji.

Top na M55S je 105 mm Royal Ordnance L7 sa toplotnoizolacionim omotačem. Kao deo modernizacije 1990-ih uključivao je stavljanje reaktivnog oklopa na veći deo trupa i kupole tenka.

M-55S je dobio digitalni balistički kompjuter i stabilizaciju topa, nišan Fotona SGS-55 sa laserskim daljinomerom, nišan komandanta Fotona-55, poboljšani motor i nove gusenice od gume, pa čak i laserski LIRD-1A detektor povezan sa bacačem dimnih granata IS-6.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - ZAJEDNIČKA VEŽBA: Kina, Rusija I Iran sa zajedničkom budućnošću

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

KADA JE RAK PLUĆA IZLEČIV? Doktorka Đurđević dala odgoor na pitanje o strašnoj bolesti (VIDEO)